Facebook'da bir yılda kaç dakika geçiriyoruz?

Facebook, MySpace, Twitter... Hangi sosyal ağda kaç dakika geçiriyoruz; hangisi önde gidiyor?

Facebook'da bir yılda kaç dakika geçiriyoruz?
Facebook kullanıcıları bir ayda 14 milyar dakikalarını sitede harcıyor.

Nisan ayında Facebook kullanıcıları 13,9 milyar dakikalarını sitede harcadılar. Bir sene önce ise kullanım süresi sadece 1,7 milyar dakikaydı. Yedi kat artan kullanım süresi Facebook'un sosyal siteler arasındaki üstünlüğünü iyice perçinlediğini gösteriyor.

MySpace ise 5 milyar dakika ile Facebook'un ardından ikinci sırada geliyor. MySpace için bu değer geçen seneye oranla %31'lik bir düşüş anlamına geliyor.

Ama Facebook'un bu üstünlüğü birinciliğin garanti olduğu anlamına gelmiyor. Alt sıralardan rekor bir hızla yükselen Twitter, 2009 Nisan ayındaki 300 milyon dakikalık kullanım oranı ile %3712 artış sağlamış durumda. Yani geçen senenin 37 katı...

Nielsen araştırma şirketinin yaptığı araştırma eski MySpace kullanıcılarının büyük oranda Facebook'a kaydığını gösteriyor. Ama ne Facebook ne de MySpace bu listeye demir atmış değil. Friendster'ın gündemde olduğu, MySpace'in yenilemez kabul edildiği zamanları da hatırlamak gerek.

Twitter ise oldukça ilginç bir grafiğe sahip. Patlama yaparak artan kullanım süresine rağmen Twitter kullanıcıları pek sadık değil: Siteye üye olup bir ay boyunca kullanan üyelerin bir sonraki ay geri dönmeme oranı %60. Ünlülerin hayatlarını bu mikro-blog sitesine a açmalarının kullanıcı sayısını büyük oranda arttırdığı bir gerçek. Ama Twitter kullanıcılarını tekrar geri getirmenin bir yolunu bulamazsa, grafiği yakında yokuş aşağı yuvarlanmaya başlayabilir.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Ben günde en az 1 saatimi geçiriyorum. Arkadaşlarımla konuşuyorum. Son paylaştıkları şeylere göz atıyorum. Blog gibi kullandığım Notlar kısmına birkaç satır şey yezıyorum. Öle işte. İyi vakit geçriyorum denebilir. Daha iyisi olana kadar en iyisi bu. Twitter'ın Türkçe dil desteği var mı bilmiyorum ama hiçbir arkadaşım tercih etmediği için mecbur buradayız.

haftada 5 -10 dk.

ewet malesef bende çok dk mi facebook ta harcıyorum

çok gereksiz, hiç vakit harcamıyorum. vakit benim için değerli.

Gereksiz işe yaramayan siteler.Ne gibi bir faydası oluyor bize. Koskoca bir hiç..Boşa geçen zaman..

twitter baktm az önce ama maLesef türkçe değiL.
beNim çok üyeLiğim var NETLOG,myspace(buraya hç takıLmıyorum),
facebOoK(burdan bşey çKmaz anlayan anladı)

hi5.com var ona da yni üye oLdum
bi kıyaslama yaptım
en ama enn iyisi gerçekTen NETLOG !

ya arkadaşlar ben iphone ile facebook a giriyorum ama ordaki videoları oynatamıyorum nasılbunun üstünden gelebilirim bir yardım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir