Facebook'tan "daha fazla reklam" adımı!

Facebook, bize çok az reklam gösterdiğini düşünüyor olacak ki, reklamlara yeni bir yer daha açıyor!

Otomatik çalan reklamlar, buraya da giriyor!

Haber kaynağında otomatik olarak oynatılan videolar göstermekten çekinmeyen Facebook, bu planlarını genişletme planlarını duyurdu.

Görünen o ki Mark Zuckerberg'in kontrolündeki sosyal dev, bir milyara yaklaşan topluluğuna gösterdiği videolu reklamlarla yetinmeyi düşünmüyor. En son duyuruya göre Facebook, otomatik yürütülen videoları, haber kaynağında kullanıcılardan uygulama yüklemesini isteyen özel reklamların içerisine yerleştirmeye başlayacak.

Uygulama yüklemeyi teklif eden reklamlar, Facebook'ta bir süredir bizlere gösterilmekteler. Ancak bu reklamlar, şu ana kadar otomatik yürütülen reklam videolarından ayrı olarak belirmekteydi. Facebook, yeniliğini şu sözlerle açıkladı: "Karşıya yükleme, paylaşma ve video keşfetme özelliğini daha çok kişi kullandıkça pazarlamacılar, farkındalıktan dönüştürmeye, videoların satın alma döngüsünün her aşamasındaki önemini anlamaya başladılar." Sanırız biz de videolu reklamlara alışmaya başlasak, iyi olacak.

Videolu reklam gösteren tek sosyal ağ, elbette Facebook değil. Instagram'ın benzer bir işlev sunmaya başladığına geçtiğimiz ay şahit olmuştuk.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

İnstagram'da Facebook'un....

@04 Ara 2014 15:24 Demekki, interneti ele geçirme projesi sadece Googlenin hedefinde değil...

son çırpınış??

Facebook kullanmıyorum, mutluyum. :)

messenger i iptal edeceklermiş... eğer doğruysa gayet güzel bir adım olacak. reklam konusunda ise canları cehenneme

Facebook Kullanmiyorum artik kullananlar düşünsün

Facebook'tan 2010 yılında ayrıldım ve başım dinç! Sosyal medya bir gerekliliktir, yeni modern bir teze göre bu türden platformlarda insanlar ekonomik ve sosyal çöküntü yaşayıp kendilerini izole ederken en azından bu sahada kendilerini ifade etme, sosyal ilişkilerini yürütme fırsatı bulduğu için olumlu karşılanmalı imiş, kısmen doğru fakat tartışmaya açık bir konu. Reklam ise çok can sıkıcı olmadığı makro seviye de olmadığı sürece tolere edilmelidir, yoksa bu koca çark nasıl finanse edilir. Facebook, insanların tüm şahsi bilgi resim ve datalarını kendi şirket malı sayan bir kural getirmiş asıl tehlikeli olan budur. Facebook, kendini pazarlayan, teşhir ve röntgene meraklı olup buna ihtiyaç duyanların platformudur, asosyaller için gerekli bir platformdur varlığı yadsınmamalı fakat uzak durmakta fayda var. Zuckerberg, tıpkı çizgi roman kahramanı paraya düşkün Donald Duck amca gibi herşeyi artık dolar olarak görüyor. (Prof. Zihni Sinir)

Baydı zaten facebook. Eminim ilk zamanlara göre kullanımı yarı yarıya azalmıştır. Eskiden bir girerdin 1-2 saatte bitmezdi paylaşımlar şimdi günde 20 tanesi geçmiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir