Evrim 3, Shell Eco Marathon'da Avrupa 8.cisi!

Gençleri geleceğin yakıt alternatiflerini geliştirmeye teşvik eden yarışmada biz de başarı kazandık!

10 tane 100W ampulün 1 saatte harcadığı enerjiyle

10 tane 100W ampulün 1 saatte harcadığı enerjiyle

Konuyla ilgili açıklama yapan SAİTEM Başkanı Volkan Çetin şunları söyledi: "SAİTEM olarak üç yıldır üzerinde çalıştığımız Evrim arabasıyla bu yarışa katıldık. Evrim, şehir elektriğinden şarj edilen, şehir konseptinde üretilen bir araç. Tamamı karbon-fiberden, yürüyen aksamı alüminyumdan üretildi. Dolayısıyla çok hafif. Yarışmada 1KW saatlik enerji ile 145 km giderek Avrupa sekizinciliği derecesini elde etti. Bunun anlamı 10 tane 100W ampulün bir saatte harcadığı enerji ile, 145 km yol gitti."

Yarışmada gelecek yıllar da Avrupa'nın en verimli arabasını üretmek hedefinde olduklarını vurgulayan Çetin "Shell Eco Marathon dünyanın en yenilikçi ve zorlu öğrenci yarışmalarından biri. Yarışmada dünyanın her yerinden üniversite öğrencilerinden oluşan ekipler, enerjiden tasarruf eden araçlar tasarlamaya, üretmeye ve test etmeye teşvik ediliyor. Biz de bu yarışta  Avrupa'nın dört bir yanından gelen insanlarla bilgi alışverişi yapma şansı elde ettik. Önümüzdeki yıllarda bu tecrübelerimizle daha fazla çalışarak Avrupa'nın en verimli aracını üretmeyi amaçlıyoruz."

SAİTEM, alternatif enerjiler konusunda kalıcı çözümler üretmeyi kendine hedef edinmiş, tamamen gönüllü olarak çalışan öğrencilerden oluşan bir topluluk. SAİTEM çatısı altında bugün, 4 farklı proje yürütülmekte. Bunlar; Sakarya Güneş Arabası (SAGUAR), Sakarya Hidro Mobil (SAHIMO), Sakarya Güneş Teknesi (SATEK), Sakarya Alçak İrtifa Test Uydusu (SATU), Elektrikli Araç (EVRİM) 'dir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bu tür başarılar laborutuvarlarda, yarışmalarda gerçekleşiyor tamamen türk üretimi çoğu teknolojik cihazı barındıramıyoruz %100 yerli üretim etiketli bulaşık makinesinin kablosu yok çin üretimi yok amerikan menşeili %100 yerli sektöre destek verin proje-patent boyumuzu şuanki gerçek %100 yerli üretime kadar aşıyor

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
10 tane 100W ampulün 1 saatte harcadığı enerjiyle
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir