Facebook Microsoft'a kazık mı attı?

Facebook'un değeri ne?: Ya Microsoft'a kazık attılar, ya da az ceza ödemek için yalan söylediler...

  • Ümit Öncel
Facebook kaç para eder?
Ya Microsoft dolandırıldı, ya da Zunckerberg Facebook'un gerçek değerini sakladı.

Her gün dünyanın dört bir yanından milyonlarca ziyaretçi en popüler sosyal ağ sitesi olan Facebook'ta pek çok sayfa görüntülüyor. Peki en gözde internet sitelerinden biri olan Facebook'un değeri ne kadar? Bu sorunun kesin bir cevabı yok ama 2007 Ekim ayında Microsoft'un Facebook hisselerini satın alması sürecinde ortaya bir rakam çıkmıştı. Microsoft, Facebook'un hisselerinin sadece %1,6'sı karşılığında tam 240 milyon dolar ödemişti. Yani ortaya hisse başına 35,90 dolarlık bir değer çıkmıştı. Bu durumda Facebook'un toplam değeri ise 15 milyar dolar civarında hesaplandı.

Fakat geçtiğimiz yıl içerisinde Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg, üç üniversite arkadaşı tarafından fikirleri çalmakla suçlandığı mahkeme salonunda Facebook'un değeri hakkında farklı bir açıklama yaptı. Zuckerberg, duruşmada sitenin bir hissesinin değerinin sadece 8,88 dolar olduğunu söyledi. Bu durumda Facebook'un toplam değeri 3,6 milyar dolar civarında oluyor ve Microsoft'un 180 milyon dolar fazla ödediği ortaya çıkıyor.

Bu rakamlar ya Microsoft'un popüler bir sosyal ağın hissedarı olmak için fazladan 180 milyon dolar harcayacak kadar hevesli olduğunu ya da Zuckerberg'in dava esnasında sitenin gerçek değerini ciddi oranda saptırdığı sonucunu ortaya çıkartıyor. Sizce hangisi doğru?

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bence ikiside doğru.

Bence Facebook'un Sahıbı Mark Zuckerberg Mahkemede Fazla Ceza Almamak Icın Hısse Bası 8.88 Dolar Oldugu Sekılde Bir Yalan Soylemis.. Microsoft Da oo Kadar Bılıncsız Bır Sekılde Hesaplama Yapıp 180 Mılyon Dolar Fazladan Para Werıceq Bır Sırket Degıldır....

tabi saptırmış microsoft boşa yatırım yapmaz

facebook gibi zımbırtıya microsoft niye para veriyor onu anlamıyorum, google neysede microsoft gibi ciddi bir firma neden boş işlerle uğraşıyor anlamıyorum, google a adsense için lazımda microsoft ne yapacak ?

iyi olmuş.......

microsoft facebook'a o hisse için değerinden fazla para verdi fb 15 milyar dolar etmez, ancak ms bu sayede fb'taki aramaları varsayılan olarak live'e yönlendirtiyor bu ortaklıktan dolayı. olaya bir de bu açıdan bakmanızı öneririm.

Eyce olmus Feyzinin kitabina o kadar para harcayana kadar biraz windows7'yi duzelsin.
Gerci iyi gidiyorda daha iyi olsun hemde daha ucuz olsun,

microsoft bana 500 mililar dolar ver ben sana biner biner öderim :D

Facebook o kadar da abartılacak bir değere sahip değil bence. 15 milyar dolar ediyorsa Yahoo! 1 trilyon dolar etmesi lazım. Dünyanın en fazla ziyaret edilen sitesi sonuçta :) Eğer ziyarete bakarak değer biçiliyorsa.

FaceBookkendini bişey sanıcak şimdi bu fiyat karşısında...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play