Evrensel Sürücüler ne işe yarayacak?

Microsoft, her platforma yaymak istediği Windows 10'da potansiyel sürücü sorununu böyle çözecek!

Evrensel Sürücüler ne işe yarayacak?

Microsoft, Windows 10 ile birlikte sürücü arama sorununa yeni bir çözüm getirecek. Bu çözüm, "Windows Driver Kit" adındaki araç sayesinde ortaya çıkacak ve üreticiler, donanım bileşenleri veya harici cihazları için Windows 10'la çalışan her platformda çalışacak "Evrensel Sürücüler" (Universal Driver) oluşturabilecekler. Bu yeni araç, aynı zamanda sürücü yükleme işini daha kolay bir hale getirecek.

Evrensel Sürücüler, Microsoft'un Windows'u tek bir işletim sistemi haline getirme çabalarının bir parçası. Firma daha önce farklı platformlara uyum göstererek çalışabilen Evrensel Uygulamaları (Universal Apps) göstermişti. Evrensel Uygulamalar, tablet, akıllı telefon, PC'ler ve hatta Xbox'ta çalışabildiğinden, farklı platformlar için farklı uygulamalar indirmeniz gerekmiyordu. Evrensel Uygulamalar elbette kullanıldığı cihaza ve kullanılan giriş aygıtlarına göre göre uyum gösteriyor ve hepsinde aynı görünmüyor.

Microsoft'un yeni sürücü sistemi, üreticilerin de desteğiyle son Windows'ların çözmeye yaklaştığı sürücü sorununu iyice ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Geliştiriciler, Evrensel Sürücülerle ilgili teknik bilgilere bu MSDN sayfasından ulaşabiliyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Son kullanıcılar bir tek driver yükleyemiyorlardı artık onuda yapacaklarına göre biz dükkanı kapatıp gidelim. Bir muhasebecinin camında "format atılır" yazısını gördükten sonra anlamıştım zaten bu işin suyunun çıktığını. :)

Sürücü yazılırken assembler kodu isterse?

16.02 bende son kullaniciyim ama cogu format atandan guzel atarim formati

ya bu microsoft kimi kandırdığını sanıyor hiçbir geliştirici bununla uğraşır mı sanıyor çok merak ediyorum.

dağ fare doğurmasın da. geliyoruz diye bağırıyorlar lakin microsoft bu. Gates in kazık atabileceği bir Stive yok malesef

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir