Facebook Lite nasıl popüler oldu?

Facebook uzun süredir takip ettiği yolu neden değiştirdi? Sırada kimler var? Yoksa YouTube mu?

Facebook Lite daha popüler
Facebook Lite oldukça hızlı çalışıyor

Facebook özellik üzerine özellik eklerken ve yolundan sapmamakta diretirken sonunda pes etti ve Facebook Lite'ı çıkarttı. Facebook stratejisini en azından Lite'da tersine çevirerek özellikleri kesti biçti.Facebook Lite özellikle Amerika ve Hindistan'da kısa zamanda normal Facebook'tan daha popüler oldu.

İlk başlarda internet bağlantısının yavaş olduğu yerler için düşünülen bu özellik Amerikalı beta testçiler arasında çok popüler olunca Amerika'da da çıkartılmasına karar verildi.

Normal Facebook'tan çok daha hızlı yüklenen Facebook Lite'ın HTML kodu da optimize edilmiş. Bu da internet tarayıcıların daha az veri indirmesi ve haliyle sayfayı daha hızlı açması demek. Yeni sürümün diğer güzellikleri arasında daha az ve küçük reklamlar ve resimlere sahip olması yer alıyor.

Lite sürümün bir diğer avantajı da cep telefonlarında çok iyi çalışması. Netbook gibi küçük ekranlı taşınabilir bilgisayarlarda da çok daha iyi görünüyor ve kullanımı daha kolay.

İşte Facebook Lite'daki farklardan bazıları:
* Daha küçük semboller.
* Uygulamalara ve sayfalara erişim yok.
* Chat yok.
* Gruplar yok.
* Etkinlikler ve doğum günleri, ana kısmın üzerinde tek bir satır olarak yer alıyor.
* Daha az ve küçük reklamlar.
* Profil fotosu çıkartılmış.
* Sol gezi çubuğu kaldırılmış.
* "Ne düşünüyorsunuz?" çubuğu çıkartılmış.

Tepkiler ne oldu? Sırada neler ve kimler var? Haberin devamında...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Facebook'a ayda yılda bir giren (O da dahil olduğum grupların - iş çevresi- gönderdiği mesajları boş bırakmamak adına) biri olarak pek ilgimi çekmedi.

Siz de Facebook Lite'ı deneyebilirsiniz...

Bunu yapmak oldukça basit.En alttaki dil ayarından "English (US)"'i seçin ve sonra adres satırına "lite.facebook.com" yazın.Vee işte karşınızda Facebook Lite..

Der Rote Baron, niye yorum yazıyosun o zaman..

lite.facebook.com adresine girebiliyormusunuz? ben giremiyorum şahsen..

ben bu siteye bir türlü giremedim. her seferinde normal sitesine yönlendiriyo.

Facebook'un bir işe yaramasını sağlayan herşeyi çıkartmışlar ortaları yok bu adamların ya hep ya hiç.

Sadece kafa şişiren notificationlardan ve açtığım her gruba atılan 1001 reklamdan bile kurtarsalar yeterdi bana şahsen....

Siteye girmeniz icin once facebook.com dan dili ingilizce yapıp cikin sonra lite.facebook.com a girin. Ayrıca kesinlikle kötü olmuş. Lite Facebook cikaricaklarina o karmasik Anasayfa duzenini once bir toparlasinlar ardindan abuk subuk eklentiler ile şişirmesinler. Sırf bu yüzden günde 1-2 dak. bakıp cıkıyorum. Eski tadı filan kalmadı facebook un

W3C standartlarına uysunlar herşey düzelir.....

Ya facebook lite normal internetten girmeniz için değil. Mobil versiyon olarak düşünün. Bir iphone gibi telefonla girerseniz anlayacaksınız ne demek istediğimi.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Facebook Lite daha popüler
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir