".exe" uzantılı faturalara dikkat!

Aynı "fatura" gibi görünen, ancak sizi dolandırmaya çalışan bu sahte e-postalar tehlike saçıyor!

".exe" uzantılı faturalara dikkat!
ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu

Bilgisayar ve mobil cihaz kullanıcılarını mağdur etmek için her yolu deneyen hackerlar şimdi de gözünü e-faturalara dikti. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, hackerların son zamanlardapdf gibi görünen .exe uzantılı  sahte e-fatura düzenleyerek kullanıcıların bilgisayarına virüs bulaşmasına neden olduklarını açıkladı.

Hackerlar bilgisayar kullanıcılarına ait isim, e-posta, fatura ve kargo adresleri, telefon numaraları ve hatta kredi kartlarının bilgilerini kolaylıkla ele geçirebiliyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu kolay yoldan para kazanma yolunu seçenlerin son zamanlarda kullanıcılara pdf gibi görünen .exe uzantılı e-fatura gönderdiklerini belirtti. Bilgisayar kullanıcıları .exe uzantılı sahte e-faturaları açtığında zararlı yazılımlar bilgisayarlarına yükleniyor. Yakın zamanda GSM operatörünün faturasıymış gibi görünen bir dosyaya bu şekilde rastlandı ve gerekli güncellemeler ESET veri tabanında anında sağlandı. Bilgisayara yüklenen zararlılar, hackerların bilgisayarların kontrolünü ele geçirmesine ve şahsi bilgilerinin çalınmasına neden olabiliyor.

Alev Akkoyunlu sahte e-faturalardan korunmanın en etkili yöntemin, tanımadık e-posta adreslerinden gelen .exe uzantılı e-faturaları açmamak ve güncel bir anti-virüs yazılımına sahip olmak olduğunu belirtti.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Şirketimizde eset kullanıyoruz, bu şekilde zipli bir email aldık ama eset 5 sürümü engelleyemedi.

Her defa bunların gülümseyen yüzlerini görmek zorundamıyız? Sanki bu haberi vermek için seviniyorlar... -_-

Resmen "Gel bizim urunu al, yalvariyorum." demek istemisler.

forever kasper gerisi hikaye. bu arada esetin sahibi beşar esat olması :)

Çalıştığım şirketin bilgisayarlarında Eset 4 var tam anlatıldığı gibi böyle bir e-posta geldi ama güncel olmasına rağmen görmedi bile. Dosya olarak kaydedip tarattım gene görmedi. Zorla gözüne soka soka virüsü görsün diye uğraştım ama nafile :) Ben virus olduğunu anladım eset anlayamadı :))

bu virusu nod32 temizleyemiyor hatta görmüyor bile çözüm bulabilen var mı?

Bu zararlı yazılım nedeniyle hedef bilgisayardaki tüm dosyaların uzantıları *.sifreli olarak değiştiriliyor. ve kurbana bu dosyaların kurtarılması için verilen hesap numarasına para yatırılması istenilerek tehdit ediliyor. Bu şekilde zarara uğrayanların dosyalarını DIFOSE isimli veri kurtarma hizmetleri sunan bilişim şirketinin çözebildiğini öğrendim. Kurtarma işlemi ile ilgili bilgi şirketin blog sayfasında yayınlanmış, ilgilenenlere duyurulur. Adres: http://www.difose.com/blog/index.php/guncel-olaylar/129-fatura-exe-isimli-zararli-yazilim-sonucu-sifrelenen-dosyalarin-geri-getirilmesi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir