Facebook çalınan hesaplara önlem alıyor!

Çalınan kullanıcı hesaplarına karşı nihayet ciddi bir adım atıldı: İşte Facebook'un son yeniliği...

Facebook son zamanlarda artan istenmeyen mesajlar, yani spam'lerle boğuşuyor. Facebook yetkililerin incelemeleri sonucunda bu istenmeyen toplu mesajların büyük oranda hack'lenerek ele geçirilen hesaplar üzerinden gerçekleştiğini tespit etti. Eğer siz de sonu gelmeyen toplu mesajlara maruz kalıyorsanız veya hesabınızın böyle bir amaç için gizlice kullanıldığından şüphe ediyorsanız, Facebook'un bu konuda bir önlem geliştirdiğini duymak hoşunuza gidecektir.

Facebook'un geliştirdiği önlem bir çeşit doğrulama prosedürüne sahip. Facebook herhangi bir hesabın başkalarının eline geçtiğinden şüphelenecek olursa, o kullanıcının e-posta adresine özel bir bağlantı gönderecek ve bu bağlantı üzerinden kişinin doğrulaması yapılana kadar hesabı geçici olarak kapatacak.

Her ne kadar bu yöntem faydalı görünse de, ilk akla gelen yemleme yöntemi ile kullanıcılara benzer mesajlar gönderecek art niyetli kişilerin ortaya çıkma ihtimalini arttırıyor olması.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Güzel Olmuş Eline Sağlık Facebook Eline Sağlık Chip Online. :D

Biliyorum, her haberin altına ilgili içeriklerin bağlantılarını da koyuyorsunuz, çoğu zaman da faydalı oluyor. Ama artık Facebook haberlerinin altında "Facebook'taki bayan gitarcı" videosunun bağlantısını görmek biraz... Nasıl desem, sıradanlaştı.

Kullanmıyorum. asoysal insanların laf olsun torba dolsun ortamı. Gereksiz bir ton tartışma, yorum vs. Arkadaşımla görüşeceksem yüz yüze görüşmeyi tercih ederim.

Sen sosyal olmak istiosan başta tüm biz bilgisayarcılarında kabul ettiği insanları asosyalliğe iten bilgisayardan uzak dur facebooktan deil.. Herkez yorum yazsın diye bir seçenek sunulmuş bu da çok fikirliliği gösterir çok iyi ama böyle bir haberin altına da böyle yorum yazılmamalı... Sen kullanmıyorsun diye türkiye de ve dünyada bu kdar kullanan bizler asosyal mi oluyoruz ....

ARKADASLAR FACEBOOK ARTIK ESKISI GIBI DEGIL,KONTROL TAMAMEN SIZIN ELINIZDE.BAZILARI ASOSYALLER FALAN DEMIS,ARKADASIM YILLARDIR GORUSMEDIGIN ARKADASLAR ICIN BI SANSTIR FACEBOOK UZAKTAKI DOSTALRIN ICINDE KULLANMASINI BILECEN..

hmm guselms yha su facebooka bi bn uye olmdm

Facebook zirveyi kaptırmamak ve demodeleşmemek için adımlarını geçenlerde atmıştı. Belli ki şimdi de güvenlik konusunda adım atacaklar. İyi şeyler olacağı belli.

feca gurubunun güzel üyeleri tartışma lüzümsüz görünüyor eleştırı yapıla bilir elbette anma yıkıcı eleştırı olmamalı bana göre yelpazesi çooç geniş fecabook 1.yılında 1. sırada dünyada bir ilke imza atacagını düşünüyorum açılımcı ve kendini geliştıren bir misyonada sayıp gördüm başarılar diliyorum .

Kimse yanlış anlamasın. En yakınlarım bile Facebook'ta, messenger'Im da buyüzden bomboş, ama ben kesinlikle geçmedim ve geçmem. https:// siteleri dışında da gerçek kimliğimi vermek istemem. Açık ortamda gerçek kimlikler uçuşuyor. Facebook bu konuda gerçek bir çözüm üretemeyecekse milyonlarca insanı riske atmamalı. Bir de büyük dolandırıcılık olayı vardı. Tabii ki seçim herkesin kendine ait ama hiç olmazsa adınız soyadınız dışında bilgi vermemeye özen gösterin derim. Adınız, doğum tarihiniz ve yeri, baba adınız ve annenizin kızlık soyadının bir kaç harfi...İşlem tamam....Başka bir isteğiniz var mıydı? Bu Facebook siteleri, email adresleri, şifreleri, ve kişisel bilgileriyle hack'lenmez mi sanıyorsunuz? Bankaların pahalı sistemleri kadar para harcamışlar mı ki, milyonlarca insanı çağırıp duruyorlar? Bir zarar olursa tazmin etmeyi taahhüt ediyorlar mı? Bir çalışanları istifa edip giderken bilgileri de çalıp götürürse? Bence Facebook güvenli değil. Tabii ki herkes kendisi bilir. Saygılarımla.

Çaldırana kadar milyonlarca insanı sorumsuzca topla, çaldırdıktan sonra çözüm aramaya başla, dikkati de başka taraflara çekmek için, sanki bellek yalnızca Facebook'ta kullanılıyormuş gibi dünyanın en saygın bellek firmalarına saldır. Microsoft, Apple, Linux, Google, Yahoo, HP, IBM, Oracle, bir sürü donanım ve yazılım üreticileri bilmiyor da Facebook biliyor. Allah insanlara akıl vermiş. Facebook'un suyu ısındı artık. Benim bilgim çalınsaydı Facebook'a dava açardım. Gözü kapalı savunanlar şu anda bilgilerinin çalınmadığından emin mi? Nereden biliyor?

facebook ile irtibata gecemezmiyim

bana yardımcı olun lütfen msn adresimi sürekli erkeklerin eklemesi beni şüphelendirmişti ve bir tanesini kabul edip adresimi nerden aldığını sorunca beni siz face de eklediniz dedi ve o kişi bende kayıtlı değil. profil resimlerim çalınmış ve bunun yanında bir sürü açık seçik resimler varmış küçükl bir yerde yaşıyorum benim tanımadığım insanlar beni tanıyorlar ve bu çok utanç verici hayatım çok zorlaştı.bunu için önce savcılığa gidicem ve face book yetkililerinin dikkate almasını rica ediyorum.

benim msn patlatıldı ve ordanda facemin sifresi deiştiririldi msnyi geri almasamda olur alamıorum çünkü ama faceyi kapatmak istiorum yukarda yazan bilgiler suan kullanılıomu ne yapmam lazım yardım edin:(

facebookta olan olayları savcılığa bildirin

bizimde resimlerimiz çalıdı biz savcılığa verdik başka türlü bulunabiliyosa bizde bilelim söyleyin lütfen

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir