Facebook, bu kez fena "çuvalladı"

Facebook'un bugüne dek hep övgü alan özel aracı, bu kez "çuvallamaktan" kaçamadı!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'un güvenlik işlevi "arıza yaptı!"

Facebook'un "Güvenlik Durumu Kontrolü" işlevi Pazar günü Pakistan'da yaşanan terör saldırısının ardından tam istendiği gibi çalışmadı.

"Güvenlik Durumu Kontrolü" (Safety Check) aracı, doğal afet gibi çok sayıda kişiyi etkileyen olaylarda etkilenenlerin yakınlarına "ben güvendeyim" mesajı göndermenizi sağlıyor ve arkadaşlarınızın güvende olup olmadıklarını kontrol etmenize izin veriyor. Facebook, bu aracı etkin hale getirdiğinde olay yerinde olanların ekranına bir soru geliyor; soruya "Evet, arkadaşlarıma haber ver" cevabını vererek hayatta ve iyi olduğunuzu arkadaşlarınıza bildirebiliyorsunuz.

Ancak Pakistan'ın Lahor kentinde 65 kişinin öldüğü ve 280 kişinin yaralandığı olayın ardından bazı ABD ve İngiltere'deki bazı Facebook kullanıcıları, aldıkları "İyi misiniz? Gulshan-i-Iqbal Park, Lahore, Pakistan'daki patlamanın olduğu alanda gibi görünüyorsunuz. Arkadaşlarınıza güvende olduğunuzu söyleyin." mesajıyla şaşkınlığa uğradılar. Olay yerinden binlerce kilometre uzakta olan kullanıcılar, şaşkınlıklarını Twitter'a taşıdılar.

Sorunun ne kadar yaygın olduğu bilinmese de Facebook, yaşanan durumdan dolayı özür diledi ve sorunu çözmek üzere çalıştıklarını söyledi. Aynı araç Brüksel'de hava alanı ve metroya yapılan saldırılarda da etkin hale getirilmiş ve olaydan etkilenenlerin ailelerine "ben iyiyim" mesajı gönderebilmesine olanak tanımıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

iyide türkiyede başka bir şehirde yaşamama rağmen ankara patlamasında o bölgede olduğumu göstermiş hatta adam akıllı çalışmamıştı yani güvende olduğumu bildiremedim ta ki 3 gün sonrasına kadar

Ben Azerbaycanda yaşıyorum, Güvendemisin diye bir bildirim geldi, tıkladığımda hata aldım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost