Facebook bilgilerinizi satabilir mi?

Facebook kullanıcı sözleşmesini sessiz sedasız değiştirdi; tüm şimşekleri bir kez daha üzerine çekti

  • Ümit Öncel
İçeriğin sahibi Facebook mu?
Facebook'un içeriğinde milyonlarca kullanıcının pek çok kişisel bilgisi ve fotoğrafı yer alıyor.

Dünyanın tartışmasız en popüler sosyal ağ sitesi Facebook geçtiğimiz günlerde çoğu kimsenin pek de okumadığı kullanıcı sözleşmesinde bazı değişiklikler yaptı. Değişiklikler büyük değildi ve sadece bazı bölümlerinde ufak tanımlama düzeltmeleri içeriyordu. Sitenin en gözde bölümlerinden biri olmadığı için çoğu kullanıcının dikkatini çekmedi fakat değişikliker, tüketici hakları konusunda uzman bir avukatlık sitesi olan The Consumerist'in gözünden kaşmadı.

Sitenin blog'unda Facebook'un yaptığı değişikliklerin yasalara aykırı olduğunu iddia edildi ve sözleşmeyi dikkatli okuyunca aslında Facebook'un sözleşmesini onaylayan kullanıcıların tüm içeriğin Facebook'a ait olduğunu, üyelikler silinse bile Facebook'un içeriği istediği gibi kullanabileceği, hatta satabileceğine izin vermiş olduklarının ortaya çıktığı söylüyor.

Facebook cephesinden ise jet hızıyla konuya yanıt geldi. Facebook hiçbir şekilde içeriğin kendilerine ait olduğunu iddia etmediklerini söyledi ve yeni sözleşmeyle açıklanmak istenenin sadece hesabınızı silseniz bile arkadaşınızın sanal duvarına göndermiş olduğunuz bir yazı veya resmin silinmeyeceği olduğunun altını çizdi. Facebook yetkilileri kullanıcı sözleşmesinin yanlış bir anlaşılmaya yol açmayacak şekilde bir kez daha gözden geçirileceğini söylediler.

Kısacası Facebook kullanıcılarına şu mesajı vermiş oluyor: Korkmayın, bilgilerinizi satmayacağız!

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

gel de inan buna. Facebook'a para versinler üyelerin seceresini bile yayınlar :D

Bence çok saçma bir tartışma. Zaten iki gıdım bir bilgi yazıyorsun adresini sülaleni kredi kartı şifreleri falan yazmıyorsunki bence versin görsünlerki hiçbişi işe yaramıcak. Öğrenmek isteyen bir şekilde kendisini kabul ettirir. saçmalık.

bende facebook 'u satarım nolmuş? :)

Kredi kartı bilgilerini vermene gerek yok. Tüm zevklerimiz, beğenilerimiz,siyasi görüşlerimiz, korkularımız kısacası eğer profilimizi hazırlarken samimi davranmışsak herşeyimizi paylaşıyoruz. En iyisi facebookta kişissel özelliklerimizi ele verecek bilgileri girmekten kaçınmak olacak. Peki bunları kim kullanabilir? Onu da siz cevaplayın.

ben mesela bu tartışmalardan çok daha önce facebook a üye oldum ve hiçbir özel bilgimi koymadım..ne fotoğrafım var ne adresim ne telefonum..internete donuna kadar her bilgisini düşünmeden koyan sazanlar düşünsün gerisini...

bence bu konuyu şu anda gündeme getirmek saçma olur dünyanın en büyük sosyal ağının o konumdayken bunu yapmasını beklemek zor

süper saçmaymış...ebesinin adını bile yazanlar düşünsün:)

Facebook hesabımızı satalım bizde. :)

Sen de yorum yaz