Facebook için yolun sonu mu?

Facebook'a "para her şey değildir" dersini acı bir biçimde veren bu site, dengeleri değiştirecek!

  • Cem Şancı

Facebook'un sonu mu geliyor?

Facebook'un sonu mu geliyor?

Facebook elbette 18 yaşından küçük çocukların hesap açmasına izin vermiyor ancak herkes biliyor ki, bunu engellemenin bir yolu yok. Facebook'un kullanıcılarının büyük bölümünü çok genç kullanıcılar oluşturuyor. Ancak yapılan araştırmalar, 18-29 yaş aralığındaki gençlerin artık Facebook'ta daha az zaman geçirdiğini gösteriyor. Elbette resmi olarak varlığı kabul edilmeyen 18 yaş altı kullanıcılar da hızla Snapchat gibi, incikli boncuklu, alacalı, bulacalı, hızla kullanılan ve kullanmak için derin entelektüel birikim gerektirmeyen uygulamalara kaçıyor. Zira Snapchat de, birleştirilen fotoğraflarla oluşturulan yeni görsellerin sadece "10 saniye" boyunca izlenebildiği, ardından görselin sunucudan silindiği, arkada hiçbir delil bırakmayan çılgın bir fotoğraf paylaşma deliliğine hizmet ederek gençleri çok eğlendiriyor.

Facebook elbette boş bir şirket değil. Yöneticilerinin de çok zeki olduğuna şüphe yok. Facebook, Myspace gibi bir sonla karşılaşmamak için elinden geleni yapıyor ve ileride onun tahtına oturabilecek Instagram gibi servisleri henüz büyük tehlike haline gelmeden satın alıyor.

Ancak bu sefer Snapchat'in sahibi bu oyuna gelmedi ve Instagram'in sahibi gibi servisini Facebook'a satmayarak büyük bir kumar oynadı. İşte bu baş kaldırma, şimdi Silikon Vadisi'nde çok konuşuluyor. Facebook gerçekten sona yaklaşmış olabilir mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Haberde hata var. Facebook 13 ve üzerini kabul ediyor.

Haberde hata var. Facebook 13 ve üzerini kabul ediyor.

Haberde hata var. Facebook 13 ve üzerini kabul ediyor.

Facebook batacak elbet. Ama bu site karşısında değil :)

youtube'da paralı olacakmış bunlar kendilerini öldürmek istiyorlar.

büyük risk almış ama yine de helal olsun. satmayarak tekelleşmeye direnmiş en azından. daha sonra daha fazla paraya satmak için de ideal bir hareket.

"Afrika'da kendilerine yaşam alanı sunan sulak topraklar ararken Serengeti'de göç eden büyük sürüler gibi Facebook'tan, Instagram veya WhatsApp'a göç ediyorlar." bu nasıl bir benzetmedir

@21 Kas 2013 17:32 admin izlediği belgeselin etkisinde kalıpta yazmış olmalı :D

18 sınırı bazı ülkelere kıyasla yüksek bir sınır o ülke koşulları reşiti 16 kabul ediyor bence 16 en ideali internetin reşit yaşı bence 16 olmalı

Bence cuk diye oturmus benzetme :)

facebook da 3 dakikam ya geçiyor ya geçmiyor. eskiden bu süre günlük çok daha uzundu.

Facebook kadar boş ve gereksiz bir site görmedim. Sosyal medya diyorlar ama kimse farkında değil sosyalliği sömüren medya olduğundan. 13 yaş altı çocuklar bile var facebook'ta. Bir ülke gelişmek istiyor ise, 18 yaşına kadar bireyin yeri facebook gibi müstehcenlik kaynayan site değil eğitim merkezleri olmalıdır. Bugün biliyorsunuz ki facebook anasayfamızda bile cinsellik ürünleri sergileyebiliyor. Para kazanıyor kullanıcılarından. Reklamları saymıyorum dahi. İnşallah geç olmadan sonu gelir ve çocuklarımız daha sosyal olurlar. Teşekkürler chip!

Haber dogruysa adam dunyadaki en suursuz adamlardan biri. Kapital duzenin gobeginde uc milyar mi yok canim bizim ideallerimiz var mantigi sacma. Bence parayi alip yeni bir girisim yapacak kafasi yok. Gecmis olsun bidaha ole sans hayatta gelmez.

youtube 400 milyon dolara satıldı 4 milyar değil ve herkes google aptallık etti demişti

tweetle diyorum -15 oluyor ve ayrıca yazı okunmuyor, konuyla ilgisi yok ama:P

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir