Facebook arkadaşınızı tanıyın

Facebook'ta size gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeden önce en çok neye bakıyoruz?

Facebook arkadaşınızı tanıyın
Profil resminden çok, altında yazanlar önemli

Facebook artık hayatımızın bir parçası, bu bir gerçek. Özellikle facebook kullanıcıları, bilgisayarlarının başına oturduğu anda siteye girmeden edemiyorlar.

Peki, facebook üzerinden birisiyle arkadaş olmak istediğinizde ya da birisi size arkadaşlık gönderdiğinde ilk olarak neye bakıyorsunuz? Missouri Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmaya göre doğrudan kişinin profil resmine yapılan yorumlar, insanların en çok dikkatini çeken nokta. Yazılan yorumlar, kişiye karşı fiziksel ve sosyal açıdan bir anlam yüklediği gibi, aynı zamanda da kişisel çekicilik katıyor.

Doktora çalışmasını sürdüren Seoyeon Hong ve Yrd. Doç. olan Kevin Wise, profil resimlerinin altında olumlu yorumlar olan insanların, bakan kişi tarafından daha çekici bulunduğunu iddia ediyorlar. Bunun haricinde çalışmasında birçok farklı insanı denek olarak kullanan Hong, kendilerine envai çeşit facebook profil resmi gösterdi. Sonuç olarak sadece "kafa" resmindense daha çok spor yapan atletler ve de müzik aleti çalan insan resimlerinin onlarca kat daha fazla dikkat çekici olduğu ortaya çıktı.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Ben ilk önce adamın gönderilerine (herkese açıksa) bakıyorum yoksa yorumlara.

Profil resmine yapılan yorumlara mı bakıyorlar. Gereksiz bir uğraş. Bence önce kişinin paylaşımlarına bakılmalı. Böylece neler ile ilgilendiği konusunda fikir edinilir. Zaten zaman tünelinde gizliliği abartmamışsa her şey açık seçik görünüyor. Herkesin bir yaşam tarzı var ve bu tarzı her yerde yansıtır. Resmini beğenmediğim için eklemeyecek miyim? İlgi alanlarıma uygun kişileri eklerim. Sonuçta kişiyi eklediğim zaman paylaşımları akışta görünecek. İlgimi çekmeyecek paylaşımlar yapan kişileri neden ekleyeyim ki? Profil resmi olmayanları ve gizliliği abartmış kişileri direkt eliyorum. :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir