Evrenin şifresi bu taşta mı?

Rusya'ya düşen bir meteoru inceleyen bilim adamları, evrenin doğuşuna ışık tutacak bilgiler arıyor..

Evrenin şifresi bu taşta mı?

Hüseyin Cem Köylü

Rusya'da bulunan bir meteor parçasını inceleyen bilim adamları, dünyada oluşandan farklı bir yapıda "quasicrystal"ler içerdiğini keşfetti. İsrail Teknoloji Enstitüsü'nden Daniel Shechtman'ın keşfettiği ve ona 2011 Kimya Nobel Ödülü'nü getiren "quasicrystal" yapısı, sıradan kristallerden farklı olarak anti-simetrik yapıda ya da diğer bir deyişle, quasicrystallerin dokusu var. Fakat bu doku simetrik değil ve bir yönde kendini bir kereden fazla tekrar etmiyor.

Ulusal Bilim Akademisi yaptığı açıklamada "Elimizdeki delil gösteriyor ki quasicrystaller astrofiziksel koşullar altında doğal olarak oluşabiliyorlar ve kozmik seyahatlerinde bile doğal yapıları bozulmadığı için bize doğal oluşumları ve stabiliteleri hakkında eşsiz bilgiler veriyorlar." dedi.

Araştırmacılar kayada stishovite minerallerine de rastladılar; bu mineral sadece iki meteorun çarpışmasında ortaya çıkacak kadar yüksek basınç ve ısı altında oluşuyor.

"Açıkça görülüyor ki bu form ancak aşırı çevre koşulları altında hiper hızlar altındaki çarpışmalarda meydana gelebilir. Bu stishovite quasicrystaller içeriyor ve bu quasicrystaller ekstrem basınçlar altındaki bir olay sırasında ya da öncesinde meydana gelmiş" diyor araştırmacılar.

Bu bulgular ışığında, bilim adamları bir iyon tabancası ile quasicrystalin etrafındaki oksijen izotoplarını ve oksit minerallerini iyon yağmuruna tuttular ve bu sayede maddenin dünyada mı yoksa dış uzayda mı oluştuğunu incelediler.

Deneyler sonucunda maddenin dış uzaydan geldiği kanıtlandı ve şimdi bilim adamları bu yapının nasıl oluştuğunu bulmaya çalışıyorlar. "Bu örnekteki bulmacanın parçaları yerine oturdukça sadece quasicrystal yapısının kökeni değil, güneş sisteminin ve evrenin oluşum evreleriyle ilgili bilgiler de gün ışığına çıkacak" diyor araştırmacılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bir taşa güvenmeyin :D

quasicrystal yapıyı bana sorsalardı söylerdim... ne gereğeee varrr.r.rrr
o kadar para, emek boşu boşuna... gelin, sorun bana, söyleyim size...

ayrıca öyle her minik kum tanesi bulduğunuzda evrenin sırrını çözeceğiz hissine kapılıp, kendizinde inanmadığı palavralar atmayın...!!!
buldunsa buldun... araştır yada gel bana sorr.r.r.rrr...!!! sonra konuş ne bulduğunu...

zati eğer ki her bulunan taş için
""tamam evreni çözüyoruz - güneş sistemini çözüyoruz... vır vır vır...""
lafları gerçekleşmiş olsaydı, insanoğlu kendine her halde 50 kere yeni dünya oluştururdu...

saygılarrr.r.r.r.rrrr

"10 Oca 2012 22:49" -> edipçiftçi detected xD

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play