Facebook hacker saldırısı ile sarsıldı

Facebook ve Twitter'a düzenlenen hacker saldırıları iki devi zor durumda bıraktı. İşte detaylar...

30 Milyon Twitter kullanıcısı da etkilendi
Twitter üç saat boyunca çalışamadı

Dev bir Denial of Service saldırısıyla çökertilen sitelerin toplam 300 milyon kullanıcısı bu hizmetlere erişemedi. Zararlı yazılım bulaştırılarak kontrol edilen binlerce ev ve iş yeri bilgisayarı, kendilerini kontrol eden hacker veya hackerların emriyle saldırıya geçti. Kaspersky Lab'dan kıdemli analizci Stephan Tanase "Bu kesinlikle çok ağır bir saldırıydı" dedi.

Twitter en az üç saat boyunca kullanılamadı. 30 Milyon kullanıcısıyla Twitter, 250 milyon kullanıcıya sahip olan Facebook'un yanında oldukça küçük kalsa da çok önemli bir sosyal haberleşme sitesi. Kısa mesajlar sayesinde internet haberlerinin en sıcak olduğu yerlerden biri Twitter. Böyle durumlarda insanların durumu ilk yazdığı yer de Twitter. Ama çöken Twitter olunca insanlar mesajlarını daha az etkilenen Facebook'tan yazdı.

Comcast ve JetBlue gibi firmalarında müşteri hizmetlerini yürütmek için kullandığı Twitter ülkemizde pek yaygın değil. Esas olarak Amerika'da yaygın ve bütün ünlüleri, markaları, şirketleri Twitter'da görmek mümkün. Ashton Kutcher ve Shaquille O'Neal gibi ünlüler milyonlarca takipçilerine Twitter üzerinden sesleniyor ve pazarlama yapıyor.

Ancak Türk kullanıcılar Twitter'dan ziayde Facebook'u merak ediyor. Onunla devam edelim...

Facebook kullanıcılarının milyonlarcası etkilendi

Facebook'un toplam 250 milyon kullanıcısından 21 milyonu etkilendi

Türk okuyucularını esas ilgilendiren ise Facebook. Kullanıcıların büyük çoğunluğu olup bitenin farkına bile varmadı. 250 milyon kullanıcının 21 milyon tanesi olaydan etkilendi. Bu kullanıcılar bir saatliğine sistemden koptu. Yoğun saldırı nedeniyle Facebook sunucularının bir kısmı aşırı yüklenerek bağlantı isteklerine cevap vermeyi kesti. "Denial of service attack" yani hizmet reddi saldırısı kısmen etkili oldu.

Yakın zamanda gerçekleşen bir diğer büyük saldırı Amerikan ve Güney Kore hükümet sitelerine ve bazı özel kuruluşlara düzenlenmişti. 40.000 bilgisayarlık bir bot ordusu kullanıldıktan sonra, bot olarak kullanılan bu bilgisayarların sabit diskleri kanıt bulunamaması için silinmişti.

Ama buna karşın, bu çapta bir saldırı 2000 Şubat'ından beri gerçekleşmemişti. 15 yaşında "Mafiaboy" mahlaslı bir çocuk emrindeki bot ağını kullanarak Yahoo, eBay, Amazon.com, Etrade, ZDNET ve CNN'e erişimi kesmişti. Şimdi bir güvenlik danışmanı olan Michael Calce, o zaman tutuklandığında bunu "caka satmak" için yaptığını söylemişti.

Facebook ve Twitter'a yapılan bu saldırının amacı belli değil. Belki dikkat çekmek ve övünmek, belki de dünyanın gözlerini bu bot sorununa çekmek. Eğer bir şeyler yapılmazsa dünya üzerindeki kullanıcıların yarısına yakının bilgisayarları kötü amaçlar için kullanılabilir.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

amaçları ne anlamıyorum zevkmi alıyorlar bunu yaparken. bu tarz yerlerde insanlar zamanını geçiriyor ve eğleniyorlar. gereksiz işlerle ugraşacaklarına gidip insanlara zarar veren bütün pisliği yapan sitelerde saldırsınlar ama nerde tabi.

DÜN OLDU BU OLAY BENDE DİYORUM BENDE Mİ SORUN VAR BAĞLANAMIYORUM FACEBOOK A

yakında facebook ta da olur böyle ciddi bir saldırı.O zaman görürüm ben facebook u.facebook gene hafif atlattı ama sonunu gerçekten çok kötü görüyorum.hani imparatorluklar vardır yaaa doğar,en parlak dönemini yaşar ve en sonunda yıkılır.işte facebook yıkılma aşamasına girdi.

amaçları ne anlamıyorum zevkmi alıyorlar bunu yaparken. bu tarz yerlerde insanlar zamanını geçiriyor ve eğleniyorlar. gereksiz işlerle ugraşacaklarına gidip insanlara zarar veren bütün pisliği yapan sitelerde saldırsınlar ama nerde tabi.
------------------------------------------------------------------
%100 katılıyorum

sanaLda düşeni yemek kanundur :D

Facebook'tan çok ZOMBİ bilgisayar olmaya izin veren Windows korkuttu beni, şimgi binlerce ZOMBİ WINDOWS kullanıcısı töhmet altında kalacak, yazık çok yazık, dilerim Windows kullanaların başı derde girmez. Antivrüs önemli değil diye düşünenler hata yapıyorlar.

"yakında facebook ta da olur böyle ciddi bir saldırı.O zaman görürüm ben facebook u.facebook gene hafif atlattı ama sonunu gerçekten çok kötü görüyorum.hani imparatorluklar vardır yaaa doğar,en parlak dönemini yaşar ve en sonunda yıkılır.işte facebook yıkılma aşamasına girdi."

Ya google? aynı şeyi onun için de söyleyebilir miyiz?

facebooka bişi olmaz hacker varsa anti hackerda vardır o yüzden herkes kendi güvenliğine baksın.

"yakında facebook ta da olur böyle ciddi bir saldırı.O zaman görürüm ben facebook u.facebook gene hafif atlattı ama sonunu gerçekten çok kötü görüyorum.hani imparatorluklar vardır yaaa doğar,en parlak dönemini yaşar ve en sonunda yıkılır.işte facebook yıkılma aşamasına girdi."

Ya google? aynı şeyi onun için de söyleyebilir miyiz?
---------------------------------------------------------------------------------
hayır google daha en parlak dönemine yeni girdi.Daha microsoft u devirmeden yıkılmaz.

ya bizdeki şansa bak ya bizide hecklemiş şero

bana bişi olmadı rahat rahat kullandım pc de gariplik yoktu :D

hiç bi sorun olmadı ki

Facebook'u çok abartıyorsunuz. xD Ne siteler vardı. Hacklendi. Ne sistemler vardı. Güme gitti. şiir gibi oldu :D

su an face ye giremiyorum bile neler oluyor biri söyleyebilirmi

ya bişey diecem ne oluyo faceye girilemnio servis falan gb şeyler yazı
cvp istiom ya nasıl giricez

ii olmuşşş

aynı sorun bndede var bnde qiremi0rumM ..

facebook bence ii gercekten ismaile katılmıyorum zatenn hep mualefet facebooka o zaman neden oncesinde üye olmus kendine hayran sayfası açmıs sacma sapan davranma ismaill kötüleme bence face'yi..

şu saldırı var açmayın....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir