Facebook kendi oyununu arıyor!

Facebook işi gücü bıraktı, oyununu aramaya başladı: Peki ama Facebook kendi Halo'sunu nasıl bulacak?

  • Ümit Öncel
Facebook kendi oyununu arıyor!
Facebook'un Mario'su nerede?

İnternet üzerinde oyun oynama alışkanlığı büyük bir hızla artıyor. Bu artış Facebook üzerinde de gözle görülebilir oranda bir hız kazanmış durumda. Sanal çiftçilik oyunu Farmville'in beklenmedik başarısı hem oyun geliştiricileri, hem de Facebook'un yöneticilerini dikkatlerinin bir kez daha oyun konusuna çevrilmesine neden oldu.

Şu anda Facebook üzerinde her gün düzenli olarak Farmville oynayanların sayısı 32 milyon civarında. Facebook'un 400 milyonluk nüfusunun yaklaşık 300 milyonu da her gün en az bir oyuna vakit ayırıyor.

Facebook'un platform yöneticisi Gareth Davis, San Fransisco'da düzenlenen oyun geliştiricileri fuarında yaptığı konuşmada Farmville'in firması Zynga'nın 1 milyar dolarlık bir şirket haline geldiğini ve bir oyun platformu olarak Facebook'un önemine dikkat çekti. "O büyük oyun orada bir yerde ve bu oyun size gelecek" diyen Davis, oyun geliştiricilerinden o oyunu bulmalarını istedi: "Büyük bir oyun platformuna baktığımızda, simge haline gelmiş bir oyun olduğunu görebiliyoruz. Mario ve Halo buna birer örnek. Her ne kadar bugün Facebook'ta çok iyi oyunlar olsa da, henüz simge bir oyun yok. Facebook'un Mario'su hala dışarıda bir yerlerde..." dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Facebook'a oyun için giriyorum yoksa uğramam bile

Facebook'ta oyun oynamak güzel ama o farmville özellikle çok büyük zaman kaybı.Sürekli girmeniz gerekiyor.

facebook oyunları falan bıraksında biraz diğer gündemdeki olaylara önem versin. artık gazetede hergün bir başlık var.. facebook yüzünden tecavüz, bıçaklanmalar,ölümler ortaya çıkıyor. bu çok ciddi konular. Canı gönülden istiyorum ki youtube gibi erişime kapatılmasını.. facebook sosya erişim değiL başlı başına insanları terminatör haline getirmeye başlayan bir karanlık bir sayfa.

Facebook dünyanın en önemli sitelerinden birisi bence. Eğer doğru kullanmayı bilirseniz hem yeni insanlarla tanışabilir, hem arkadaşlarınızla sürekli iletişim halinde bulunabilirsiniz, hem haberleri okuyabilir gündemi takip edebilir, hem boş vakitlerde eğlenecek oyunlar oynayabilir, etkinlikleri takip edebilirsiniz. Mesela Haziran'da Sonisphere Festival var, bir çok insan çıkacak grupları daha açıklanmadan bir gece önce Facebook üzerinden öğrenmişti bile. Facebook'ta açılan saçma sapan gruplar Facebook yönetiminin suçu değil, bizim halkımızın hatasıdır. "Chatlaq sitenin chatlaq uyeleri xD" diye grup açılırsa hiç bir yararı olmaz ama "Evsiz hayvanları sahiplendirme" diye bir grup açılırsa çok iyi bir amaca hizmet etmiş olur (bu iki grupta var Facebook'ta onu söyleyeyim). Bu verdiğim örnek çoğaltılabilir de.

Yok tecavüz olaylarıymış, yok cinayetlermiş falan bunlar Facebook'u karalama politikasından başka bir şey değil. Özellikle haber siteleri böyle şeyler yapıyor zira insanlar artık haberleri bile Facebook üzerinden takip etmeye başladı. Bu tarz olaylar bütün sosyal platformlarda oluyor, Netlog'ta da bir kediyi paramparça edip fotoğraflarını çekerek paylaşan ve bununla eğlenen bir kız çıkmıştı. Kaç tane haber sitesinde konu oldu bu olay?

Kısacası; Facebook kullanmasını bilirseniz Google'dan sonra internet üzerindeki en faydalı sitelerden biridir diye düşünüyorum. Facebook'u doğru veya yanlış kullanmak kişinin insiyatifinde.

Açıkçası habire feysbuk ve "qhanqhaları" nı her yerde görmekten kusma derecesine gelen insanlardan biriyim, oyun oynayacaksam kurar oynarım ki 20 yıldır oynarım, hiç kürdanla çorba içemem. kendi üyelerine göre dünyanın en önemli şeyi olabilir bana göre hiç bir önemi yok, kaldıki kendi klasındaki hiç bir siteylede ilgilenmiyorum, rakip çıkarıyorda değilim yani. neyseki feysbuk üyesi olacak kadar düşmedim henüz, belki 250 yıl yaşarda kimsesiz kalırsam belki düşünebilirim.

farmville oyununda 70 kata geldim,sadece farmville oynamak için fesbuğa girdim,fesbukta tek bir resmim bile yok,olmasınıda istemiyorum,cevremde 500 arkadaşı olan var,günde 10 kişinin bile profiline bakmıyorlar,eğer kimseyle konuşmayacaksam,neye yarayacak 500 kişi
fesbukyoldan çıkmış bir duruma girdi,batması kaçınılmaz,düzgün bir kitle sitesi bulursam,neden olmasın

benim saliha ablam bana facebooktan oyun gösterdi bende ona harika bir oyundur dedim

bence facebook googleye yenik düşer

Sen de yorum yaz