İran'da TOR kullanımı yükseliyor

İran'nın uyguladığı daraltıcı internet politikası, halkı neleri yapmaya zorluyor? Cevaplar burada.

Sansür arttıkça proxy rağbet görüyor

Sansür arttıkça proxy rağbet görüyor
Bilgisayar modern yaşamın bir parçası, internet de bilgisayarın

İran bir yandan dünyaya kafa tuttuğu için sempati görüyor, seviliyor; diğer yandan da kişisel özgürlüklere vurduğu darbe yüzünden kınanıyor. İşin internet kısmı da bütün dünyada yankı uyandırıyor. İnternet İran halkına kendilerini kendi ağızlarından anlatma fırsatı veriyor. Dünyanın başka ülkelerinden insanlara da yabancı basının İran hakkındaki yorumundan kurtulup gerçek bilgiye ulaşma imkanı veriyor. İran halkı derdini bütün dünyaya anlatmak istiyor; ancak hükümet bunu sakıncalı buluyor.

Tor projesinden Andrew Lewman'a göre İran hükümeti interneti kontrol etmeyi çok hızlı öğreniyor. Kontrol edemese de insanların tutuklanma korkusu kendilerini sansürlemelerine yetiyor.

Ama herkes susmuyor. İranlılar internet sansürüne karşı cevabı Tor gibi anonim sörf sağlayan yazılımlarda buluyor. Seçimlerden sonra olan olaylarla birlikte aktif Tor seansı sayısı yüzlerceden binlerceye fırlamış. Mahlas altında yazılan yazılar, Tor'la birleşince İranlılar da internette konuşmanın yolunu buluyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Her şeyi abartmayın. Sanki Ahmedinecad 3-5 puanla mı seçimi kaybetti. 5000 kişi orda eylem yapıyor, bütün dış medya olayı nasıl abartıyor. Ayrıca bizim ülkemizde %47 aldık, bize karışmayın halkın iradesine engel olmayın deniliyor da neden İran'ın seçimine saygı duyulmuyor. Bu arada İrandaki olayların internete taşmasının sebebi de Musavi'ye oy verenlerin elit kesim olmasıdır. Yani Ahmedinecad'a oy verenler çıkıp internette seslerini duyuramaz.

Aşağıdaki arkadaşa katılıyorum.

Düşünün Irakta da tek bir kız ölse idi keşke zamanında...

Baskılar evet anlamlı değil ama neden Çinde de aynı şey varken Avrupa yalnızca İranla uğraşıyor. Evet burası teknoloji portalı ama siyasi nedenleri de gözardı edemeyiz nihayetinde.

Tam yazmaya başlayacakken @CHIP Online Ziyaretçisi arkadaşın benden önce yazdıklarını okudum ve oldukça haklı buldum.

Olayı sadece internetle sınırlayarak anlayamazsınız. Yasak'ları halk istemez belki ama halk çekmek zorundadır. Bundan nemalananların olması da çok normaldir.
İran'da özgürlüklerinin kısıtlandığının farkındaysan kaç git sana daha çok özgürlük sağlayan topraklarda BLOG yaz. BLOG da siyasi oldu ya çok gülüyorum bu işe. Kitap yazdı da kitapları toplatıldı sanki. Bilgisayar başından dünyaya mesaj vermek ne kadar hoşuna gider oldu insanların... mesaj veren yerleri ağrıyor sanki... kalk özgürlükçü ol... halkının zamanında yaşadıklarını insanlarla paylaş. Ama BLOG'umdan olmazsa olmaz. İlla ki internet... Valla bu mantaliteyle kazanacağınız devrimden hiçbir hayır gelmeyecektir. Can güvenliğin risk altındaysa, Oy vermekten bile çekiniyorsan kaybetmeye mahkum olacaksın.

ilk yorum yazan arkadaşa katılıyorum.. kesinlikle olayın iç yüzü siyasi ama bu siyasi içle değil dışla alakalı... nejatefendi ezici bir çoğunlukla seçimi kazanmıştır..ama bir eli yağda bir eli balda tabaka dünyanın her yerinde sorundur..ya baskı altında kaldıgında sorundur,irandaki gibi, yada baskı yaparak sorundur, dünyadaki gibi.. iranda elitler çekiyor ama dünyada elitlerin elinden çekiyor..

İran gibi 3. dünya ülkeleri kadınları mal gibi görüyorlar en basitinden. Kara çarşaflı medeniyetten uzak cahil insanların toplumunda internet sansürü belki de en çağdaş yasaklar arasında.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Sansür arttıkça proxy rağbet görüyor
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir