Facebook Intel ve AMD'yi yerden yere vurdu...

Facebook'tan yeni Intel ve AMD işlemcileri hakkında çok ağır suçlamalar geldi... Peki ama neden?

Facebook Intel ve AMD'yi yerden yere vurdu...
Facebook'a göre yeni sunucu işlemcileri söylenen performansı gösteremiyor.

Facebook sorumlu teknik müdürü Jonathan Heiliger yeni Intel ve AMD sunucu işlemcilerini söylendiği kadar bir performans artışı ve enerji tasarrufu sağlamadığını söyledi.

Bir konferansta konuşan Heiliger, amaçlarının Facebook sunucularında sürekli performansı arttırırken enerji tüketimini de en aza indirmek olduğunu söyledi. Bu sebeple sürekli yeni işlemcilere yöneldiklerini, ama yeni işlemcilerden beklenilen performansı alamadıklarını ve bunun sebeplerini araştırdıklarını da ekledi.

Heiliger'e göre sorun üreticilerin sektörü anlamaması: "Facebook ve Amazon gibi büyük çevrimiçi şirketlerde sunucular sadece belirli işlemleri hızlı ve en az enerji ile yapmak zorundalar. Aksi halde bu sektörde tutunmak imkansız."

"Google kendi sunucu sistemlerini geliştirip kullanarak oldukça iyi bir iş başardı." diyen Heiliger kendilerinin de büyük sunucu grupları kurmadan önce bu performans ve enerji sorunlarının kaynağını bulup ona göre yeni sistemler oluşturmak istediklerini de ekledi.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

O zaman sorunun kaynağını bulup öyle konuşsaymışya.

dünkü çocuk bugün adam dövmeye alkıyor bak sen şu facebook a :D.Beğenmiyorsa kendi serverını kendisi yapsın(yapabilirse)

elbetteki istekleri mantıklı ama şuda var en güncel sunucu çekirdekleri yetersiz deniyor acaba nasıl bir yapılandırma ile kullanarak verim alamadıklarını söylüyorlar buda tartışmaya açık bir konu.her işlemcinin kapasitesi testlerde belirtiliyor gidipte herşeydede ferrari gibi işlem yapabilir damgası yiyren işlemci göremedim. güç tüketimi konusuna gelincede medem google işi yapmış başarı gidip adamlardan akıl alsınlar akıl öğretipte ortada sap gibi avucunu açıp yardım dilenmektense çözümü kendileride araştırsın. ayrıca illada intel yada amd işlemci kullanılacak diye bir kaide yok ve ayrıca illada ms işletim sistemi ilede uçuk performans alınacak diyede bir şart yoktur. örneğin ibm kendi içinde kendi ürettiği yapıyı kullanıyor vede pazarlıyorda eğer beğenmiyorsa olanları ibm firmasına özel istekte bulunarak satın alsın özel tasarım ürünlerini.

Ne serverlar kuruluyor, ne dosyalar siteler yayınlanıyor, Facebook beceremiyorsa server yönetimini o onların sorunu

iyi hadi yap bakalım kendi işlemcini...

yok yaa bu facebook iyice kendini bişey zannetmeye başladı...

okadar cok zengınse facebook yapsın kendı ıslemcısını ozaman hadi inteli anladıkta AMd yi kızdırmayın sıler alayınızı pıyasadan

17:55:29 yorum yapan kardeşim maşallah sen olayı çözmüşsün. hepiniz hergün server kurup hizmete sunuyorsunuz sanırım :D
fiyat 4 katına çıkıp %10 luk hız artışı oluyorsa ben toplantıda küfür bile derdim :D

büyük başın derdi büyük olur

intel amd olmasaydı facebook hıc olamazdı

intel amd olmasaydı facebook hıc olamazdı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir