Facebook gibi sitelerde ne kadar güvendeyiz?

Facebook ve bunun gibi sitelerdeki kişisel bilgilerimiz acaba ne kadar güvende?

  • Selim Öztürk
Bilgi hırsızlığı Facebook'u hedef alıyor!

Milyonlarca insan kimlik bilgilerini çaldırma riskiyle karşı karşıya. Sosyal ağ web sitelerini kullanan bunca insanın bilgileri gerçekten güvende mi?

Which? adlı tüketici grubu'na göre insanlar bu tür sitelerde düşündüklerinden daha fazla hedef tahtasında duruyorlar ve bu dolandırıcılık, daha çok kredi kartı bilgilerine ulaşmak için yapılabilir.

Mesela doğum tarihini Facebook'a girmiş bir kullanıcının bu gizli bilgisi listesinde bulunan tüm arkadaşları tarafından görülebilir. Hatta Facebook'un gizlilik ayarları da 'varsayılan' olarak bırakılmışsa, bu kişinin arkadaş listesi dışındaki tüm insanlar da bu doğum tarihini rahatlıkla görebilir.

Facebook'a kayıt olanların daha sonra hesabını kapattıktan sonra hesap bilgilerinin hala Facebook'ta saklı kalması ise düşündürücü ve bunun nedeni hala tam olarak bilinmiyor.

Bu riskleri kamuya göstermek amacıyla Which? grubu bu yönde bir araştırma yaptı. Bir araştırmacıyı kullanan grup, bu araştırmacıdan bir editör olan Neil Fowler isimli şahısın bilgilerine ulaşmasını istedi. Araştırmacı, sadece bu editörün ismini ve mesleğini bilmesine rağmen onun hakkında internette pek çok şey öğrendi. Bu editörün arkadaş listesinden, aile bireylerine ve daha pek çok bilgisi orta yerdeydi. Sözkonusu editöre bu araştırmanın sonucu açıklandığında ilk tepkisi ise şu oldu: "Gerçekten çok şaşırdım, bu kısıtlı bilgiyle benim hakkımda bu kadar ayrıntılı bilgi nasıl toplayabildiniz, anlamakta zorlanıyorum."Bu bilgiler ışığında, sanırım bu tür sitelere bilgi girerken güvenliğimizi de düşünmek zorundayız. Zira istemediğimiz kişilerin bizim kişisel bilgilerimize ulaşma olasılığı her zaman mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Ne paralar donuyor bu ınsanların maıl adreslerınden ne kadar cok reklam gelırlerı var bu ısten
ınanılmaz sekılde destek verıyoruz su an onlara
wındows un cracklenlerek mıcrosoftu zarara ugrattıgımızı dusundugumuz de sunu unutuyoruz
cracklenmez dıyıp dunyada en cok kullanılan sıstem olmayı basaran wındows MSNın reklam gelırlerınden hepımıze orj wındows satmıs kadar zengın oldu

facebookda da aynı sekılde kose olmasını ızlemeyelım
kısılerın ozel bılgılerını alıp ısleyıp cok guzel paralar kırıyorlar
maıller gelmeye baslarsa bazı fırmalardan sasmayın yakında
sonra dıger tum sıteler gıbı
GOLD hızmetlerı baslamaya gorsun
gercekten saatlerını facebook karsısında harcayanlara acıyorum
o kadar guvenıp her turlu bılgını verdıgın sıte kım bılır arkandan neler gecırıyor

Post By FatalError

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play