Facebook Blu-ray'e geçiyor!

Facebook'un geçtiğimiz gün yaptığı şaşırtıcı açıklamanın altından, Blu-ray diskler çıktı!

  • Ercan Uğurlu
Facebook Blu-ray'e geçiyor!

Durmaksızın büyük bir hızla büyümesini sürdüren sosyal medya, beraberinde depolanması gereken büyük miktarda veriyi de getiriyor. Anlaşılan Facebook, bunca veriyle başa çıkamamış olacak ki, çözümü yeni bir sisteme geçmekte bulmuş. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Open Compute Summit'te sunucularında tasarrufa giderek önemli bir kazanç elde ettiklerini açıklayan Facebook mühendislerinden Jay Parikh'in ne demek istediği, çok geçmeden ortaya çıktı: Facebook, şu an bir Blu-ray prototipi üzerinde çalışıyor!

Facebook mühendislerinin şu an üzerinde çalıştıkları Blu-ray veri depolama sistemi 10.000 Blu-ray diski bir arada kullanıyor. Bir petabayt'a kadar veri taşıyabilen sistem, toplamda veri miktarını 5 petabayt'a ulaştırabiliyor. Böylece yeni depolama alanı kazanacak olan Facebook, elbette bununla birlikte çeşitli konularda tasarruf da sağlayacak.

Bu tasarruflardan biri enerji, diğeri ise elbette maliyet. Yeni depolama sistemiyle birlikte yüzde 50'lik bir maliyet tasarrufu sağlayacak olan şirket, enerjiden de yüzde 80'e varan oranda tasarruf sağlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Çizildiğini düşünsenize gitti petabaytlık veriler.

10000 tane blu-ray diski saklamanın ve korumanın, buna ek olarak onlara veri yazmanın ve okumanın getireceği maliyet daha mı azmış. Uzun vadede kârdan çok zarar ettirebilir.

Blu-Ray tamamen parçalansa bile birşey olmaz siz verilerin yedeklenmediğini mi zannediyorsunuz? Her veri birbirinden bağımsız iki Blu-Ray'e birden yazılacak BD'lerden birisi bozulursa yedek devreye girecek ve hemen bir kopya daha oluşturacak. Facebook gibi milyar dolar gelir elde eden şirketlerin mühendislerini bunu düşünüyor, adamlar Stanford'da boşuna doktora yapmıyor.

Bluray disklerin çizilmeye dirençli olduğunu bilmeyenler hemen çizilir demiş... CD-R zamanında çizilmeyen CD-R yapmışlardı unuttunuz heralde... DMS Black diye arama yapın...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost