Facebook için yolun sonu mu?

Facebook'a "para her şey değildir" dersini acı bir biçimde veren bu site, dengeleri değiştirecek!

10 milyar varken, neden sadece 3 milyar dolar?

10 milyar varken, neden sadece 3 milyar dolar?
Snapchat CEO'su Evan Spiegel

Snapchat'ın sahibi kendi şirketlerine güvendiklerini ve kısa süre sonra çok daha fazla kullanıcıya sahip olacaklarını, böylece değerlerinin daha da artacağına dair inancının tam olduğunu dile getiriyor. 3 milyar yerine neden 6 veya 10 milyar dolar kazanmayalım ki diye düşünen bir CEO olduğu açık. Oysa Snapchat bir "öğrenci" şirketi olduğu için şu anda tek kuruş para kazanmıyor ve buna rağmen 3 milyar dolarlık teklifi geri çevirebiliyor. Bu gelişme, aslında piyasadaki bir değişimin de işareti olabilir. 

Snapchat'in sahibi, Facebook'un belki de artık sona yaklaştığının farkında ve şu sırlar onun tahtına oturacak yeni "sosyal ağ fenomeni" şirketin ortaya çıkma zamanı. Bu pekala Snapchat de olabilir ve üç miyar dolarlık bir kazanç yerine 100 milyar dolarlık bir değere ulaşabilir.

Yeni start-up şirketler elbette Facebook'unki gibi dev ve çekici ofislere sahip değil, genç çalışanları kendilerine çekmek için Facebook kadar şanslı da değiller ancak internette hiçbir alışkanlığın sonsuza kadar sürmeyeceğinin farkında olabilirler. Daha önce de tahtın sahibi olan Myspace veya benzer sosyal ağların liderliklerini uzun süre devam ettiremediklerini hatırlarsak, sosyal ağların sadece bir jenerasyona hitap ettiğini ve arkadan gelen yeni jenerasyonla misyonlarını tamamladıklarını düşünebiliriz.

Bu savın önemli bir destekleyicisi de yeni yeni ergenlik çağına girip bilinçli şekilde bilgisayar ve internet kullanmaya başlayan gençlerin Facebook'u çok "yaşlı" buldukları konusundaki şikayetleri. Facebook'ta çok fazla sayıda yetişkin ve "yaşlı" insan olduğunu, onların arasında kendilerini özgür hissetmediklerini anlatan gençler, Afrika'da kendilerine yaşam alanı sunan sulak topraklar ararken Serengeti'de göç eden büyük sürüler gibi Facebook'tan, Instagram veya WhatsApp'a göç ediyorlar.

Devamı, bir sonraki sayfada...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Haberde hata var. Facebook 13 ve üzerini kabul ediyor.

Haberde hata var. Facebook 13 ve üzerini kabul ediyor.

Haberde hata var. Facebook 13 ve üzerini kabul ediyor.

Facebook batacak elbet. Ama bu site karşısında değil :)

youtube'da paralı olacakmış bunlar kendilerini öldürmek istiyorlar.

büyük risk almış ama yine de helal olsun. satmayarak tekelleşmeye direnmiş en azından. daha sonra daha fazla paraya satmak için de ideal bir hareket.

"Afrika'da kendilerine yaşam alanı sunan sulak topraklar ararken Serengeti'de göç eden büyük sürüler gibi Facebook'tan, Instagram veya WhatsApp'a göç ediyorlar." bu nasıl bir benzetmedir

@21 Kas 2013 17:32 admin izlediği belgeselin etkisinde kalıpta yazmış olmalı :D

18 sınırı bazı ülkelere kıyasla yüksek bir sınır o ülke koşulları reşiti 16 kabul ediyor bence 16 en ideali internetin reşit yaşı bence 16 olmalı

Bence cuk diye oturmus benzetme :)

facebook da 3 dakikam ya geçiyor ya geçmiyor. eskiden bu süre günlük çok daha uzundu.

Facebook kadar boş ve gereksiz bir site görmedim. Sosyal medya diyorlar ama kimse farkında değil sosyalliği sömüren medya olduğundan. 13 yaş altı çocuklar bile var facebook'ta. Bir ülke gelişmek istiyor ise, 18 yaşına kadar bireyin yeri facebook gibi müstehcenlik kaynayan site değil eğitim merkezleri olmalıdır. Bugün biliyorsunuz ki facebook anasayfamızda bile cinsellik ürünleri sergileyebiliyor. Para kazanıyor kullanıcılarından. Reklamları saymıyorum dahi. İnşallah geç olmadan sonu gelir ve çocuklarımız daha sosyal olurlar. Teşekkürler chip!

Haber dogruysa adam dunyadaki en suursuz adamlardan biri. Kapital duzenin gobeginde uc milyar mi yok canim bizim ideallerimiz var mantigi sacma. Bence parayi alip yeni bir girisim yapacak kafasi yok. Gecmis olsun bidaha ole sans hayatta gelmez.

youtube 400 milyon dolara satıldı 4 milyar değil ve herkes google aptallık etti demişti

tweetle diyorum -15 oluyor ve ayrıca yazı okunmuyor, konuyla ilgisi yok ama:P

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
10 milyar varken, neden sadece 3 milyar dolar?
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir