Facebook'a "beğenme" düğmesi!

Facebook'da "beğen" düğmesi var da "beğenme" düğmesi niye yok dediler ve...

Facebook'da "beğenmeme" ve arkadaş eklemenin yanında "düşman ekleme" özelliklerinin eksik olduğunu düşünen Dean Terry ve Bradley Griffith, Facebook'da "düşmanlarınızı" seçmenize izin veren EnemyGraph adlı uygulamayı meydana getirdi.

Texas Üniversitesi'nde bir medya programının direktörü olan Terry, Facebook'un kullanıcıları "beğen" düğmesine basmaya yönelttiğini, ancak hangi fikirlerle, ürünlerle veya kişilerle anlaşılmadığını belirtmek için bir yol sunmadığını söylüyor. Gerçek hayattaki ilişkilerin de sadece "arkadaşlık" yönünde olmadığını düşünen Terry, bunun sosyal ağlarda da böyle olması gerektiğini düşünüyor. Terry, "düşman" teriminin Facebook'daki "arkadaşlık" gibi gevşek bir anlamı olduğunu vurguluyor.

Terry, meydana getirdiği "beğenmedim" ve "düşman ekleme" uygulamasının Facebook'un onayından geçip geçmeyeceğinden şüpheli. Çünkü Facebook, geliştiricilerin bir "beğenmedim" düğmesi meydana getirmelerini engelliyor. Facebook görevlileri, konu hakkında şu an açıklama yapmak istemiyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Tamamen aynı fikirdeyim.

Saçmanın ötesi

Facebook'ta "düşman ekleme" saçma olur, bir kişi sizin düşmanınız ise o kişiyi zaten arkadaş olarak eklemezsiniz. Fakat Dislike (beğenmeme) özelliğinin gelmesi çok mantıklı olur. Youtube'da bir videoyu beğenmediğiniz zaman Dislike'a tıklayabiliyorken Facebook'ta neden bu özellik olmasın ?

teknoloji dünyasında çığır açacak bir buluşa imza atmışlar, geleceğin steve'leri bunlar.

Adam haklı beyler

adamlar haklı. daha ben ilk zamanlarda neden beğenmeme yok diyordum. Örneğin eski kız arkadaşımın fotograflarını ilişkisini,... beğenmeme butonu ile göstermek isterdim.

düşman ekleme falan iyice kendimizi bağlayalım, zaten kullanmıyorum deli saçması "sosyal medya" kavramında olan her şeyi. yani faydaları var elbette ama insanlıktan uzaklaşıyoruz. sosyallik internette durum güncelleme olduysa ben bu işe karşı çıkarım ve çıkıyorum
(biraz dağınık ama demek istediğimi anlarsınız umarım)
saygılar

Düşman ekleme seçeneği zaten saçma o konuya girmek dahi istemiyorum da, "beğenmeme" olayı da saçma bana göre. Ne yani eklenen fotoğraflara, doğumgünü kutlama mesajlarına da beğenmedim deme hakkımız mı olacak? Beğenmiyorsan beğen tuşuna basmazsın olur biter. Gelecekse de her yere gelmesin beğenmeme tuşu. Gereksiz yere kaos yaratmaktan başka bir işe yaramaz.

Facebook kendi ayağına kurşun sıkar zira bir çok firmadan reklam parası alıyor. Düşünsenize bütüm rakiplerim beni beğenmeyecek. Sonra diğer üyelerin gözünde itibar kaybı olacak. Birde çeşitli yöntemlerle gerçekte olmayan beğenmemeler yaratılacak. Saçma sapan ve kindarlıkla nefreti arttıracak bir uygulama olur bence. Hoş eski arkadaşının yeni ilişkilerini hazmedemeyen kendine güvni olmayan erkek veya kadınlar evet der hemen.

Arkadaşım facebook gibi bir sosyal ağda her kişi ve kuruluş iyi görünmek ve beğenilmek ister. Kimse beğenilmemek istemez, ayrıca beğenilmeme gibi bir buton kullanıcıların, kullanıcıları yanıltmasına yol açabilir ve pazarların gidişatlarını kötü yönde etkiler...

Zamanım olmadığı için uzatamıyorum. Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak isterdim. Umarım yazdıklarım anlaşılmıştır...

Düşman ekleme konusuna gelince; bunu diyebilen ancak bir angut olabilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost