Evrende yıldızlar hakkında bilmediklerimiz!

Evrende oluşan ilk yıldızların boyutlarını ve hızlarını öğrenince "ne kadar da küçüğüz" diyeceksiniz

  • Gökay Özbudak

Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam ve Instituto Nazionale di Astrofisica'daki astronomlar evrende oluşan ilk yıldızlarla ilgili önemli bulgular ortaya koydu. Astronomlara göre; evrende oluşan ilk yıldızlar saatte 1.6 milyon km hızla dönüyor olabilirler.

Galaktik Tümsek olarak nitelendirilen bölgedeki çok eski yıldızları, ESO'nun teleskopundan aldıkları veriler sayesinde yeniden analiz eden astronomlar yalnızca küçük kütleli yıldızların oluşturabileceği elementlerin izlerine rastladılar. Ancak araştırmacılara göre büyük kütleli ve çok hızlı dönebilen yıldızlar da bu elementleri oluşturabilirler. Bu bulguları toplayan astronomlar, evrenin en büyük ve en eski sekiz yıldızının, evrenin helyumdan daha ağır olan ilk elementlerini oluşturabilmiş olabileceğini söylüyorlar.

Bu büyüklükteki yıldızların saatte 1.6 milyon km hızla dönmesini kafanızda biraz da olsa canladırabilmeniz için Güneş'in saatte 7.600 km hızla döndüğünü söyleyelim. Ayrıca en eski ve büyük kütleli sekiz yıldız, Güneş'in kütlesinin yaklaşık sekiz katı büyüklüğünde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bilimsel degilde mantiksal bakinca olaya o kadar hizli dönmeye kütlesini nasil koruyor parca parca neden firlamiyor anlamis degilim sahsen

olabilirler , olabilirlikler hepsi teori işte dedikodu gibi bişi

şöyle özetlemişlerdi dünyanın konumunu.

Çölde kum tanesi düşünün. çölü kum tanesi yapın başka bir çöle atın ve bu işlemi ardarda birkaç defa daha yapın akılınızın durduğu yerde bırakın.

"Bilimsel degilde mantiksal bakinca olaya o kadar hizli dönmeye kütlesini nasil koruyor parca parca neden firlamiyor anlamis degilim sahsen"

Kütle çekimi diye bişey duydun mu kardeş döndüğünde o madde dağılmak yerine bir arada durur.

Sen de yorum yaz