Facebook artık telefondan ev dinliyor!

Facebook'un mobil uygulamasına eklediği bu yenilik; pek çok Facebook kullanıcısını rahatsız edecek!

  • Cem Şancı
Facebook artık telefondan ev dinliyor!

Facebook'un uygulamalarına ekleyeceği yeni özelliğini daha önce duyurmuştuk. Facebook'un mobil uygulaması artık telefonun mikrofonu üzerinden kullanıcının çevresindeki sesleri dinleyecek ve duyduğu seslere uygun paylaşım önerileri yapacak. Örneğin, kullancı MFÖ'nün "Yalnızlık Ömür Boyu" şarkısını dinliyorsa veya televizyonda Game of Thrones dizisini seyrediyorsa, kullanıcının Facebook sayfasında "şu anda MFÖ'den Yalnızlık Ömür Boyu şarkısını dinliyor," şeklinde bir uyarı belirecek. Veya "şu anda Game of Thrones" dizisini izliyor gibi bir paylaşım yapılabilecek.

Ancak bu özellik dünyada büyük tepki topladı çünkü bu aynı zamanda Facebook'un telefonun mikrofonunu açarak 24 saat boyunca kullanıcının tüm hayatını dinlemesi ve hatta kayıt altına alması demekti. 

Tüm eleştiri ve itirazlara rağmen Facebook bu özelliğini artık hayat geçirdi. Facebook'un mobil uygulamasında güncellemeler başladı ve artık kullanıcılar, 24 saat onları dinleyen Facebook mobil uygulamasıyla tanıştılar. Bazı kullanıcılar, bu ses kayıtlarının Facebook sunucularında saklanacağını ve reklam verenlere satılacağını da savunuyorlar. Örneğin, kullanıcı otomobiller hakkında çok konuşuyorsa, kullanıcının karşısına sürekli otomobil reklamları çıkacak. Acıktığını söyleyen ve arkadaşları ile yemek üzerine sohbet eden kullanıcıların karşısına McDonalds reklamları çıkabilecek.

Bakalım, bu yeni özellik dünya çapında bir devrim mi olacak yoksa George Orwell'in 1949 yılında kaleme aldığı, herkesin dinlenip kayıt altında tutulduğu 1984 isimli distopya romanı, 30 sene gecikmeyle gerçek mi olacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

sıkıntı yok benim telin Facebook uygulamasını Microsoft yapıyor :D Lumia 520

facebook'tan soğudum yine.

peki çözümü nedir bende bu çok kötü ve insanın özelini ihlal eden bir durum.

Facebook yok kafa rahat

İyice cılkını çıkardılar artık.. Bu kadarı da fazla!

Facebook'u zaten sevmem ama 1984 kitap 1948 yazılıp 1949 da yayınlanmıştır

türkiyede popüler olur

izin istiyor ondan sonra dinliyor iZin vermeyiz olur biter

Bütün küfürleri hak ediyorlar.

çok saçma ve gereksiz isteyen kendisi paylaşabirir

hahahahassiktir.

@07 Haz 2014 18:38 bu yorum nasıl onaylanır! Utanın biraz.

FAcebook mobil kullananlar düşünsün. Kullananların analarının nikahını bile kayıt altına alacaklar. Facebook ve Google, İlluminatiin her şeyi gören göz ü olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Tuvaletteyken ne önerecek merak ediyorum.

Telefondan Facebook'u sileyim, sonra yorumumu yaparım.

Hepsini geçtim şarjın anasını ağlatır

İzinlerini kaldırın yada güncel olmayan sürümleri yükleyin güncellemeyin olmadı facebook hesabınızı kapatın iyice şımardı gerçi biz şımarttık bu siteyi.

sifon sesi duyduğunda bütün arkadaşlarınız ne yaptığınızı bilecek ne kadar güzel değil mi? tabi sadece aptallar için.

Mahremine önem veren hiç kimse kullanmamalı bu kadarına izin verilmesi özel hayata tecavuzden başka bir şey degil

Mahremine önem veren hiç kimse kullanmamalı bu kadarına izin verilmesi özel hayata tecavuzden başka bir şey degil

Uygulama mobil cihazlardan kaldırılarak protesto edilmeli. Kaldırarak protesto ediyorum. İnsanların özel hayatlarına göz dikecek kadar çıldırmış olanlarla işim olmaz.

telefonumda kendi facebook uygulaması zaten yok kafam rahat kullananlarda güncelleme yaparken zaten istenen izinlere hiç mi hiç bakmadığı için onlar içinde sıkıntı yok keşke bilinçli bir toplum olsak şu google play storedan indirdiğimiz uygulamaların istediği izinleri azcık okusak o zaman acaba kaçımız kaç tane uygulama indirir ki telefona bir oyun uygulamasının benim çağrı geçmişimle ne işi olabilir ki benden bu izni istiyor veya andridin kendisi zaten bizi ele geçirmiş ki biz nerdeyiz kiminleyiz telefona hangi apk yi kurduk kaldırdık internette nereyi gezdik bunları zaten bizden haberimiz olmadan alırken bence facebook uygulaması sizi dinlemiş çokta sorun olmamalı değilmi insanlar için arkadaşlar

izin vermeyelim de boyle bir yetenegi olan pro isterse sormadan da dinler denetleyen olmayica kimse bilemez

Bu ozellik cihazin sarj ve internet tuketimini artirmazmi

Ya bu Facebook aklını mı kaçırmış eylem olsun diye herkes telefonundan ve tabletinden mümkünse bilgisayarından bile Facebook uygulamasını silsin! Bilgisayarında Windows 8 veya 8.1 çalıştıranlar varsa silsinler!

Sen de yorum yaz