Ezici başarı: iPhone Google'ı 400'e katladı!

iPhone, cep telefonu pazarında Google'ı öyle bir ezdi ki... İşte şaşırtıcı rakamlar...

  • Ali Güngör
iPhone'un oyun satışları Android'e toz yutturdu
iPhone bir cep telefonunun ötesinde

Fransız oyun yapımcısı Gameloft oldukça kötümser bir şekilde artık yeni Android oyunları yapmaya pek hevesli olmadıklarını açıkladı.

Henüz olgunlaşmamış olmasına karşın, akıllı cep telefonları piyasasının farklı segmentlerinde, iPhone, Windows Mobile ve PalmOS ile oldukça güçlü bir şekilde rekabet eden Google'ın Android işletim sistemi pek çok telefon üreticisinin favorisi haline geldi. Çok güçlü uygulamaları çalıştırma ve esnek programlanabilirlik özelliğine sahip bu işletim sistemi, ne yazık ki aynı başarıyı oyun konusunda gösteremedi.

Aslında sorun Android işletim sisteminin kendisinde değil; mesele pazarlama. Android pazarı, Apple'ın iPhone için uygulamaları sattığı ve yazılım üreticilerinin çok iyi para kazanabildiği App Store ile başa çıkamıyor. Gameloft'un finans direktörü Alexandre de Rochefort açıklamasında Android yazılımlarından kimsenin para kazanamadığını söyledi. Bunu takip eden açıklamada Gameloft'un Android yazılım geliştirmedeki yatırımlarını azaltacağını ve başka pazarlara ağırlık vereceğini belirtti.

iPhone yazılımları Gameloft'un geçtiğimiz bütçe dönemindeki gelirlerinin yüzde 13'ünü oluşturuyordu. Rochefort'un açıklamasına göre, Gemeloft'un iPhone oyunları, Android oyunlarından 400 kat daha fazla satmış.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

tabi ezecek :D

normal iphone telefondan cok bir ipod ve oyun eglence agirlikli bir ton oyun var

herkes iphone u taklit ediyor dediğimde bana kızıyorlar yapın bakalım iphone gibi bir tel.
samsung.un sayısız dokumatik tel.var LG öyle nokia öyle HTC öyle ama hiç biri iphone kadar başarı getiremiyor nedenmi çünkü eşsiz bir yazılım mükemmel bir dokumatikle birleşmiş

böyle bir istatistiği söylemek için çok erken. Çoklu dokunmatik yaklaşımı iphone ile çıktı. Diğer markaların uyarlamaları zaman aldı. Bu sırada iphone çok yol aldı tabi. Android den çok şey bekliyorum. Firefox gibi. Ne de olsa açık kaynak kodlu ve eklenti geliştirme kabiliyetleri yüksek.

yorum yazan arkadaşlar olayı yanlış anlamışlar. sorun kaliteden kaynaklanmıyor. sorun iphone den kazandıkları parayı android ten kanamamaları. niye çünkü android kullanıcıları iphone kullanıcıları gibi her şeye para vermek zorunda degiller.

bu kadar erken zamanda kıyaslamak yanlış. zaten android çıktığı gibi iphone'ı geçseydi tuhaf olurdu. zaman göstericek.

Herşeyin dörtdörlük bir arada olduğu telefon yıllardır olmadı ve halaa da yok.
iphone benzersiz dokunmatik ekranıyla gerçekten çok güzel bir telefon ama iphonun da bana göre eksiği ayna anda yazılım çalıştıramaması.

Eğer yazılımı kırılmamış bir iphone kullanıyorsanız aynı anda birden fazla uygulama çalıştıramıyorsunuz. sadece apple a ait bazı yazılımlar paralel çalışıyor. (ör: müzik dinlerken diğer uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz)
Fring programını çalıştırdıktan sonra arka plandan çalışmaya devam etmiyor. Eğer menüye dönerseniz fring kapanıyor.
Bana görede iphone en büyük eksisi bu. Burada apple firmasını suçlamıyorum sonuçta böylesine güzel hızlı bir telefon olmasını istiyorsanız böyle bir kısıtlama normal ama en azından böyle bir kısıtlamayı seçeneğe sunsaydı ozaman bana göre bu telefon dört dörtlük olurdu.

Ha linux için açık kod oyun yazmışsın, ha android için oyun yazmışsın aynı. Yani android'teki oyun programı mutasyona her zaman açık.

Yoksa daha dün piyasaya giren bir cep işletim sistemi için neden oyun firmaları geleceğe yönelik yatırım yapmasın?

Sırf kolay krıılabilen oyunları sayesinde Windows Mobile (WM) hepsini çöpe atacak. Çünkü talep, üretimi belirler. Biz ise her türlü cambazlığı yapabileceğimiz, oyuna para vermden yükleyebileceğimiz cep telefonu istemiyor muyuz.

Eger iphone'un oyun satışı android'in 400 katı ise WM'in oyun yüklemeleri (çünkü %99'u crack satışla istatistik yapamazsınız) iphon'un 4000 katıdır.

iPhone a bakınca hakikaten cep telefonundan öte gibi duruyor.

@15:36 çok saçma olmuş VW un oyun yüklemeleri androidden bile az. Nereye iphone un katı olsun:)

Iphone kullananlar herşeye para vermek zorunda değil, EN ÇOK BEDAVA YAZILIM DA IPHONE'DA. Bu bir. İkincisi, EN UCUZ YAZILIMLAR DA IPHONEDA.

Sen de yorum yaz