Expression Web ile Başarılı Tasarımlar

Microsoft'un yeni serisi Expression'ın, ilk ürünü olan Expression Web ile harika tasarımlar yapın

Microsoft'un yeni serisi Expression'ın, ilk ürünü olan Expression Web beta sürümünden kurtulalı tam 6 ay oldu ve bu süre zarfında birçok tasarımcının gözdesi olmayı başardı. En ciddi rakibi Adobe Dreamweaver CS'yi oldukça zorlayan ve Dreaweaver 8'in satışlarını ciddi şekilde azaltan Expression Web'i web tasarımıyla yeni tanışan ya da işinde profesyonel olan birçok kullanıcıyı bir araya toplayan bir yazılım olarak görüyoruz.

Microsoft'un .NET platformunda geliştirilen, Microsoft'un Office paketine ek olarak gelen tasarım aracı Frontpage'in oldukça fazla geliştirilmiş bir versiyonu olan Expression Web yeni web programlarının hepsine destek sağlıyor ve Adobe Flash ile de herhangi bir uyumsuzluk yaşamıyor. Microsoft'un bu yeni tasarım sihirbazı hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Microsoft .NET Framework Version 2.0'ı İndirin

Microsoft Expression Web 60 Günlük Deneme Sürümünü İndirme Sayfası

İlk Bakışta Expression Web

Microsoft gerek işletim sistemlerinde gerekse ofis programlarında gözünüzün aşina olduğu bir ara yüzle karşınıza çıkar hatta buna son işletim sistemi Windows Vista'nın makyajsız hali de dahildir. Microsoft kullanıcıyı bu ara yüzlere alıştırdığı için kendi standartını oluşturmuş durumdadır. Eğer bugüne dek Microsoft'un herhangi bir Office programı kullandıysanız, Expression Web'i kurduğunuzda ve çalışma alanı ile karşılaştığınızda hiç yabancılık çekmeyeceksiniz demektir.

Microsoft'un standart ara yüzünün kullanıldığı Expression Web hedef kullanıcı olarak bilen bilmeyen herkesi hedeflemiş durumda. Program tasarımı programı ilk açtığınızda oldukça sade (tabi profesyonel bir kullanıcı iseniz karmaşık yapmak sizin elinizde) görünecek ve çok fazla bilginiz olmasa da basit web sayfaları oluşturmak için gözünüz korkmayacaktır. Programın "Task Panes" menüsü altında kullanmak istediğiniz araçları seçerek kendinize bir liste oluşturabilirsiniz. Pencerenizde açık olan tüm araçları sayfanızda elinizin altında olacak ve kafa karıştırmayacak şekilde sürükle bırak yöntemiyle dilediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Expression Web ile Her Çeşit Web Sayfası

Microsoft Expression Web ile oluşturabileceğiniz tüm web sitesi yapılarına ve sayfa çeşitlerine programın File > New yolunu izleyerek görebilirsiniz.

Expression Web ile HTML, ASPX, CSS, Javascript, XML, Masterpage ya da Text gibi web sayfalarını kolaylıkla oluşturabilirsiniz ayrıca alt bölümlere ulaşarak ASP.NET ya da CSS görüntüleme düzeni, video,müzik ya da hareketli herhangi bir medya destekli frame'li web sayfalar ve Frontpage için uygun hazır Template'leri uygulayabilirsiniz. Pek çok sayfa şablonunu da üzerinde barındıran program sayesinde bilgi amaçlı web sayfalarını birkaç dakikada da hazırlayıp, yayınlayabilirsiniz.

Hazır Şablonlarla Kendinize Özel Site

Microsoft Expression Web'te hazır şablonlar bulunduğundan bahsetmiştik. Bu hazır şablonları kullanarak görsel açıdan oldukça sade ve anlaşılır web sayfaları hazırlayabilirsiniz. File > New yolunu izleyerek Web Site sekmesine ulaşın. Sayfa sekmesinden farklı olarak bu bölümden programa entegre halde bulunan web şablonlarından faydalanabilir, sayfanızı yayınlayabilirsiniz.

Event, Organisation, Personel ve Small Business ana başlıkları altında, her bir bölümü en az altı adet hazır şablondan oluşan hazır site tasarımlarında dilediğinizi seçebilirsiniz. Bunlardan daha bağımsız çalışmak istediğiniz zaman da Genel seçeneğini kullanarak, tek sayfalık, boş ve site ekleme sihirbazlarını kullanarak Expression Web programı ile web sayfaları oluşturabilirsiniz.

Sayfanızı Hazırlarken Ayrıntılardan Faydalanın

Microsoft Expression Web, internet sayfanızı hazırlarken yaptığınız işlemleri tasarım, kod ve bölme olarak üç değişik şekilde görüntüleyebilmenize imkan sağlıyor. Sayfa üzerinde yaptığınız tüm değişiklikleri Preview kısmından sanki sayfanız yayındaymışçasına görüntüleyebilir son duruma bakabilirsiniz. CSS Classlarınız üzerinde yaptığın tüm değişikleri, hataları ve eklediğiniz programcıkları kod satırlarından takip ederek olası bir yanlışlığa anında müdahalede bulunabilirsiniz.

CSS dosyanız içersinde bulunan tüm stillerinize önceden şekillendirip listelediğiniz araç çubuğunuz yardımıyla da erişebilir yeni stil şablonları da belirleyebilirsiniz.

Otomatik Hata Bulma

Adobe Dreamweaver'in tasarımcıları kendilerine çeken en önemli özelliklerinden biri web sayfası tasarımında ortaya çıkan hataları kod satırında belirtip göstermesiydi. Microsoft yeni Expression Web tasarım programıyla bu olguyu daha ilerilere taşımış. Web sayfası tasarımı sırasında bir satırda yanlışlık olduğu zaman dikkatinizi çekiyor ve hata olan satır hem kod hem de tasarım kısmında gösteriyor. Programa entegre olarak çalışan optimize HTML aracı tasarımınızda oluşan gereksiz yere kullanılan etiketleri,satırları, uzun satır boşluklarını tarıyor ve hataları otomatik olarak ortadan kaldırıyor.

Bu sayede web sayfanız sunucuya yüklendiği zaman ziyaretçiler tarafından minimum zamanda görüntülenebiliyor. Optimize HTML aracı sayesinde sayfanızı Internet Explorer'da 640x480, 800x600 ve 1024x768 çözünürlüklerinde ayrı ayrı izleyebilir ve ziyaretçi gözüyle sayfanızın eksilerini ve artılarını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca tasarladığınız web sayfasını bilgisayarınızda yüklü tüm internet tarayıcılarla da görüntüleme yapabilirsiniz.

Uyumluluk

Microsoft Web Expression'un en kullanışlı özelliklerinden biri de, siteniz için yazmış olduğunuz koların uyumluluğunun kontrol eden Complatibility Checker adlı araca sahip olmasıdır. Complatibility Checker sayesinde yazılan HTML, XHTML, CSS sürümleri veya Internet Explorer gibi kod satırları tam bir kontrolden geçiriliyor.

Eğer internet tarayıcılarda uyumsuzluk yaratacak ya da sayfanızın simetrisini bozacak bir durumla karşılaşılacağı muhtemel bir durum olursa size programın kendisinden kod alternatifleri sunulacaktır. Bu durumda da yapmanız gereken size sunulan kod satırlarını değerlendirip uygun olanı kullanmak olacaktır.

Neler Gerekli

Microsoft Web Expression tasarım programı .NET destekli bir yazılım olduğundan dolayı öncelikle aşağıda verdiğimiz linkten Microsoft .NET 2.0'ı indirip kurmanız gerekiyor. Web Expression'ı çalıştırmak için olağanüstü sistemlere ihtiyacınız yok. Pentium 3 700Mhz işlemciye ve 256MB bir belleğe sahip bir makine minimum özellikleriyle programı çalıştırabiliyor. Tabi tavsiye edilen işlemci P4 2000Mhz ve 512 MB Ram ve daha fazlası. Dosya boyutu 200MB olan program sabit diskinize kurulduğunda yaklaşık 1.5GB'lık bir alana ihtiyaç duyuyor. Program en az 1024 × 768 çözünürlüğü destekleyen bir monitör istiyor.

Microsoft Web Expression tasarım programı Windows XP (Servis Paketi 2 yüklü), Windows 2003 (Servis Paketi 1 yüklü), ve Windows Vista işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalıştırılabiliyor.

Microsoft .NET Framework Version 2.0'ı İndirin

Microsoft Expression Web 60 Günlük Deneme Sürümünü İndirme Sayfası

Cenk Yapıcı

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

dreamweaver ın satışı azaldıysa bu mikisoftun baskıcı politikası yüzündendir.

microsoft buyuk bir teknoloji şirketi ama onu bunu sıkar yolunu kısıtlarsa bir başka yorumda yaptığım gibi rekabetim olmadığı yerde gelişme hiç olmaz bu durunda BÜYÜK MİCROSOFT olur VELETSOFT yani hep aynı yerde sayar ve hiç ummadığı zamanda biri çıkar bak ozaman sen microsoft diye birşey kalıyor mu? biraz aklını başına alsın dikkatli kararlar vermeli madem büyük olmak istiyor yanında küçüklerinde olması lazım...

Microsoft yavaş yavş tüm pazarları ve rakiplerini sindiriyor.

sharepoint şimdide bu heralanda bir numara olmak isteyen microsoft daha neler çıkaracak bakalım

Frontpage'e nazaran, sayfaya gereksiz, saçma sapan kodlar sokmadığına sevindim.Ancak yine de Dreamweaver'ı tadından yiyemiyorum.

pazarı ele geçirmeye çalışıyor

intel gibi

frontpage den daha iyi olmuş, en azından kolaydan tasarım yapmak isteyenler için iyi bir program olur sanırım. dreamweaver ın tahtını kolay kolay sallayacağını pek zannetmiyorum.

microsoft bu dünyanın 1 numarası ama grafik tasarım web tasarımda adobe'yi tek geçerim

belki dreamweaver zorluyo olabilirler ama bu konuda dreamweaver'ı geçmeleri çok zor.

web 3.0 ın faydası

Türkçe karakter sorunu var. bu sorun düzeltilmeden türkiyeden kullanan olmaz.

arkadaşlar size tavsiyem bunu öğrenin çünkü bizzat daha cıkmadan bir ay kadar önce görme fırsatım oldu microsoft ta ve çok iyi sonuçlar verdiğinide soleyebilirim expression design şu an için tabiki dreamweaver la boy ölçüşemez ama amatör kullanıcılar için bu pakaet çok iyi onuda söyliyebilirim

Dreamwever oldukça bencede gereksiz bir yazılım ama MS'in amacı sanırım
Visual studio'da tasarım yapmakta zorlanan asp.net cileri bu program ile tasarım
yapmaya teşvik etmek olabilir

Öte yandan programın tr karakter sorunu yoktur (sayfa ayarlarından gerekli encodingler seçildikten sonra)

acemiler için kullanılabilecek en basit ve anlaşılır açık kaynak kodlu nvu'dur.
Mikrosoft un bu ürününün draemwaver ile savaşı nasıl olacak bakalım...Rekabet biz kullanıcılar için çok karlı olur.

Biraz DW'ı andırıyor gibi ne dersiniz.. Sanırım alıskanlıklara piskolojik bi atak yapmıslar DW 'ı tercih edenlerin ilgisinide kazanmak için iyibir atak Adobe'un Macromadya'yı almasından sonra EW'le microfost iş yapacak gibi. Umarım web2.0 için hazırlıklıdırlar keza DW. bu anlamda DHTML ve JavaScript olarak "Spry" grup isimleri altında bir kac hazır özellik vermiş tabi yalnızca DreamWeaver CS3 de.

amotor ve çalıntı(birbirinin kopyası) şablon sitelere bir kolaylık yapmışlar
zaten abuk subuk site var yığınlarca. artık daha fazla site yapar insanlar.
popupu bol discotek görünümlü amator siteler....

pro kullanıcıların dw dan vazgeçeceklerini zannetmiyorum. boşuna heveslenmesin ms

sharepoint 2007 nin aynısı be.

ben visual studio 2005 web develepoment den başkasına bakmam abi. ne dw, ne sp, ne de bu.

sharepoint tr olarak kullanılabiliyor süper bişi ilk başlayanlar için.

ama vs ile neler yapılmazki süper bir araç. hepsini ezer geçer tasarımda programlamada.

web sayfası yapımını kolaylaştırıyo ve dreamwaver den daha kolay.
_______________________________
Ayrıca herkes flash'ı bırakıp silverlight'a geçecek...

ha unut madan Expression Web'in Türkçe karakter sorunu yotkur.

ben gelecekte web tasarımı dalında başarılı olmayıı edefledim vee bu program işimizi biraz daha kolaylaştıracak bu programıı denemek için sabırsızlanıyorum microsoft a bu katkısı için teşekkürler

en sevdiğim web tasarım programıdır. keyifle kullanmatayım.

Profesyonel kullanıcar yine Dreamweaverdan kolay kolay vazgeçmez Zira DW temiz iş çıkarıyor. burada ekstra özellik diye tanıtılan pekçok özelliği DW MX en itibaren destekliyor. Birde Dreamweaver pek çok dili destekliyor. anlatılanlardan çıkardığım sonuç Microsoft Web Expression ise sadece ASP i destekliyor. Sonuçta bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor MS hem ASP hemde Microsoft Web Expression. Herkese kolay gelsin

bu ms nin tutarsızlıklarından tekrarlanan örneklerden sırf ticaret olsun diye pazarlayacağı ürünleri artırırken eski programlarını güçlendirip açıklarını kapatmak yerine sürekli yenilerini çıkarıyor ortalıkta böyle çöplük oluyor bir çok arkadaşın savunduğu programların tamamı ms ye ait ama hepside benimki diyor ben sizide anlıyamıyorum

insanları komik buluyorum. ya bu program daha bir flaş ekleyemiyor. çalışması rantabl değil. kitleniyor. ayrıca çok yavaş. yorum yazan arkadaşlar bu programdan başka program görmemiş gibi geldi bana. expression kesinlikle başarısız bir program. eski frontpage 2003 buna bin basar. sadece boyayıp yeni isimle satıyolar. olay bu. inanın her gün kullanlıyorum bu programı tam bir baş belası. en sonunda işyerim de de evdede sildim 2003 e geçtim.

bende office programları yuklu 2007 versdyonu ancak hazır şablon yok :D

slm arkadaşlar nedir ya bu yazılımlardan çektiğimiz hergün yenileri çıkıyor biz birine tam ayak uydurduk diyoruz başka bi sürümü çıkıyor bu sefer oraya yönleniyoruz yeter be bıktım bırakacam ben bu mesleği

@19 Nis 2008 16:33 boş beleş konuşma

"Profesyonel kullanıcar yine Dreamweaverdan kolay kolay vazgeçmez Zira DW temiz iş çıkarıyor. burada ekstra özellik diye tanıtılan pekçok özelliği DW MX en itibaren destekliyor. Birde Dreamweaver pek çok dili destekliyor. anlatılanlardan çıkardığım sonuç Microsoft Web Expression ise sadece ASP i destekliyor. Sonuçta bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor MS hem ASP hemde Microsoft Web Expression. Herkese kolay gelsin"

php de destekliyor... yanlış bilginin üzerine tuğlalar örüp arkasına sığınma...

Front Page 2003'e downgrade yapın. Bu iğrenç bir program, kendisini zor çalıştırıyor ve hiç bir özelliği yok. Belki de Front Page 2003 yapılmadan önceki deneme programı idi de para kazanmak için yeni sürüm diye bunu pazarlıyorlar. Kaç lira ise Front Page 2003 bunun en az iki katı eder. Word ve Notepad bile bunu kullanırken kurtarıcı gibi geliyor. Ürün bile değil, bedava verseler almam. 1 GB yer tutuyor, FrontPage 2003 150 MB.

ben orjinalini kullanıyorum çamur attınız kadar kötü değil bence gayet başarılı sadece kitlenme problemi var gerisi harika dw den buna geçtim çatır çatır asp yazıyorum css yazıyorum ajax ları da kendisi veriyor bence kullanmadan yorum yazmayın arkadaşlar

türkçe karakterlerin içine ediyor kesinlikle kullanmayın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir