Facebook "gerçek isim" politikasını değişiyor

Facebook, gerçek ismini kullanmak istemeyenler için büyük bir değişikliğe gidiyor...

  • Onur Seven
Facebook "gerçek isim" politikasını değişiyor

Aralık ayından itibaren eğer yeterince geçerli bir nedeniniz varsa, Facebook'ta isim değiştirebilmeniz mümkün olacak.

BuzzFeed kaynaklı haberlere göre Facebook kısa bir süre sonra "gerçek isimler" politikasında bazı değişikliklere gidecek. Yasal ismi dışında bir isim kullanmak isteyen Facebook kullanıcılarının bunu belgelemek için ek ayrıntılar sunması mümkün olacak.

Karar, Facebook büyümeden sorumlu başkan yardımcısı Alex Schultz tarafından Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ve Electronic Frontier Foundation (EFF) gibi sivil toplum örgütlerine bir mektupla bildirildi.

ACLU ve EFF gibi sivil toplum örgütleri aile içi şiddet mağdurları ve LGBT topluluğu da dahil olmak üzere toplumun bazı kesimlerinin tacizlere karşı yasal kimlik bilgilerini değiştirme ihtiyacı duyabildiklerini savunuyor.

Facebook, tepkilere karşı hayata geçirdiği yeni düzenlemeyle birlikte iki temel şeyi değiştirecek. Sosyal dev artık yasal ismini kullanmak istemeyen kullanıcıların bunu neden gerçekleştirmek istediklerini belirtebilmeleri için ayrıntılı bilgi sağlanmasının önünü açacak. Ayrıca sahte isim kullandığı için işaretlenen kullanıcılar kilitlenen hesaplarını daha kolay geri alabilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Facebook yakında yüz değiştirme ameliyatları da yapmaya karar verirse şaşırmam. Kendi devlet yapısını oluşturuyor resmen...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play