Facebook Lite'ın büyük başarısı!

Kotaları sömüren Facebook'a inat, bu alternatif Facebook uygulaması adeta "uçuyor"

Facebook Lite 100 milyon kullanıcıya ulaştı...

Facebook, gelişmekte olan ülkeleri sosyal ağa bağlama konusunda yeni bir sınırı daha aşmış durumda. Sosyal medya platformunun Android'e özel, veri kullanımını en aza indirmek için tasarlanmış uygulaması Facebook Lite, firmanın söylediğine göre artık 100 milyon kullanıcıya sahip. 150 ülkede bulunan uygulamanın en popüler olduğu ülkeler ise Hindistan, Brazilya, Meksika, Endonezya ve Filipinler.

Uygulama, üst seviye telefonların yanı sıra daha eski, daha ucuz akıllı telefonların bulunduğu ancak hızlı internetin bulunmadığı gelişmekte olan ülkeler için hazırlanmış durumda. Uygulamanın kendisi sadece 1MB boyutuna sahip (tam Facebook uygulaması 42MB boyutunda) ve veri kullanımı oldukça düşük. Üstelik yakın zamanda video oynatımı, fotoğraflara yakınlaşma özelliği ve emoji desteği de uygulamaya eklendi.

Firmanın CEO'su Mark Zuckerberg, Dünya'nın gelişmekte olan ülkelerini internete bağlamak hakkında sıklıkla konuşmalar yapıyor. Kendisinin bunu başarma yöntemi ise Free Basics olarak adlandırılan plandan geçiyor. Bu plan, temel olarak yerel telefon firmalarının belirli internet sitelerine ve uygulamalara bedava erişimini öneriyor. Internet.org olarak başlayan bu plan, Net nötrlüğünü bozduğu ve internetin her noktasının eşit bir şekilde erişilebilmesi gerektiği düşüncesi ile eleştirilmekteydi. Sistem, yakın zaman içerisinde Hindistan'da yasaklandı.

Muhtemelen bu düşüncenin de desteklediği bir şekilde, Facebook Lite bir yıldan kısa bir süre içerisinde 100 milyon kullanıcı ile oldukça başarılı bir başlangıç yapmış durumda. 

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ben kullanıyorum ve oldukça memnunum. Bir tek check-in yapmıyor, onu da ileride eklerler. Olması gerektiği gibi bir uygulama, ne eksik ne fazla. Cuk oturuyor.

Oğlumun hayatı kaydı bu lanet Facebook'un yüzünden. Reklamını yapmayın lütfen bu programın.

Normal tarayıcıdaki facebooktan farkı yok, tarayıcıda yer imlerine facebook ekleyin aynı şey.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir