Evinizdeki baskı stüdyosu

Dijital fotoğraf kursumuzun 12. bölümünde, çekilen fotoğrafları en iyi şekilde basmanın yolları var.

Evde baskı ve maliyet

Evde baskı ve maliyet

Yazıcı maliyetini dışarıda tutup konuya sadece sarf malzemesi olarak baktığımızda (yani kartuş ve kağıt olarak) basit bir hesapla ev stüdyosundaki baskı maliyetini hesaplayabiliriz. Özellikle termal boya transferi yapan yazıcılar için bu çok kolay. Farklı markalara ait çözümlerin fiyatları doğal olarak değişiklik gösterebiliyor. Fakat, örneğin termal boya transferi yöntemini kullanan Kodak yazıcılar için Kodak'ın 10 x 15 cm boyutlarında 120 baskılık kağıt + kartuş paketinin fiyatı KDV dahil 75 YTL civarında.

40'lık ve 80'lik paketler bulmanız da mümkün, ancak tahmin edebileceğiniz gibi adet arttıkça maliyet de düşüyor. Basit bir hesapla 120'lik paket aldığınızda kart başına 62,5 kuruş ödeyeceğiniz ortaya çıkıyor. Aynı boyutlarda baskıyı fotoğraf stüdyolarında 35 ila 50 kuruş arasında yapmanız mümkün. Mürekkep püskürtmeli fotoğraf yazıcılarındaki maliyet çok değişken olduğu için belli bir rakam vermek zor; ancak genel olarak termal boya transferine denk çözümler mevcut.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

fotoğrafının yerini ve fiyatını tutmaz bu gibi cihazlar, fotoğrafçının bastığı karttan daha üstün kalitede ve ucuzlukdada değiller, yoksa fotoğrafçı kalmazdı etrafda şu anlık para tuzakları bunlar, bu cihazlar 4 yıldır piyasada kaçınız aldınızda harıl harıl baskı yapiosunuz... (G3.TR)

hayır bence gayet güzel çalışıyor fotoğrafçı olmasınız sebebi bazı insanral bunu almıyorlar ve fotoğrafçılar daha büyük boy basabiliyorlar ve dijital olmayan makineleri tab ediyorlar ve stüdyoda profesyönel fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekiyorlar benim p.f makinem var ve onunla çektiğim fotoğrafları sonynin yazıcısından basıyorum çok kaliteli çıkıyor ayrıca vesikalık v.b çekiyorum olay sadece fotoraf makinesi ve basmak istediğiniz ebatla ilgili

Fotoğrafçının mahareti karta basmakta değil, fotoğrafı çekip rötuşlamakta. Tatil resimlerinizi basacaksaniz kimseye ihtiyacınız yok. Merak etmeyin fotoğrafçılar da ev tipi fotoğraf yazıcısı kullanıyor artık, o eski sistem dükkanın yarısını kaplayan tab makinalarindan kaç yerde görüyorsunuz? Piyasada bulunan Hp'nin Photosmart, Epson'un Stylus Photo serisinden bir yazıcı alın. DolanKartus.com dan da kartuşlarını , mürekkeplerini ve fotoğraf kağıtlarını alın. Neredeyse 5 kuruşa istediğiniz kadar fotoğraf basın, eşe dosta dağıtın. Nereden mi biliyorum? 2 senedir binlerce fotoğraf bastım. A4 , 13x18, 10x15 hepsinde sonuç süper. Denemesi neredeyse bedava.

arkadaşlar bende lemax yazıcı var olmazmı? Kalkıpta başka bir yazıcımı alayım, zaten para yok

Hangi yazıcı olursa olsun bir fotograf stidyosundaki dijital baskıyı tutmaz kuru sistem çalışan ve 50bin ila 100 bin lira arasında değişen dijital minilabın vediği kalitede ve dayanıklıkta verebiliyor mu sizce peki bastiğin fotografların görüntüsü ne kadar kaliteli en önemlisi fotografı yazan mürekkep ne kadar süre kağıt üzerinde duruyo biraz mantıklı olalım

Ben kedni deneyimimi aktarayım fotoğrafçıda adet çok diye ucuza baskı yaptırdım sonuç rezaletti. Sonra gittim Termal yazıcı aldım. Tanesi 0,80 kuruşa maloldu ama hiç değilse hem kaliteli hemde gerekli resimleri bastırmış oldum. Yazıcı da 150,00 TL Canon marka. Selphy 780 tavsiye ederim 10X15 ve 10X20 baskı yapabiliyor.

Merhaba.telefonumda ki resimleri kaliteli çıkartmak istiyorum .laptopa uyumlu fotoğraf basmaya yarıyan bir yazıcı var mı yani bildiğimiz yazıcılar mı fotoğraf basabiliyor

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir