Evimizdeki işgalciler ilk kez bu kadar net!

Resimde gördüğünüz canlıdan yüzlercesinin evinizde, sizinle yaşıyor olabileceğini biliyor musunuz?

Evimizi işgal eden böcekler ifşa edildi

Fütüristik çizgi romanlardan çıkmışa benzeyen birbirinden korkutucu görünüme sahip bu böcekler çöplüklerde değil, evlerimizde yaşıyor.

Bilim insanları halı, masa ve mutfaklarımıza yayılarak evlerimizi işgal eden kurt, sinek ve pirelerin en net görüntüsünü elde etti.

Bu böcekler arasında makarna, un ve ekmek paketlerini işgal eden un kurdu; mobilyalara, perdelere ve halılara yerleşen toz piresi; lavabo altındaki dolaplarda yaşamayı seven ve çok hızlı hareket eden gümüş balığı böceği ve evimize un paketleri içinde gelen kırmızı un böceği bulunuyor.

Bu böceklere ait milyonlarca defa büyütülmüş görüntüler, birçok ödül sahibi bilim fotoğrafçısı Steve Gschmeissner tarafından çekildi. 61 yaşındaki Gschmeissner, bu görüntüleri elde etmek için var olan en güçlü tarayıcı elektron mikroskobu kullandı.

Birbirinden ilginç böcekler...

Resimlerden bir tanesinde, bir kurtçuğun ağzından dışarı uzanan dişleri görülebiliyor. Bir diğer fotoğrafta ise astım hastalarının alerji olmasına neden olabilecek bir toz piresini hantal bir şekilde duruyor.

Evimizde bulunan bu canlılar biz kahvaltımızı ederken bile burnunuzun dibinde bizi tehdit ediyor. Uzun kıllara ve büyük ön ayaklara sahip olan un piresi, mısır gevreklerini ve tahıl ürünlerini işgal ediyor. Ayrıca, kırmızı un piresi de mısır gevreklerine, bisküvilere ve makarnaya bayılıyor.

Pireler mutfağı işgale ettikten sonra, ondan kurtulabilmek için tek yol mutfakta bulundurulan tüm yemekleri yok etmekten geçiyor.

Yatak böceği tehlikesi

Böcek uzmanı Iain Turner, böcek ilacı sanayisinin evlerdeki haşerelere yeterince önem vermediğini, sağlığımızı etkileyebilecek bu böcekler dururken kedi piresi gibi haşerelere yönelik daha fazla ilaç üretildiğini söyledi.

Evlerinde hayvan besleyen kişilerin haşerelere davet çıkardığını söyleyen Turner, özellikle toz piresinin tespit etmenin çok zor olduğuna dikkat çekti. Turner, şu an böcek ilaç sanayisini en çok uğraştıran şeyin yatak böceği olduğunu söyledi. Turner, 80 ve 90'lı yıllarda kontrol altına alındığını düşündükleri böceğin tekrar yayılmaya başladığını belirtti.

Turner, yatak böceğinin kanatları olmadığını, bu yüzden seyahat etmeyi seven insanlar aracılığıyla yayıldıklarını söyledi. Daha çok otel odalarında, bagajlar ve el ile omuz çantalarında yolculuk eden yatak böceğinin, yaz dönemlerinde ülkeleri en çok tehdit eden haşere olduğu belirtildi.

Evimizdeki işgalcileri görmek için tıklayın...

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Şu üstte dişleri görünen şey bir sinek larvası, büyüdüğü zaman tıpkı kelebeklerin tırtıldan dönüşmesi gibi sineğe dönüşecek...

Ayrıca sinek larvaları tıpta teknoloji ve kimyanın çaresiz kaldığı durumlarda profösyonel bir cerrah gibi imdada yetişiyor. Antibiyotiklerin yetersiz ve etkisiz kaldığı durumlarda açık yaraların üzerine bırakılarak ölü dokuları yemesi ve yarayı kurutması sağlanıyor. Aynı şey bağırsak enfeksiyonlarında da uygulanıyor (Bir miktar sıvı ile bu küçük cerrahları içiyorsunuz...)

Ayrıca burada isimleri sayılan bazı böcekler etrafa dökülmüş ölü insan dokuları ile besleniyor... Eğer bu canlılar olmasaydı ne olurdu biliyor musunuz? Dökülmüş ölü dokular bakteri yuvası haline gelir ve insan için ölümcül hastalık tehtidi oluştururdu... Oysa bu küçük böceklerin bir zararı olmadığı gibi insan sağlığı için çalışıyorlar. Boş yere dememişler, bir karıncayı bile incitme diye!

Hayatta hiçbir canlı sebepsiz yaratılmamıştır.

bu ne haberi? microsoft böceği mi bu?

Nicoll haklı

tıp mukemmel :))

tıp mukemmel :))

İyi hoş da elektron mikroskobu renkli görüntü yakalayamaz ki :( bunlar sanki sonradan renklendirilmiş gibi.

teşekkürlr Nicoll kesinlikle katılıyorum...!!!
evde bulduğum karınca / sinek / küçük ne olduğunu bile anlayamadğım böcekleri / örümcekleri, kesinikle öldürmeden, CD Kutusu ile yakalayıp hepsini dışarı salıyorum... vakti hiç önemli değil, ister uykulu olayım, isterse sabah daha yeni kalkmış olayım, hiç kızıp sinirlenmeden, hatta zevk alarak bu canlıları yakayıp dışarı bahçey götürüp orada salıyorum...

bu canlılara yakından biraz dikkatli bakıldığında, muhteşem detaylarda yaratıldıklarını göreceksiniz ki, ancak daha yeni yeni nano teknoloji ile bu boyutlarda resim üretiliyor... ama bu canlıyı yaratmak, evrensel bir sanat ki, bu sanat ancak Yaratıcıya mahsustur...

saygılarımla...

hatta yazmayı unutmadan...
dışarıda evin yakınlarında gördüüm büyük böcekleri ise ancak korkutarak uzaklaştırıyorum... bazıları inatçı olsalarda genede kızmadan... sinirlenmeden...

çünki onlar, benzersiz özelliklerle donatılmış, muhteşem yaratıklar...!!!
en basit örnek : NASA araştırma üssü bile, hala hamamböceklerinin hızlı yürüme teknolojisi ve engelleri aşmaktaki ustalığı üzerine çalışmakta...

ama hala bir benzerini bile yapabilmiş değil...
varın artık siz hesabedin...

saygılarımla

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play