Evladiyelik Athlon Atom'u dağıttı!

AMD zor günler geçirse de, teknolojisi halen adından söz ettirmeyi başarıyor. İşte ilginç bir test!

Evladiyelik Athlon Atom'u dağıttı!
Athlon 64 2000+: Eski teknoloji yeniyi alt etti...

Şu sıralar gündemden düşmeyen Intel Atom, geçmişten gelen bir rakip tarafından alaşağı edildi: Athlon 64 2000+. Her ne kadar elma ile armutu kıyaslama gibi görünse de, Tom's Hardware tarafından yapılan testte 1GHz'e düşürülen Athlon 64 2000, karşısına çıkan 1.6GHz'de çalışan Atom 230'u performans alanında geride bırakıyor. Üstelik Atom'un öne çıkan özelliği olarak kabul edilen düşük güç tüketiminde bile eski dost daha başarılı oluyor...

1 GHz'de çalışmak için sadece 0.90 volta ihtiyaç duyan Athlon 64 2000+, harcadığı 8 Watt güç ile son zamanların gözde mobil işlemcisi Atom'u ekonomi, performans ve sessizlik alanında deyim yerindeyse "öldürüyor". Tom's Hardware laboratuarlarında gerçekleştirilen testlerde ispatlanan bu olgu ilk olarak 2003 yılında piyasaya sürülmüş bir mimarinin güncelliğini göstermesi açısından hayli şaşırtıcı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

gerçekten ilginç

verim intelin umrunda mı, nasıl olsa gözü kapalı ürünlerini alan detaylardan habersiz bir müşteri kitlesi yaratmış yıllardır sömürüyor.
AMD sanat ve bilim yapıyor, intel ise ticaret.

ilginç tabi ama dizüstü üreticisi firmalar eski işlemciyi kıllanmak isterler mi acaba?

harbi ilginç ama güzel bi düşünce eski işlemcilerden performans kısarak minibooklara yüksek performans saglamak ancak townhardware den beklenir.%100 destekliorum...

Benim işlemcim AMD Athlon 750 Mhz+512 Sdram. Bilgisayarımı 8 yıldır kullanmaktayım. Xp Pro işletim sistemini gayet güzel çalıştırırıyor. Demode olabilir ama işimi görüyor ben ona bakarım arkadaş.

Hehehe.. Komik

"verim intelin umrunda mı, nasıl olsa gözü kapalı ürünlerini alan detaylardan habersiz bir müşteri kitlesi yaratmış yıllardır sömürüyor.
AMD sanat ve bilim yapıyor, intel ise ticaret."

AMD ticaret yapmıyor yani öyle mi...Nereden beleş AMD işlemci aldığını söyle de biz de alalım:-)

ne kadar ısınıyormus , ondanda bahsetsinler bakalım.

"AMD yaparsa daha iyisini yapar."

:D:D:D:D:D: ilginç

Way be! AMD smart choose olduğunu biliyordukta bu resmen tarihe geçecek bir olay.

Amd nin gözünü seveyim be bence amd bana göre en iyisi amd den aldığım verimi intelden kesinlikle alamıyorum özellkle oyun konusunda

"verim intelin umrunda mı, nasıl olsa gözü kapalı ürünlerini alan detaylardan habersiz bir müşteri kitlesi yaratmış yıllardır sömürüyor.
AMD sanat ve bilim yapıyor, intel ise ticaret."

AMD ticaret yapmıyor yani öyle mi...Nereden beleş AMD işlemci aldığını söyle de biz de alalım:-)
Yorumunu yesinler amd olmasaydi Pc fiyatlari nerelerde olurdu ögrebnde gel fanboy tipi bunlar ya zekasi olan mantikli dusunur konusur.

Bir İntel Kullanıcısı Olarak Ve Duruma Göre Kullanıcısı Olmaya Devam Edebilecek Birisi Olarak Şaşırmadım Aslında Hep Yükseltmek İçin O.C. Yapılmayacak Değilmi :) Yanlız Burda Sadece Tüketim Ve Bazı Testlere Göre Performansa Bakmamak Gerek Desteklenen Teknoloji Ne Durumda biliyorsunuzki Yeni İşlemciler Çıktıkça Destekledikleri Teknolojide Değişiyor Komut Setlerinden Tutunda Daha Bir Çok Şeye Kadar Ancak Amd Akıl Edipte Bu İşlemcileri Modifiye Ederek Güncellerse Ucuza Güzel İşlemciler Çıkarabilir Atomun Karşısına Bekliyoruz Rekabet İyidir :D

amd bu sıralar bekleyerek oynadığı için intelin önüne geçiyor bence intel artık raakip amd dahada dikkat etmesi gerekiyor diye düşünüyorum daha düne kadar intel diyen ben şuan fiyat/performans diye konuşuyorum bu yüzden intel çok dikkat etmesi lazım daha dünkü çocuk madara etti doğrusu:D

Şu ne kadar sınıyormuş diye arkadaş:

Sen şu bilgilerini bir güncelle istersen. Ya da gir bir teste göz at. Intel fansız çalışamazken AMD çalıştı...

Ayrıca Atom'da yeni bir işlemci sayılmaz.

"Yorumunu yesinler amd olmasaydi Pc fiyatlari nerelerde olurdu ögrebnde gel fanboy tipi bunlar ya zekasi olan mantikli dusunur konusur."

Zekası olan Intel olmasa şu an AMD'nin ve bizim bildiğimiz tüm kişisel bilgisayarların gelişiminin en az 10 sene daha geriden geleceğini anlar ve AMD fanboyu triplerine girmezdi.Umarım 12 yaşındasındır çünkü yazdığın şeyler büyük birisi için fazla küçük.Ayrıca yazarken fazla düşünme, yazım yanlışları oluşuyor.(ögrebnde???)
NOT--Bu mesaj AMD işlemcili bilgisayarda yazılmıştır.

amd ısınır ısınır ısınır

>amd ısınır ısınır ısınır

AMD ısınıyorsa sahibini sevmemiştir.
intel al bundan sonra, klima masrafın da olmaz, serinlersin. :))

AMD yi Sevin Bağrınıza basın sizi pişman etmez. Yoksa İntelin eline kalırsanız. Bu günleri çok ararsınız

>amd ısınır ısınır ısınır

AMD ısınıyorsa sahibini sevmemiştir.
intel al bundan sonra, klima masrafın da olmaz, serinlersin. :))
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
intel de alırım ,klimada alırım, BUNDAN SANANE, işine bak, fikrim beni ilgilendirir sana sormadık, yorumda istemedik.

AMD ısınmaz. Senin sıcaklardan başına vurmuş herhalde. Şu bilgilerini bir güncelle de öyle gel... Oku da gel..hadi canım..hadi...

http://www.youtube.com/watch?v=VKbhuU2VQck&mode=related&search=

youtube video linkini www.vtunnel.com ' a girip ordaki gmail.com silip yerine yapıştırın, begin bowsing deyip , izleyin videoyu.

AMD ısınmaz diyen şahsın bilgilerini bir güncelleyelim, amd nin sıcağı başına vurmuş artık.

biz okuyoruz , izliyoruz, takip ediyoruz, biliyoruz, sen napıyorsun boş konuşmaktan başka bu video sana iyibir ders olsun, hadi öğrende gel, boş boş şeyler yazmadan önce. daha bir çok makale ve video yazarım fakat yorum sayfasını yormayalım, en iyisi sen bir amd dizüstü al kullan bakalım neler olacak veya googleda kulllananları arattır bakalım ne diyolar :) daha çok şey öğrencen.

bir varmış bir yokmuuş,
birzamanlar marsda herkes AMD kullanılıyormuş,
o kadar ısınmışlar o kadar ısınmışlar kii, bugün mars yaşanamayacak kadar sıcak bir gezegen haline gelmiiş...

uzman bilişimciyim 20 yıldır zevkle AMD kullanıyorum laptopum da AMD, sayısız AMD sistemle muhatap oldum hiç sorun yaşamadım.
ama iş ortamlarında yanan veya mavi ekran abonesi çok intel gördüm.

AMD yi yeni çıkan bir firma sananlara da bilgi: AMD intelden bir yıl sonra, daha tümleşik mikroişlemcilerin piyasaya çıkmadığı yıllarda (71) kurulmuş bir firmadır. (daha eskiden işlemciler dağınık devre elemanları şeklindeydi)

<<...
AMD ısınmaz diyen şahsın bilgilerini bir güncelleyelim, amd nin sıcağı başına vurmuş artık.

biz okuyoruz , izliyoruz, takip ediyoruz, biliyoruz, sen napıyorsun boş konuşmaktan...
>>

arkadaşım bütün elektronik devreler ısınır. işlemcilere fan koyma devrini başlatan intelin kendisidir. 80 li yıllarda işlemciler fansızdı.
ayrıca, eskiden beri AMD lerde BIOStan ayarlanan ısı aşımı koruması vardır. ama onu devre dışı bırakıp fanı söküp yakmak istersen AMD buna da itaat eder. intel gibi bazı transistörlerini ve bağlantı yollarını tahrip edip dengesiz çalışmaya devam etmez. okumaya devam et ama sadece medyayı okuma, matematik, fizik, kimya, elektronik de oku.

okumayı seven arakadaşlara şunu da itiraf etmek gerekiyor:
90 yıllarda intel AMD yi silmek için çok fazla çirkin taktikler uyguladı.
çünkü AMD, intelin ayrı sattığı matematik işlemciyi merkezi işlemciye gömdüğü halde daha ucuza daha iyi işlemci satıyordu.
sürekli soket, komut yapısında, ram vs teknolojinde değişiklikler yapıp lisans vermeyerek AMD yi uyumsuz hale getirip piyasan silmeye çalıştı.
ama beceremedi.(AMDnin pazar payı %30du) o sıralar intel karşıtı birçok firma VESA bus, supersoket7, DDR gibi farklı ve ucuz arayışlara girdi. iyi denenmemiş ve sorunları olan bu teknolojiler de genelde AMD işlemcili üretimlerde kullanıldı. tabi ki anakart teknolojilerindeki bu sorunların faturası sürekli işlemciye kesildi, çünkü hatayı veren, ısınan, kilitlenen işlemciydi. ama hatalı kayan nokta hesabı yapan, uyumsuzluk yaratan pentium proları, ucube MMX, hyperthreading mimarisini kimse hatırlamıyor. çünkü intel ürün gamını çok hızlı değiştirip aşırı para kazanıyor ve ürünlerinin kullanım süreleri AMD ye göre çok kısa.

ben hep çoğu bilgisayarcılardan duyuyorum intel daha iyi amd çok ısınıyor xp ile daha iyi uyumlu... vs.vs

peki bu kadar ısınma sorunu var ve devam ediyorsa kimse almaz , şirket iflas etmeli ama öyle değil tercih eden eski göre alan fazla
intel için şunu belirteyim donanımlarla performansı amdden biraz daha fazla
ancak çoğu kişi gündelik iş, oyun için(amd oyunda daha iyi) alınıyor ev için amd tamamen karşılıyor ne gerek varki o kadar para vermeye işlemciye
son olarak basit bir örnek vermek gerekirse windowsta bir cd/dvd okunurken çıkartığımızda uyarı gelir cd takın diye cd takmadan kurtulamazsınız ne kadar basarsanız basın iptale intelde(en son işlemcilerinde de böyle denedi) dosya korumasını iptal etmek için yama var ancak crss dosyası olduğu için işlemi iptal ederseniz mavi ekran alırsınız
amd böyle bir sorun yok hemen kapanıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir