Evrensel uyg. Windows uygulamaları oldu!

Metro'yu, Modern'i unutun! Microsoft, bu isim kargaşasını çözecek son ismi buldu.

Evrensel uygulamalar Windows uygulamaları oldu!

Microsoft, "evrensel uygulamalar" konusundaki soru işaretlerini gidermek üzere, farklı ekran boyutlarında çalışabilen uygulamalara yeni bir isim taktı: Windows uygulamaları (Windows apps).

Windows uygulamaları, Windows 10'lu laptop'lar, tabletler, masaüstü PC'ler, telefonlar, IoT cihazları ve Xbox'ta çalışacak. WinHEC 2015'te konuşan Microsoft mühendisi Don Box, evrensel uygulama platformunu hedefleyen uygulamaların "Windows uygulamaları" olarak adlandırılacağını, bazı zamanlarda "evrensel uygulama" dense de asıl adının Windows uygulamaları olacağını söyledi.

Microsoft, bu adımıyla Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1'deki "Metro", "Modern" markalarından uzaklaşmak ve merkezi bir Windows 10 modeli ortaya çıkarmak istiyor.

Windows 10'lu bilgisayarlar, "eski" Win32 uygulamalarını elbette destekleyecekler. Bu uygulamalar Windows 10'un telefon sürümünde çalışmayacağı için, onlara Windows uygulamaları denmeyecek. Bu uygulamaların adı, Windows masaüstü uygulaması olacak.

Box, konuşmasında "20 seneyi aşkın süredir geliştirilen Windows masaüstü uygulamalarını PC'lerde desteklemeye devam edeceğiz" dedi ve şunları ekledi: "Bu yüzden bazen Windows uygulamaları hakkında, bazense Windows masaüstü uygulamaları hakkında konuşacağız. Windows uygulamaları her cihazda çalışıyor. Windows masaüstü uygulamaları ise sadece PC'ye özeller."

Paul Thurrott ise sitesinde yaptığı bir açıklamada Microsoft'un geliştiricilerden yeni Windows masaüstü uygulamaları değil, yeni Windows uygulamaları oluşturmaları istediğini söyledi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

güzel çözüm karışıklık azalmış.

Bir yazılımcı olarak Windows Phone'a ve Windows'a uygulama yapmayı aşırı zevkli ve kolay buluyorum. Tek sorun Microsoft'un uygulamaları uzun uzun kontrol edip 4-5 günde yayınlaması. Ama bunun güzel yanıda var. Microsoft size uygulamanızın sorunlarını bildiriyor.

@27 Mar 2015 12:17 uygulamanın hiç indirilmediğini görünce de o kadar zevk alıyor musun merak ediyorum.

@27 Mar 2015 12:17 Bu soruna kalite deniliyor.

Ne pazarlama özürlü bir şirket bu ya

Çıkamadı gitti allahım ya

Haberden bile birşey anlamadım okurken, nasıl bir karmaşa çözümü bulmakmış bu acaba :)

masaüstü programları mağazaya alınsın!!! . ufak bir altyapı değişikliyle eski dostlar mağazada yerlerini alsın!!!

winamp aimp tarzı evrensel uygulmalar wp store glmeli

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir