Facebook'a Rus ortak

Facebook cephesinde beklenen alışveriş gerçekleşti, sosyal ağ paraya doydu...

Facebook'a Rus ortak

Facebook'un hisseleri ile yakından ilgilenen Rus devinden daha önce burada bahsetmiştik. Ve beklenen oldu; sosyal iletişim sitesi Facebook, yüzde 1,96 hissesini 200 milyon dolara bir Rus internet firmasına sattı. Bu satış işlemi, resesyon döneminde nakit destek sağladığı Facebook'un değerinin yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu gösterdi.

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook'un yüzde 1,96 oranındaki imtiyazlı hisselerine 200 milyon dolar yatırım yapan ve "Mail.ru, Forticom ve vKontakte" gibi Rusya'nın önde gelen internet sitelerinde yatırımları bulunan Digital Sky Technology's (DST) şirketinin "etkileyici büyüme ve finansal başarılarından" etkilendiğini söyledi.

Yönetim kuruluna giremeyecek

Rusya ve Doğu Avrupa'da bazı internet firmalarında yatırımları bulunan DST'nin, Facebook'un yönetim kurulunda temsil edilmeyeceğini ya da özel haklara sahip olmayacağını ifade eden Zuckerberg, "bu yatırım Facebook'un, insanların paylaşım ve iletişim sağlamaları amacıyla küresel şebeke yaratmadaki başarısının sürdüğünü gösteriyor" dedi.

Facebook'un ek sermaye artırımına ihtiyacı bulunmadığını ancak, rahatça büyümesine yardımcı olacağı için DST'nin nakit desteğinden memnun olduklarını belirten Zuckerberg, başka yatırımcıların da Facebook'a yatırım yapmakla ilgilendiğini, sonuçta DST'nin kurucuları Yuri Milner ve Gregory Finger'ın Doğu Avrupa ve Rusya'da internette güçlü deneyime ve sosyal iletişim teknolojisinde derin ve gelişmiş anlayışa sahip olmasından ötürü Facebook'ta yatırım hakkını kazandığını kaydetti.

Zuckerberg, şirketin şimdiki değerinin, 2007 yılında Microsoft'un yüzde 1,6 hissesi karşılığında 240 milyon dolar yatırım yaptığı zamana göre 5 milyar dolar daha az olmasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "Microsoft yatırım yaptığında biz kesinlikle piyasanın zirvesindeydik" dedi.

Ödenen miktar adil

Microsoft ile Facebook'un reklam ve araştırma konularında ortaklık yaptığı için Microsoft anlaşmasının "stratejik ortaklık" olduğunu, buna rağmen DST'nin "doğrudan finansal yatırım yaptığını" ifade eden Zuckerberg, "bu durum ve mevcut ekonomik koşullar gözönüne alındığında bunun adil ve iyi bir değer olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Geçen yıl ağustos ayından bu yana üye sayısını ikiye katlayan Facebook, 200 milyondan fazla aktif üyeye sahip bulunuyor. Bu üyelerin yaklaşık yüzde 70'i ise ABD dışından.

Facebook'tan en az 100 milyon dolar daha adi hisse satın almayı planlayan DST'nin ise 2005 yılında kurulmasından bu yana 30'dan fazla şirkette 1 milyar dolardan fazla yatırımı bulunuyor.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bize sormadan nasıl satarlar Facebook'u, müşteri velinimet değilmidir?

Yahu sırtımızdan kazandıkları paraya bak..

satsınlar yaa düşündüğünüz şeye bakın hele

"Bize sormadan nasıl satarlar Facebook'u, müşteri velinimet değilmidir?"
siz orda olduğunuz için o parayı ediyor zaten, yani sizide satmışlar.

Benim için de feybuk bitmiştir, bi daha da girmem feysbuka.

facebook ta ki arkadaşlarınızı başka sosyal ağlara davet edin.google ye sosyal ağ yazınca binlerce site geliyor.birazda onlar kazansın.sonra yine başka siteye geçersiniz. :-D

IYIKI UYE OLMAMASIM BU SITEYE....BAKIN UYE OLSAYDIM KISMEN BIR SEYLERIM BIR YERLERE GITMIS OLACAKTI...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir