Facebook güvenlik ağını genişletti

Facebook'tan, kullanıcılarını sevindirecek büyük bir adım daha geldi...

  • Berk Toparlak
Facebook güvenlik ağını genişletti

Sosyal ağında 1 milyardan fazla insan bulunan Facebook, kullanıcılarının güvenini kaybetmemek için bir dizi önlem aldı. Virüs içeren bağlantı ve kötü amaçlı yazılımların önüne geçmek isteyen sosyal ağ devi 7 antivirüs şirketiyle daha anlaştı. Bilindiği gibi Facebook, daha önce de bazı güvenlik devleriyle işbirliği yapıyordu.

Böylece sosyal ağ devinin Antivirus Marketplace'inde halihazırda yer alan Microsoft, McAfee, Norton, TrendMicro, ve Sophos ortaklarının yanına Avast, AVG, Avira, Kaspersky, Panda, Total Defense ve Webroot şirketleri de eklendi.

Antivirüs programlarını AV Marketplace üzerinden kullanıcılarına sunan Facebook, bu anlaşmayla seçenekleri de genişletmiş oldu. Bunların içinde Kaspersky, McAfee ve Webroot antivirüs yazılımlarını 6 aylık ücretsiz kullanma imkanı sağlıyor. Diğer yandan Avira, AVG ve Avast ise zaman kısıtlaması olmadan tamamen ücretsiz durumda.

İndirilebilir antivirüs yazılımlarının dışında Facebook kullanıcıların duvarında paylaşılan harici bağlantıları da unutmamış. Şüpheli bir bağlantıya tıklamadan önce Facebook sizi o sitenin güvenilir olup olmadığına dair uyarıyor. Tabii bu uyarıyı dikkate alıp almamak son tahlilde size bırakılıyor.

Facebok'un baş güvenlik sorumlusu Joe Sullivan şirketin son güvenlik atılımıyla ilgili şu sözleri kaydetti: "1 milyardan fazla kullanıcımıza yaşattığımız Facebook deneyimini her zaman daha güvenli kılmak isteriz. Bu bağlamda kurduğumuz ortaklıklarla kullanıcılarımızı hem Facebook hem de diğer web sitelerinden kaynaklanan kötücül içeriklerden korumak, birincil hedefimiz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Facebook anti virüs programlarından tabiiki yararlanmak isterim, ama kullandığım anti virüs programımı kaldırmadan bunu yapmam mümkün deyil. neden hepsi birleşip ortaklaşa tek bir güçlü program ortaya koymuyorlar, böylesi her kesin menfaatine olurdu sanırım.

Rekabet ortamı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play