Facebook değerine değer katıyor...

Facebook çalışanlara para yerine başka şeyler dağıtıyor; bu Facebook'un değerine nasıl değer katıyor

Fon bulmada özel yatırım firmaları

Fon bulmada özel yatırım firmaları
Hisselerin değeri hakkında farklı tahminler var

Teknoloji firmalarına fon bulmalarında yardımcı olan Industry Ventures kurucusu Hans Swildens, bundan beş yıl önce böyle bir durumun yadırganacağını ancak artık işlerin değiştiğini vurguluyor. Bu kriz ve küçülme döneminde teknoloji firmalarının bu tip satışlar yapması gerektiğini, ucuzdan da olsa hisselerin bir kısmını likide çevirerek çalışanlarını rahatlatması gerektiğini belirtiyor.

SecondMarket, Saints ve Industry Ventures gibi firmalar bu tip anlaşmaların gittikçe popülerlik kazandığını belirtiyor. Nakde ihtiyacı olan çalışanlar için gittikçe daha özel programlar hazırlıyorlar. Bu tür anlaşmaların detayları oldukça değişiklik gösteriyor. Bir Facebook hissedarı ise yeterince detaylı bilgi alamamktan şikayet ediyor.

Mayıs ayında sözleşen Facebook ve Digital Sky'ın anlaşmasının detayları bu yaz içerisinde netleşecek. Bununla birlikte sözcü Larry Yu, Facebook'un bu bilgilerin halka açılmasıyla ilgili bir planı olmadığını belirtti. Facebook'un adı açıklanmayan bir yatırımcıyla yaptığı ancak askıya aldığı anlaşmayla ilgili de pek bir bilgi yok. 2008 yılında çalışanlarının hisse satabilmesi için kurduğu planda çalışanlar hisselerinin yüzde 20'sini veya 700.000 dolarlık kısmını satabileceklerdi.

Bir başka Facebook çalışanı da şimdiye kadar elindeki hisseleri almak isteyen sayısız firmanın kendisiyle irtibata geçtiğini belirtiyor. Uzun vadede elindeki hisselerin çok daha büyük değerlere ulaşmasını bekleyen çalışanın, çok sıkıntıya düşmedikçe elindeki hisseleri satmak gibi bir niyeti yok.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

harbiden iyi paralar dönüyor..:)))

bir zamanlar microsoft un yaptığı bir ödeme yöntemi farklı birşey yokki bu tür hızlı büyüyen firmalar için ideal bir çözüm, ancak facebook un geleceğini ben pek parlak göremiyorum en fazla 2 sene daha popüler kalır...

facebookun bi özelligi yokki millet bi saldırdı öyle kaldı yakında başka bişi moda olur merak etmeyin

arkadasında dedıgı gıbı yenı modası oLan bısı cıkar mıLLet ona yoneLmeye basLar

Sonunda facebook işini paraya cevirmeye başladı. Face için iyi bir haber. Yerinde sayan bir sistem olarak gözüküyordu. Google bundan sonra ataklarını daha iyi yapmalı çünkü face yakında google amcaya kafa tutar.
Ümit PEHLİVAN

msn modası çıktığındada msni olmayan kimse kalmamıştı millet sabah akşam msndeydi ardından facebook modası çıktı artık msn yerinede çoğu kişi facebook chati kullanıyor ee ne diyelim yarın bir gün parlak bi zeka çıkar oda bi site kurar millet ona hücum eder facebookda yonjaya döner

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Fon bulmada özel yatırım firmaları
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir