Facebook'a "Trending Topics" işlevi gelebilir

Facebook, "hashtag" desteğinden sonra, Twitter'ın bu önemli özelliğini de kopyalamak üzere!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook "Trending Topics" işlevini test ediyor!

İnternette en çok hangi konunun konuşulup tartışıldığını bulmak için genellikle Twitter'ın Gündem (veya "trending topics") sütununa hızla bakmanız yeterli. Benzer işlevi Google+, YouTube gibi farklı siteler denemiş olsa da işlevin ana mekanı hala Twitter.

Ancak yeni bir rapora göre Facebook, haber kaynağınızın sağ üst tarafında gösterilecek bir "Trending" kutucuğunu test ediyor olabilir. Wall Street Journal'ın bir yetkiliden aldığı bilgiye göre işlev, şu an "düşük orandaki ABD kullanıcısı" için açılmış durumda ve henüz ilk aşamalarında.

Gündemi meşgul eden konuları sıralamak konusunda Facebook'un önündeki en önemli bariyer, kendi gizlilik ayarları gibi görünüyor. Aynı engel, Facebook'un İngilizce konuşanlara özel arama işlevi Graph Search için de geçerliydi. Twitter'da birçok hesap tüm dünyaya açıkken Facebook'ta durum farklı; çoğu Facebook profili, arkadaş olmayan kişilere kapalı ve paylaşılan "durumlar" daha çok kişisel bilgi içerebiliyor. Yine de Facebook'un 1.1 milyar aylık etkin kullanıcısı, Twitter'ın yaklaşık 115 milyon kullanıcısından çok daha fazla ve bu sayı, bir Trending işlevi için yeterli olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Hey yavrum hey o zaman da gelsin ''ya şey ben sizi trendde bir şey paylaşmıştınız ilgimi çekti o yüzden ekledim çok güzelsiniz bu arada'' atraksiyonları :)

Özgün bir fikir olsa şaşardım.

Lütfen Treddimi beğenir misiniz en üst sıraya çıkarmak istiyorum diyenler bile olur lan. :)

Bu sosyalpaylaşım siteleri insanları bağlayıcı bir özelliğe sahip. Facebook bu özelliği ile bunu daha da kuvvetlendirmek istiyor daha aktif ve daha fazla kullanıcı çekmek

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play