Facebook Aşı Karşıtı İçerikleri Gizleyecek

Son dönemlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden büyük tartışma konusunda Facebook da tarafını net bir biçimde ortaya koyuyor!

  • Doğan Kürşat Aktaş
Facebook Aşı Karşıtı İçerikleri Gizleyecek

Facebook, internet üzerindeki en büyük sorunlardan biri olan bilgi kirliliğinin sebep olduğu aşı karşıtlığı tartışması ile mücadele konusunda aldığı yeni eylem planını açıkladı. Sosyal medya devinin aldığı kararlar, sayfa sahiplerini ve kullanıcıları yakından ilgilendiriyor.

Sosyal medya devi, yeni eylem planına göre ilk olarak yanlış bilgi yaydığını belirlediği sayfaların sıralamalarını düşürerek onların Facebook Haber Kaynağı üzerindeki görünme oranını düşürecek. Instagram üzerinde ise kullanıcıların Keşfet sayfası ve hashtag sayfaları, aşı karşıtı içerikleri bulundurmayacak.

Facebook'un aşı karşıtlarına karşı aldığı bu önlemler, sadece yanlış bilgileri yayan sayfa ve grupları cezalandırmakla kalmayacak, bu tür gönderilerin sosyal medya ağı üzerinde bulunması da zorlaşacak. Aşı karşıtlığı içeren reklamlar ise sosyal medya ağı üzerinde gösterilmeyecek ve Facebook, "aşı tartışması" ile ilgili belirli kullanıcı kitlelerini hedef alan reklamları da ortadan kaldıracak.

Facebook'a göre şirket, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşik Devletler Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile çalışarak konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşacak. Bu organizasyonlar şimdiden aşı karşıtlarının sahip olduğu yanlış argüman ve hatalı bilgileri iyi tanıyor ve Facebook'un aşı karşıtlığı ile mücadelesi bu birikimden güç alacak.

Facebook, aşı karşıtlarına karşı harekete geçen platformlardan sadece bir tanesi. Geçtiğimiz ay Pinterest, ağında aşı karşıtlığı ile ilgili içerikleri arama sonuçları arasında göstermeme kararı almıştı. YouTube ise aşı karşıtı kanalların videolarının reklam geliri almasını engellemişti. Birleşik Devletler'in yasama gücü de bu konu hakkında çalışmalarını sürdürerek Amazon gibi dev şirketleri bu tür içerikler karşısında harekete geçmeye itiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Çocuğunuzun ve kendinizin aşılarını mutlaka yaptırın! Muhasebenizi iyi yapın!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost