Facebook hesap verecek!

Facebook'un son uygulaması çok konuşuldu, çok tartışıldı. Ama kimse bu kadarını beklemiyordu...

  • Ali Güngör
Facebook'u şikayet ettiler
Facebook'un başı dertte!

Facebook Amerikan Federal Ticaret Komisyonu'na şikayet edildi. Şikayeti yapan EPIC (Electronic Privacy Information Center: Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi) oldu.

Şikayetin sebebi ise Facebook'un yaptığı en son gizlilik ayarları değişikliğiydi. Daha önce haberlerimizde yer verdiğimiz bu değişiklik, milyonlarca kullanıcının özel bilgilerinin halka açık bir şekilde görüntülenmesine sebep olmuştu.

Skandal olarak nitelendirilebilecek bu açıktan, Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg bile nasibini almış, sevgilisiyle görüntüleri ortaya çıkmıştı. Zuckerberg daha sonra yaptığı açıklamada bunun kaza olmadığını, kendi fotoğraflarını kendi isteğiyle yayınladığını belirtmişti. Ancak bazı fotoğrafların kaldırılması, bu açıklamanın güvenilirliğini sarsmıştı.

Sadece EPIC de değil, şikayet metninin altına Amerika'nın güçlü tüketici hakları, demokratik toplum ve insan hakları kuruluşlarından pek çoğu imza atmış durumda. Bunlardan bazıları: American Library Association, Center for Digital Democracy, Consumer Federation of America, Privacy Rights Clearinghouse.

Tüketici haklarının ihlali

Facebook'un başı dertte!

EPIC'in şikayetinin temelinde, Facebook'un tüketici haklarını ihlal ettiği iddia ediliyor. Oldukça güçlü ve etkili bir kuruluş olan EPIC, Amerika'da yetkili kuruma yaptığı şikayet ile bir soruşturma açılmasını ve gerekirse sosyal ağın eski ayarlara dönmeye zorlanmasını talep ediyor.

Bununla kalmayan iddialar arasında, Facebook'un en son ayarlarının, Facebook tarafından iddia edildiği gibi çalışmadığına, tüketicilerin yanıltıldığına da yer veriliyor. Kullanıcı mahremiyetinin ve haklarının çiğnenmesini oldukça ciddiye alan kuruluş, Facebook'u tüketicilerin haklarını korumak için takip ediyor.

Facebook'un yaptığı değişikliklerin, kullanıcı bilgilerinin daha büyük bir bölümünü halka açtığı dikkati çekiyor. Kullanıcı bilgilerinin aramalarda endekslenmesi ve açığa çıkması, Facebook'a dolaylı yoldan para kazandırdığı için işler tehlikeli bir hal almış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

CEO'su kendi ürününün özelliklerinden habersiz o bar senin bu bar benim geziyor.
Facebook kullanmayacak kadar akıllıyım.
Akıl ve zeka farkılıdır ama bu Facebook yöneticilerinde ikisi de yok.

20:44 teki arkadaşa aynen katılıyorum.

"""Kullanıcı bilgilerinin aramalarda endekslenmesi ve açığa çıkması,"""
peki benim profilim ve bilgilerim nasıl olupta görünmüyor. çok basit bir iki ayarla profilinizi komple arama indekslemeye kapatabiliyorsunuz.
kendim denedim ve sonuçta kendi profilimi aramada bulamadım.
tembel insanlar ayarlara üşensin, çamuru sisteme atsın iyi be..

facebook her zaman söylemisimdir yine söylüyorum ilk günlerindede aynısını söylemistim. GEREKSİZ ve BOSA ZAMANI olanlar için sirtlarından para kazanma sıtratejisidir :) maleseftir ki üye sayısında ciddi artıslar oldu. ama üye olanlarda bin pisman bi sekildeler. cünki hesap silebilme gibi bi özelliginide kullanamıyorsunuz sadece dondurabiliyorsunuz. neden üye sayısı azaldı diyip bi cok kullanıcı facebook dan vazgecip kazancını düsürmesin diye. acaba ne zaman insanlar bazı seyleri görebilecek?

Facebook güvenli bir site. (kullanmasını bilenlere).

Gittikçe kafayı yiyolar... Facebook işin bilmemnesini çıkarmaya başladı. Bizi soğutmak mı istiyolar anlamış değilim.

iğreniyorum face book'dan .

facebook kullanmayarak kendini akıllı sanmak da nedir? herkes kişisel bilgilerinin diğer kişiler tarafından görülmesinden korkmak zorunda mıdır? ki bu bilgiler ayarladıktan sonra görünmez hale geliyor(ayarlar biraz karışık) siz yeter ki kullanmasını bilin

Bilinçli kullanan (azınlık) tabii ki akıllıdır. Hiç kullanmayanlar ise zaten akıllıdır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play