Facebook için çok kötü bir haber daha!

Bir dönem gençlerle bugünkü noktaya gelen Facebook, artık onlardan pek de ilgi görmüyor. Neden mi?

Facebook için çok kötü bir haber daha!
Gençlerin odak noktası Instagram

Facebook şüphesiz halen en büyük sosyal ağ ama zamanında onu şu anda bulunduğu noktaya taşıyan genç nüfusun büyük çoğunluğu, son birkaç yılda kendisinden uzaklaştı. Nitekim öyle görünüyor ki bu durum yavaş yavaş tam tersine dönüyor...

Bir yatırım bankası olan Piper Jaffray tarafından, gençlerin online alış - verişten sosyal medya kullanım alanlarına kadar gerçekleştirilen araştırmaya göre, Facebook en çok kullanılan üçüncü favori sosyal medya aracı olarak belirlendi. Yaş ortalaması 16 olan 7.200 genç yaşta insan ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 80'lik kısmın favori sosyal medya sitesi olarak Instagram'ı gösterdi. Yüzde 65'lik bir kısım Twitter'ı da kullandığını söylerken, sadece yüzde 40'lık kısım Facebook'u kullandığını açıkladı. Google+ ise yüzde 10'dan daha az bir kullanım oranına imza atarak listede çok gerilere düştü.

Araştırmanın en önemli kısımlarından birisiyse, aktif Facebook kullanımındaki düşüşü bir nevi gün yüzüne çıkarması zira katılımcılardan yüzde 72'lik kısım ilkbahar dönemi Facebook kullanıyorken, aynı gençlerden sadece yüzde 40'ı sonbaharda halen Facebook kullandığını belirtti. Fakat aynı dönemler içerisinde Instagram kullananların miktarındaki azalma sadece yüzde 3 olarak beyan edildi.

Moor Insights & Strategy'den analizci Patirck Moorhead ise durumu "Facebook için çok kötü bir değişim" şeklinde nitelendirdi ve sözlerine çok kritik bir cümle ile devam etti; "Facebook'un rakipleri, her dönem yeni fikirler ve farklı başlıklarla gündeme geliyorlar ve bunlar gençleri facebook'tan uzaklaştırıyor." 

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Tek sebep akrabalar. trust me

Gençleri (yada çoğunu) Facebooktan uzaklaştıran nedir söyleyim. Facebook aç gözlü olmaya başladı. Tam anlamıyla aç gözlü olmaya başladı hem de. Son zamanlarda ise açık açık sizin verilerinizi reklamcılara satacağız diye açıklama yaptı. Bence Facebook'un ceo'su firmayı batırmaya çalışıyor. Bu kadar aç gözlülük sadece batırır firmayı.Yanda gösterilen reklamlar neyine yetmedi ? Şu haliyle Google plus Facebook tan daha iyi bir alternatif. O da kullanım alışkanlıklarınızı kaydediyor ama en azından bunu yaptığını biliyorsunuz ve hiç reklam görmüyorsunuz.

Facebook tarih oluyor artık insanlar farklı sitelere katılıyor mobil cihaz olarak tercih ınstagram

Twitter paylaşım sitesi ama kisisel degil..

Twitter paylaşım sitesi ama kisisel degil..

Instagram'da onlarda olduktan sonra bence çok da umurlarında değildir

instagramda facebook un zaten.

@12 Eki 2014 22:52 Hele facebook ölsün de, ınstagram a da sıra gelir.

"Yaş ortalaması 16 olan 7.200 genç yaşta insan ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 80'lik kısmın favori sosyal medya sitesi olarak Instagram'ı gösterdi. Yüzde 65'lik bir kısım Twitter'ı da kullandığını söylerken, sadece yüzde 40'lık kısım Facebook'u kullandığını açıkladı. Google+ ise yüzde 10'dan daha az bir kullanım oranına imza atarak listede çok gerilere düştü." Bu nasıl bir matematik hesabıdır? %185 lik araştırma mı yapmışlar?

@13 Eki 2014 07:25 Kesişim kümesi diye bir şey var ?

Bir facebook kullanıcısına instagram nasıl bir alternatif olur anlayamadım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir