Facebook çok sert bir yumruk yedi!

Facebook'un başı bu kez ciddi ciddi dertte: İşte dev siteye bir servete mal olacak büyük sorun...

  • Ertuğrul Süngü
Almanlar'dan Facebook'a gözdağı
Almanlar özlük haklarını koruyor

Facebook, Alman Gizlilik Koruma kurulu tarafından, kişilerin iletişim bilgilerini, kişilerin müsaadesi olmadan depoladığı için dava ediliyor. Site, bu dava sonucunda yüklü miktarda tazminat ödemek zorunda kalabilir...

Sorun aslında Facebook'a üye olmayanlarla ilgili. Facebook'a üye olmayan, ama adı ya da iletişim bilgileri sitede dolanan kişilerin bu bilgileri de Facebook tarafından depolanıyor ve gelir elde etme amaçlı kullanılıyor.

Hamburg Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komisyonu; Facebook kullanıcısı olmayan ve bilgilerinin kullanılmasına izin vermeyen kişilerin bilgilerinin depolanması ve bunun ticari bir amaçla kullanılmasının büyük bir problem teşkil ettiğini belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

E-mailinizden arkadaşlarınızı bulalım davası:)

Kayıt olurken sözleşme imzalatıyolar size elbet bi madde eklemişlerdir bişeycikler olmaz feysbuka

e tazminat alırlarsa bizim adımızada almış olmuyorlar mı bizlerden birileride dava etmesi lazım.

boş işlerle uğraşmasınlar artık ... Nerden para koparırız diye bakıyorlar ...

facebook a üye olmayanların bilgileri nasıl depolanabilir ki?

Bu Facebook denen saçmalıktan kurtulmak lazım artık. Almanlar işin ciddiyetinin farkına vardı ama biz bu kafayla herkes Facebook'u terkederken 1. olduk diye seviniriz yine.

email listesinden arkadaş davet edildiğinde otomatikman facebook'a üye olmayan kişilerin e-posta adresi facebook'un eline geçmiş oluyor... bununla alakalı olsa gerek.

Herhangi bir arkadaşınız facebook'ta içinde sizin de bulunduğunuz bir resmi adınıza "tag"'layabilir; ayrıca emailinize davet gönderebilir. Dolayısıyla sizi, arkadaşınızı, resminizi, email adresinizi, hatta bulunduğunuz resimdeki diğer kişilerin hepsini, üye olmadığınız halde sizle ilişkilendirebilir ve bu veriyi hem saklayabilir hem kullanabilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play