Yeni F1 sezonu, değişen kurallar, fazlası!

Formula 1 yarışlarının görünmeyen tarafındaki teknolojiyi gün ışığına çıkartıyoruz!

  • Ömercan Çelikler

Track-side LAN

Track-side LAN

Yeni teknoloji

Red Bull takımının motor sağlayıcısı Renault'nun Fransa'daki ofisi ve Bedford'ta bulunan rüzgar tünelini kapsayan veri iletim ağı, bu sene, geçen seneye göre 2.5 kat büyüyüp hızlandı.

Alan Peasland: "Bütün kablolama ve altyapı AT&T tarafından sağlanıyor, her yarış gününden önce sıfırdan yaratılıp gün sonunda tüm altyapı sökülüyor." diyerek, işin ne kadar büyük bir iş olduğunu vurguluyor. Peasland bu durumu şöyle açıklıyor: "Bu demek oluyor ki artık verilerimizi en hızlı ve güvenli şekilde İngiltere'deki mühendislerimize gönderebiliyoruz."

FIA'nın rüzgar tüneli kullanımı ile ilgili bir sınırlaması olduğunun altını çizen Peasland, hızlı veri aktarımı sayesinden izin verilen süre içerisinde eskisinden daha fazla test yapma olanakları olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Cuma günleri yarışlardan önce aracımızı piste göre optimize ediyoruz. Bu optimizasyonları gerçek-zamanlı sensörlerle Milton Keynes'te bulunan fabrikamıza gönderiyoruz. Bu sayede fabrikada bulunan mühendislerimiz simülasyonlarla aracın performansını arttırmaya çalışıyorlar."

Track-side LAN

Track-side LAN sistemi araçtan ve ekipten elde edilen verileri yönetiyor. Sonrasında bu verileri Red Bull takımının Treehouse (Ağaç ev) adı verilen teknik ofisine gönderiyor. AT&T de aynı verileri eş zamanlı olarak Red Bull takımının fabrikasına ve Renault'a gönderiyor.

Tabii ki Red Bull takımı sadece kendi aracının verilerini toplamıyor. Peasland, Cumartesi günleri sıralama turları başlayınca kendi rakiplerinin performanslarının, tur sürelerinin verilerini topladıklarını da söylüyor: "Pazar günü aracımızın durumunu ve topladığımız verileri inceliyoruz ve ona göre bir strateji izleyip değişiklikler yapıyoruz. Stratejimizi belirleyen bölum ise İngiltere'de bulunan Operasyonlar Departmanı. Bu verileri aynı zamanda canlı olarak izliyoruz. Bu verileri yarış analizcilerimiz inceliyor."

Kısacası Red Bull takımı, yarışları sadece motor gücüyle değil, kusursuz bir veri iletim ağının yardımıyla kazanıyor. Çünkü verileri toplamak ve analiz etmek daha önce hiç bu kadar önemli olmamıştı. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

F1'in içine ettiniz tasarruf muhabbeti yüzünden.

@13:14 bence öyle değil, kısıtlı imkanların olması teknolojiyi daha da çok geliştirecek,

RedBull çullandı ama düşüşe geçti...

rotay motora geçin bari.

adam haklı beyler dağılın

çocukşuğumdan beri takip ederim fazla gelişme var http://www.haliyikamavetemizleme.com/hali-yikama

amerika silverstone de bar honda pilotu takuma sato 375 .50 km ile dünya hız rekorunu kırmıştı v 12 motor ile hız düşmesi zevkide aldı götürdü resmen artık izlemem

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir