Ev telefonları henüz yok olmadılar ama...

Sabit telefonlar henüz yok olmadılar ama yapılan bir araştırma, bakın ne diyor!

  • Levent Öztürk
Ev telefonları hâlâ kaybolmadı ama...

Yapılan şok edici bir araştırmada, ABD vatandaşlarının sabit hatlı (kara hattı – ev telefonu) telefonlardan tamamen vazgeçmek üzere oldukları bulundu. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı tarafından yapılan ve yayımlanan araştırma, 2016'nın ikinci yarısında Amerikalı evlerin %50.8'inin telefonlar konusunda artık tamamen kablosuzu tercih ettiği ortaya çıktı. Hem sabit hat, hem de en az bir kablosuz telefona sahip olan ev oranı %39.4 iken, evlerin %6.5'inde sadece sabit hat bulunuyordu. Geriye kalan %3.2'lik evlerde ise sabit yada mobil hiçbir telefon bulunmamaktaydı.

Yapılan anketler,  2016'nın ikinci yarısında ilk defa ABD evlerinin yarısından fazlasının tamamen kablosuz olduğunu göstermekte.

Bu sonuçlara bakıldığında, mobil telefonların özellikle milenyum grubu içerisinde popüler olduğu gözüküyor ve yetişkinlerin 25-34 yaş aralığında bulunanlarının %70'inin sabit hat kullanmadıkları ortaya çıkmış durumda.

Ayrıca yaşama durumu da sabit hatlar konusunda önemli bir rol oynamakta. Kirada oturan yetişkinlerin büyük bir kısmı ve ev arkadaşları veya diğer akraba olmayan kişiler ile yaşayanların her 5'inden 4'ü sabit hat bulunmayan evlerde yaşamakta. Bu evlerde sabit hatların ödenmesi gereken fazladan bir fatura daha oluşturdukları ve bu kişilerin genellikle kendilerine ait bir telefon numarasını tercih edecekleri düşünülürse, bunun oldukça mantıklı olduğu söylenebilir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından bulunana göre gelir de önemli bir etken olmakta. Söylenene göre düşük gelirli ailelerin üçte ikisi sabit hatlı telefonları kullanmamakta.

Buradaki asıl şaşırtıcı olan şey ise, sabit hatların, mobil veya internet telefonlarının karşısında hâlâ dayanıyor olması olabilir. Ancak kablosuz iletişimin yeni standart haline dönüşmesi, çoğu kişi için bir sürpriz değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yok olan sadece sabit hatlı telefonlar değil, sabit hatlı olan herşey! Fax, kablolu TV ve sabit hatlı internet. Bir süre sonra internet de tamamen mobil olacaktır. Kısaca server'lar bile birgün mobil hatlar üzerinden çalışacaktır. Ben şu anda tüm internet aktivitelerimi mobil hatlar üzerinden gerçekleştiriyorum. Artık evimde ne fax, ne sabit hatlı telefon, ne kablolu tv, ne de sabit hatlı internet var. Herşey kablosuz...

@cleverman diye zırvALADI... 5G içinde fiber hat kullanılıyor bi bilse...

@cleverman Aylık en az 250 gb internet kullanan bir insanım.Bu kadar mobil internet kaç para tutar hesap et bakalım?.

Mobil internet ile ne yapıyorsun, mail, sosyal medya, youtube, müzik dinleme.. dahası yok. Mobil ile yapabileceklerin sınırlı, eninde sonunda yine yerleşik bir cihaza geçmek zorunda kalıyor insan.

@15 Mayıs 2017 06:22 eskiden kotasız avea 3G abeneliğim vardı çok kullanmazdım sadece 250GB filan kukkanıyordum... mobil ile ne yapılr mı diyorsun...

Kullanılmadığı halde sabit telefon iteleyen firmaları da unutmamak gerekiyor.

Sen de yorum yaz