Evinizdeki baskı stüdyosu

Dijital fotoğraf kursumuzun 12. bölümünde, çekilen fotoğrafları en iyi şekilde basmanın yolları var.

Neden yazıcı alalım?

Neden yazıcı alalım?
KALİTENİN BEDELİ: Eğer fotoğraf baskısında yüksek kalite istiyorsanız orijinal mürekkep kullanmanız gerekiyor

Dijital fotoğraf makineniz varsa foto yazıcılar da size mutlaka çekici gelecektir. Özellikle portatif olanlar kesinlikle çok etkileyici. Portatif bir foto yazıcınız varsa PC'ye bile gerek kalmadan, fotoğraf makinenizin içinden çıkaracağınız flaş belleği doğrudan yazıcıya takarak anında baskı alabilirsiniz. Yani fotoğrafları görmek ya da basmak için tatil dönüşünü beklemeye gerek yok. "Anında görüntü" dedikleri bu olsa gerek.

Eskiden foto yazıcıların baskıları çok dayanıklı değildi ve fotoğraf stüdyolarının bu konuda bariz bir üstünlüğü söz konusuydu. Fakat teknolojideki gelişmelerle aradaki fark kapandı. Modern foto yazıcıların bastığı fotoğraflar su, nem ve ısıya ciddi şekilde direnç göstererek yıllarca bozulmadan kalabiliyor.

Fotoğraf baskı yöntemleri

Öncelikle şunu belirtelim: Fotoğraf baskısı denince mürekkep püskürtmeli ve termal boya transferi olmak üzere iki farklı baskı yöntemi söz konusu. Bu iki yöntemin kendilerine göre bazı farklılıkları var. Mürekkep püskürtmeli fotoğraf yazıcıları bildiğiniz gibi mürekkebi baskı kafasındaki minik püskürteçler üzerinden kağıda aktarır. Termal boya transferi yöntemindeyse katı boya ısı yardımıyla çözülerek buhar haline getiriliyor ve baskı kağıdına uygulanıyor.

Böylece mürekkep, kağıdın sınırlı bir katmanında kalmak yerine, neredeyse içine işliyor. Bu işlemin ardından kağıt üzerine son bir saydam koruyucu katman püskürtülmesiyse termal boya transferiyle basılmış fotoğrafları dış etkenlere karşı inanılmaz dayanıklı hale getiriyor. Özellikle fotoğraf üzerine kaplanan son saydam katmanın parmak izi problemini ortadan kaldırması, kuşkusuz termal boya transferi yönteminin klasik mürekkep püskürtme yöntemine göre ortaya koyduğu avantajların başında geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

fotoğrafının yerini ve fiyatını tutmaz bu gibi cihazlar, fotoğrafçının bastığı karttan daha üstün kalitede ve ucuzlukdada değiller, yoksa fotoğrafçı kalmazdı etrafda şu anlık para tuzakları bunlar, bu cihazlar 4 yıldır piyasada kaçınız aldınızda harıl harıl baskı yapiosunuz... (G3.TR)

hayır bence gayet güzel çalışıyor fotoğrafçı olmasınız sebebi bazı insanral bunu almıyorlar ve fotoğrafçılar daha büyük boy basabiliyorlar ve dijital olmayan makineleri tab ediyorlar ve stüdyoda profesyönel fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekiyorlar benim p.f makinem var ve onunla çektiğim fotoğrafları sonynin yazıcısından basıyorum çok kaliteli çıkıyor ayrıca vesikalık v.b çekiyorum olay sadece fotoraf makinesi ve basmak istediğiniz ebatla ilgili

Fotoğrafçının mahareti karta basmakta değil, fotoğrafı çekip rötuşlamakta. Tatil resimlerinizi basacaksaniz kimseye ihtiyacınız yok. Merak etmeyin fotoğrafçılar da ev tipi fotoğraf yazıcısı kullanıyor artık, o eski sistem dükkanın yarısını kaplayan tab makinalarindan kaç yerde görüyorsunuz? Piyasada bulunan Hp'nin Photosmart, Epson'un Stylus Photo serisinden bir yazıcı alın. DolanKartus.com dan da kartuşlarını , mürekkeplerini ve fotoğraf kağıtlarını alın. Neredeyse 5 kuruşa istediğiniz kadar fotoğraf basın, eşe dosta dağıtın. Nereden mi biliyorum? 2 senedir binlerce fotoğraf bastım. A4 , 13x18, 10x15 hepsinde sonuç süper. Denemesi neredeyse bedava.

arkadaşlar bende lemax yazıcı var olmazmı? Kalkıpta başka bir yazıcımı alayım, zaten para yok

Hangi yazıcı olursa olsun bir fotograf stidyosundaki dijital baskıyı tutmaz kuru sistem çalışan ve 50bin ila 100 bin lira arasında değişen dijital minilabın vediği kalitede ve dayanıklıkta verebiliyor mu sizce peki bastiğin fotografların görüntüsü ne kadar kaliteli en önemlisi fotografı yazan mürekkep ne kadar süre kağıt üzerinde duruyo biraz mantıklı olalım

Ben kedni deneyimimi aktarayım fotoğrafçıda adet çok diye ucuza baskı yaptırdım sonuç rezaletti. Sonra gittim Termal yazıcı aldım. Tanesi 0,80 kuruşa maloldu ama hiç değilse hem kaliteli hemde gerekli resimleri bastırmış oldum. Yazıcı da 150,00 TL Canon marka. Selphy 780 tavsiye ederim 10X15 ve 10X20 baskı yapabiliyor.

Merhaba.telefonumda ki resimleri kaliteli çıkartmak istiyorum .laptopa uyumlu fotoğraf basmaya yarıyan bir yazıcı var mı yani bildiğimiz yazıcılar mı fotoğraf basabiliyor

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir