Facebook kullanıcı adlarını satacak mıydı?

Facebook'un kullanıcı isimleri ile ilgili orjinal planı neydi? Facebook isimleri satacak mıydı?

  • Ümit Öncel
Facebook kullanıcı isimlerini niye bedava verdi?
Facebook kullanıcı adlarını açık arttırma ile satacaktı.

Facebook'un kullanıcı adı kapma yarışı bittikten sonra bir de bu alınan isimlerin satılması modası başladı. Daha önce sizlere aktardığımız haberimizde 50 civarında satılık kullanıcı adı adedinde bir artış oldu ve bu haber hazırlanırken 200 barajına dayandı. Yani kullanıcı adları için hızlı hareket edenler şimdi bu çabalarının maddi karşılığını alma çabasındalar.

Fakat işin farklı bir boyutu daha ortaya çıktı. Facebook'un asıl planı bu kullanıcı isimlerini bedava dağıtmak değil, açık arttırma yolu ile satmaktı. Facebook'un açıkladığı bu orijinal planla ilgili bir tek sorunu vardı; çok kısa bir zaman içerisinde milyonlarca açık arttırmayı yönetmesi gerekiyordu ve teknik olarak bunun altından kalkması pek mümkün görünmüyordu.

Facebook'un ikinci alternatifi ise Vickery açık arttırması olarak bilinen yöntemi uygulamaktı. Bunda ise herkes istedikleri bir kullanıcı adı için tek bir teklif verecek ve en yüksek teklifi veren kazanacak, fakat bir düşük teklifi verenin teklif ettiği rakamı ödeyecekti. Bu plan da sistemin çok karmaşık olması nedeniyle iptal edildi. Facebook açık arttırmanın testinin de yapıldığını açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Facebook, Rusya'dan destek gelmeden önce planlıyordu büyük ihtimalle bunu. Fakat Rusya'dan aldıkları büyük destek sonrası belki de düşündüklerini farklı yollardan yapma gibi fikirlere sahip olabilirler. Facebookta bazı uygulamalar ücretli olacakmış ayrıca da sitede reklamlar da artış olabilir. Beklediği geliri isimlerden olmasa bile farklı yollardan karşılayacaktır Facebook.

facebook geçici bir heves başka sosyal ağların varlığı fark edildikten sonra bitecek bu sevda

gereksiz işlerle uğraşıyoruz.

Bu siteye iyice gıcık olmaya başladım.
Bu facebok denilen site nedense her seferinde birşeyleri satmaya çalışıyor, gün gelicek kullanıcılarınıda satıcak.

ben de faceboku kullanıyorum. fakat yok ücretli isim yok bazı uygulamalar ücreti tabi olacakmış gibi bir durum söz konusu olursa facebooka elveda derim. bu durum diğer paylaşım ve anlık mesajlaşma programları için de geçerli. facebookta bunun farkındadır sanırım. o yüzden ücretli olma durumu biraz saçma geldi. fakat reklam artırma durumu olabilir.

Şu Facebook ismini duya duya artık kusucağım.!.Şu sitede bir an önce tarihe gömülse gitse..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir