Facebook'ta "sürücü isyanı" çıktı!

Facebook, "görünmeyen kahramanlarının" haklı isyanı ile karşı karşıya!

Facebook'ta "sürücü isyanı" çıktı!

Çalışanları Facebook kampüsüne taşıyan otobüslerin sürücüleri, Kaliforniyalı teknoloji firmalarının giderek artan zorlayıcı işgücü sözleşmelerinin bir yansıması olarak, sendikalaşma kararı aldılar. Facebook'un anlaşmalı olduğu Loop Transportation sürücüleri, hafta içinde, San Leandro'da yer alan Teamsters Local 853'e katılma konusunda oy birliğine vardılar.

Teamsters'dan yapılan açıklamaya göre, Facebook çalışanlarını Menlo Park'taki firma merkezine ve yine bu merkezden evlerine taşıyan 87 sürücü, aralarında genellikle 6 saat bulunan ayrık mesailerde çalıştıklarını söylüyorlar ve bundan dolayı bir ödeme almadıklarından şikayetçiler.

Sendikanın söylediğine göre sürücüler, genellikle sabah 6'da çalışmaya başlıyorlar ve akşam 9.45'te günü bitiriyorlar. Firmaların en düşük ödemeyi gerektiren anlaşmayı istemekten vazgeçip, anlaşmalı firmalara gerekli ödemeyi yapmaları ve böylelikle de sürücüler için düzgün ödeme imkanı ve faydaların tartışılması için sağlı bir ortam yaratılması istenmekte.

Aslında konu sadece Facebook'u ilgilendirmiyor. Silikon Vadisi'ndeki teknoloji endüstrisi, daha önce de sözleşmeli çalışanları güvenlik görevlisi, odacı ve aşçı gibi görevlerde çalıştırmaktan dolayı eleştirilmekteydi. Ağustos ayında yayınlanan bir rapora göre, "bu 'görünmez' işçiler, günlük çalışmaları sayesinde işlevsel tuttukları firmaların başarılarını paylaşmıyorlar." Rapora göre teknoloji firmaları, az ödeme alan siyah, Latin ve göçmen çalışanları anlaşmalı firmalar aracılığıyla işe alarak, peyzaj çalışanı, odacı, aşçı ve güvenlik görevlisi olarak çalıştırmaktalar. Bu endişelerin çok fazla konuşulmaya başlanmasının ardından, Ekim ayında Google, güvenlik görevlilerini anlaşmalı firma aracılığı yerine direkt olarak kendisi işe alacağını duyurmuştu.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yıl olmuş 2014 hatta 2015 e gircez hala facebook kullanan kaldımı ki. o kadar kerizler varmıdır ki.

sen ne diyon la değişik kullanmıyosan saygı duy

@22 Kas 2014 19:46 Orta yaşlı teyzeler, amcalar çocuklarının, torunlarının resimlerini paylaşıp duruyorlar. Yok mangaldayız, yok dolap siliyoruz, yok boş boş oturuyoruz. Sitenin adı Facehouse oldu olacak...

ee bize ne bundan ?

facebook o da ney la

Belki Bazilari is icin Face Kullanamazmi?Arkadas dogru demis Degisik.Ben Facedeki Kontaklarim Sayesinde is yapip parami Kazaniyorum.Sirketlere Sahislara Ulasip Pazarlama Yapiyorum.Faceyi Resim v.s Paylasma Sitesi olarak Goruyorsan,Zaten Olmussun.Oyle olsaydi Sirketler Faceye Tonla Reklam Odemeleri Yapmazdi.Degisik:))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir