Facebook'ta sizin kaç kopyanız var?

Gerçek dünyada sizden sadece bir tane var. Peki ama Facebook'ta kaç tane "siz" var?

  • Levent Öztürk
Facebook'ta sizin kaç kopyanız var?

İnternette "Catfishing" olarak adlandırılan ve bir kişinin, bir başkasını taklit ederek (genellikle bir kadını) diğer insanları kandırması durumundan söz açıldığında, konu genellikle bu eylemi yapanlar ve kurbanları hakkında olur. Ancak bu durum içerisinde bahsetmeyi unuttuğumuz bir grup daha bulunmakta: Taklidi yapılanlar... 

Bu alanda da en ilginç olaylardan biri, Birleşik Krallık'ta yaşayan Ellie Flynn'in başına gelmiş durumda. Yıllardır internette kendisini ve bazı arkadaşlarını taklit eden bir kadın ile uğraşmakta olan Flynn'in bütün sosyal medya hesapları, anlaşıldığı kadarıyla kendi "internet arkadaşları" arasında yer alan biri tarafından kopyalanmakta. Bu kişinin muhtemelen okula beraber gittiği biri veya gerçek hayattaki bir arkadaşı olma ihtimali de oldukça yüksek gözüküyor.

Flynn'in Vice'a yazdığı yazıda, yıllar içerisinde kendisinin ve bazı arkadaşlarının, sahte arkadaşları ile oldukça uzun süreler boyunca konuştuğunu söylüyor. Flynn'in söylediğine göre, Facebook, Twitter, Instagram ve arkadaşlık sitelerinde kendisini ve arkadaşlarını taklit eden 60'ın üzerinde sahte hesap bulunmakta. "Facebook'a yüklediğimiz her fotoğraf, kendi sahte hesaplarımız tarafından tekrar yükleniyor; başladığımız her iş, profillerimizde güncelleniyor, her tweet tekrarlanıyor. O kadar inandırıcı ki..."

Gerçek Ellie fotoğrafları ile "yakalanan" kurbanların bazen gerçek Ellie'nin bulunduğu bölgelere gelmeleri de taklit eden kişinin, en azından sosyal medya anlamında, bir "arkadaş" olduğu ihtimalini güçlendirmekte. Flynn'in tahminine göre, bu "karşılaşmaları" ayarlayan kişi sahte hesaplar çünkü sahte hesap, çok fazla ilgi görmekte: "Sahte hesap 36.000 kez tweet atmış. Başka bir açıdan söylersem, dört yıldan uzun bir süre için her saat bir tweet anlamına geliyor. Hatta bir çeşit garip ters psikoloji kullanarak sahte hesaptan, gerçek hesaba "Neden benim taklidimi yapıyorsun" diye sorulduğu bile oldu."

Flynn ve arkadaşları, daha önce Facebook ve Twitter'a bu sahte hesapları şikayet ederek kapatılmalarını sağlamışlar ancak hesaplar birkaç gün içerisinde geri açılmış. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Asil soru ise bu hesaplarin neden kapatilmadigi.

Bunları bulabileceğimiz bir internet sitesi olsa güzel olur. Facebook hesabını bağlayıp senin resminin aynısını koyanları yakalayabilirsin.

ezik bunlar bu kişileri araştırın apple kulanıyodur kesin nede olsa apple kulananlardada bi eziklik var düşük donanımlı cihazlara daha fazla para ödemek gibi eziklik değilde nedir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play