Facebook, her yere internet getirecek!

Sosyal devin yeni projeleri, internetin her yerde ve çok daha etkili olmasını sağlayacak!

  • Cenk Atlı
Facebook, her yere internet getirecek!

Mark Zuckerberg'in geçtiğimiz gün "küresel bağlanabilirliğin" geleceği hakkında yaptığı etkileyici konuşmanın ardından, Facebook konuyla ilgili daha detaylı bilgileri sunmaya başladı. Karasal düzlemde yer alacak iki projeyle birlikte fiber internet hızının herhangi bir kayıp olmadan tam 2.1 Gbps'ye kadar çıkarılması yeni hedeflerden biri.

Terragraph adı verilen ilk proje yoğun şehir yerleşimleri üzerinden rahatlıkla geçebilen bir tür anten işlevi gören WiGig adlı düğümleri kullanarak yoğun bir veri transferi gerçekleştirmeye olanak tanıyacak.

Facebook'un ikinci projesi ARiES ise büyük şehir yapılanmaları olmayan daha tenha yerler için kablosuz altyapı teknolojisi sunacak. Tam açılımı "Antenna Radio Integration for Efficiency" olan ARiES daha çok 4G ve 5G arasında bir konumda yer alıyor. Sosyal ağ tarafından geliştirilen bu konseptler sayesinde aynı spektrum bandı üzerinde 24 farklı cihazı desteklemek mümkün olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Daha çok kullanıcı, daha çok herbilgisine ulaşabildiği köle demek...

Facebook, her yere internet getirecek! tabi çıkarlarına da hizmet edecek bir ağ oluşturarak.

WiGig işi çok iyi olacaktır. Bodrum katlar gibi yerlerde de bağlantıyı mümkün kılacak. Yerel baz istasyonları yerleşim alanlarına kurulamıyorlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost