Facebook, AOL patentlerini MS'den satın aldı!

Microsoft ve Facebook, kimsenin beklemediği bir işe imza attı. İşte büyük sürpriz...

Facebook, AOL patentlerini MS'den satın aldı!
AOL patentleri 550 milyon dolar karşılığında Facebook'un oldu

Microsoft'un elinde bulundurduğu AOL'e ait patentleri satmaya hazırlandığını bu haberimizde sizlere söylemiştik. Yazılım devi Microsoft, bu patentleri 550 milyon dolara Facebook'a sattı.

AOL, bu ayın başlarında 800'ün üzerinde patenti Microsoft'a satmıştı. Kaynaklara göre Microsoft, tahmini değeri 290 milyon dolar olan bu patentleri başından beri satmayı planlıyordu. Microsoft'un bu anlaşmalardan ne kadar kazanç sağladığı bilinmese de şirket, yaptığı açıklamada Facebook anlaşmasıyla "masraflarının yarısını karşıladığını ve AOL açık artırmasında hedeflerine ulaştıklarını" söyledi.

Facebook, bu senenin başlarında Yahoo tarafından patent ihlali gerekçesiyle dava edilmişti. Facebook ise IBM'den 750 patent alarak Yahoo'yu bunlardan 10'unu çiğnediği nedeniyle dava etmişti. Bazı AOL patentlerinin de bu davada Facebook tarafından kullanılması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Adamlar bir cebinden almış diğer cebine koymuş.. :)

Microsoft, Facebook, Nokia birleşirse Facebook Bing'le entegre olup arama motoru da olursa Google ve Apple biter. Ama Microsoft, Facebook ve Nokia'dan biri eksik olursa olmaz bu iş 3ü tek çatı olmalı. Gerçi Apple ve Google mümkünse bitmesin hep rekabet olsun.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir