Facebook, Google ve Twitter'dan ortak karar!

Facebook, Google ve Twitter, nihayet ortak bir noktada buluştu; beklenen savaşı başlattı!

  • Levent Öztürk
Facebook, Google ve Twitter'dan ortak karar!

Almanya, uzun bir süredir büyük internet hizmetlerinin nefret içeren ve şiddet yanlısı yorum / tartışmalara karşı yeterli çalışmayı yapmadıklarını söylemekteydi. Görünene göre firmalar artık bu konuda adım atmaya karar vermiş durumda. Facebook, Google ve Twitter Almanya'nın yetkili makamlarına, "kural olarak" nefret içeren içerikleri ve insanları şiddete teşvik eden yorumları 24 saat içerisinde sileceklerini söylediler. Harekete geçilmesinin sebeplerinden biri Avrupa'daki mülteci sorununu takiben artan ırkçılık söylemleri gibi gözüküyor. Ancak ülkenin on yıllardır nefret ile savaşı düşünülürse, bunun beklenmeyen bir şey olduğunu söylemek doğru olmaz.

Şaşırtıcı olansa, şimdiye dek benzer içeriklere çok fazla müdahale etmeyen ve bunu fikir özgürlüğü olarak değerlendiren internet devlerinin geri adım atmış olması. Örneğin yakın zamanda Facebook, nefret içeren yorumları ve içerikleri silmediği için Alman kanunlarına karşı geldiğini reddetmişti. Ancak iki tarafın bir çeşit ortak noktada buluştukları rahatlıkla söylenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Amerika da bayragi begenmemek yada kotu bir sey soylemek cok agir bir suctur ama bir zenci yada muslumana sovmek insan haklaridir, fikir ozgurlugudur.

Sen de yorum yaz