Facebook oyunları cebi nasıl boşaltıyor?

Bu habere kulak verin: Basit bir Facebook oyunu, nasıl oluyor da kurbanının cebini boşaltabiliyor?

  • Ali Güngör

Mafia Wars, FarmVille, Restaurant City gibi oyunların inanılmaz popularitesi üzerinden para kazanmak isteyen dolandırıcılar, küçük çocukları hedef aldı.

Farmville isimli oyunu 63 milyon kişi oynuyor. Daha önce bu oyunun yasaklanma haberini de sizlere iletmiştik. Şimdi bu oyunla ilgili ortada büyük dolandırıcılık iddiaları dolaşıyor. Oyunda kullanılan sanal para birimini kazanmak oldukça zor, ücretsiz oyun bu para biriminden isteyenlere satarak gelir elde ediyor.

Farklı ödeme şekilleri var, kredi kartı, PayPal ve benzeri yollarla satın almak mümkün. Kredi kartı olmayan çocuklar ise cep telefonu numaralarını vererek oyun içi para alma seçeneğiyle kandırılıyor. Daha sonra bu hatların sahibi olan aileler inanılmaz faturalarla karşılaşıyor.

13 yaş altını hedef alıyorlar

Dolandırıcıların izini sürmek zor

Bu dolandırıcılığı oyunun yapımcıları ya da Facebook yapmıyor. Ödeme imkanı olmayan kullanıcılar için ekranın altında yer alan sponsorluk ilanları var. Bu ilanlar bazı oyunlarda tıklanma ve reklam gösterimi karşılığında oyuncuya sanal para veriyor. Ancak özellikle Farmville altında bu seçenek pek yer almıyor. Önceden dediğimiz gibi telefon numarası girerek satın alma seçeneği sunuluyor.

Daha da kötüsü var, bazı sponsorlar telefon numarasını sadece anket sonuçları göndermek için istediklerini belirtiyor ama sonuçta büyük bir fatura gönderiyorlar. Pek çok şirket üzerinden yönlendirilen ödemeleri takip ederek ana şirkete ulaşmak ve bu abonelikleri iptal ettirmek çok zor.

Sanal bir traktör almak isteyen çocuklar, ailelerine gerçek bir traktör parası harcatabiliyor. Özellikle 13 yaş altı çocuklar ideal hedefler ama bu tuzaklara her yaş grubundan oyuncu düşebiliyor.

Zynga önlem alıyor, Offerpal CEO değiştiriyor

Reklamlara dikkat

Bütün bu tehlikeleri gören Facebook ve Farmville oyununun yapımcısı Zynga önlemleri sıkılaştırarak, oyunların altında yer alan sponsorlar için daha sıkı şartlar getiriyor.

Bu mesele bu ayın başında kızıştı, meseleyi kurcalayan blogcular oyunun yapımcı şirketini hızla harekete geçirdi. Offerpal isimli şirket, CEO'su Anu Shukla'nın blogcu Arrington ile karşılaşması ve konuşmalarının videosu ortaya çıktıktan sonra görevinden alındı. İşler büyük ve milyonlarca aboneye sahip şirketler ve Facebook bu tür endüstriye zarar veren durumlara iyi bakmıyor.

Bu önlemler sonucunda Zynga daha önce olan güvenlik notunu bir yılda F'den B+'ya çekmeyi başarmış durumda. Bununla birlikte tehlike hiçbir zaman geçmiş değil. Facebook kullanıcılarının oyun ve uygulamalar konusunda ama daha da önemlisi bunlar üzerinden sunulan reklamlar ve bağlantılar konusunda çok dikkatli davranması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Oğlummmm hadi gel seni bekliyoruz

-Anne dur tarlamı sürim geliyorum :)

13 yaşındaki çocuğun eline cep telefonu verirseniz olacağı odur.

ah ah şu facebook denen illeti kökten kaldırsalar. yada bu tür oyun bahis poker türü para tuzağı oyunları engelleseler

tabi canım facebook yasaklansın. hatta site site uğraşmaya gerek yok ülkede komple interneti kapatalım. mis gibi olur. mp3 siteleri kapanınca yasakçı telekom (ki olayın telekomla alakası yok), başka şeyler olunca yasaklasınlar. size yorum yapmak bile abesle iştigal.

en mantıklı yorumu 01:53 yapmış işte. 13 yaşındaki çocuğun elinde cep telefonunun ne işi var?

Okul öncesi çocuklara ödev (ekini ek, tarlayı sür, hasatı yap) olarak verilen bir oyun nasıl oluyorda bu kadar popüler oluyor. Ve nasıl oluyorda köyler ele geçirip, başka köylere savaş açan oyunları bırakıpta hiçbir sosyal paylaşımı ve rekabeti olmayan sadece tarla oyunu 13 yaş altını etkisi altına alıyor? para harcatıyor.

Büyük site=DAHA BÜYÜK SORUN

facebook çok terbiyes bir şeydir

bence kack'lenmesi en güzeli hem zevkli olur.

face book bence degerini bılene guzel bir sıte

böyle oyun sitelerini yasaklayınca vay ne biçim yasakçı devlet derler kazığı yediklerinde ise dolandırıldım nerde devlet

Sen de bilgisayar kullanmayı öğren, kazığı yeme. Ben böyle bir kazık yemedim şimdiye kadar yemeyi de düşünmüyorum :)

13 yaşındaki çoçuk nasıl telefon kullanır o yaşta diyoruz ama çağımız sürekli ilerliyor,gelişiyor. türkiye her ne kadar bazı şeyleri geriden de takip etse bilişim ve teknoloji dünyasındaki değişimler ve gelişmeler çok fazla. bi önceki sene bildiğimiz gerçekler şimdi tamamiyle değişmiş oluyor bilişimde. ve her ne kadar 13 yaşındaki çoçuklar aramızda 5-10 yaş fark da bulunsa onlarla aramızda mutlaka rejenerasyon farkı olacaktır. şimdi çoçuklara 13 yaş uygun değil diye düşünsek de 4 yaşındaki çoçuklar bile bilgisayarı bizden daha iyi kullanabiliyor. çünkü artık çoçuklar herşeyden haberdar,bilgisayar telefon internet ellerinin altında. ayrıca facebook konusunda herkesin kendine göre bir fikri vardır. ama ben bir eğitmci olarak facebook 'un sadece vakit kaybı olduğunu düşünsemde iletişim için iyi bir araç diye de düşünmekten kendimi alamıyorum. internet de facebook da kullanmasını bilene.abartıpda saatlerce başından kalkmayıp facebook manyağı gençler istemiyorum ben kendi adıma. bu millet gençlerimize emanettir çünkü...!

bakın bu dünyada çok güzel şeyler vardır biz facebook delisi deiliz zaten küçük olsaydık bilgisayara hiç dokunamazdık bir düşünsenize ya biz 1 yaşında olsaydık ne yapacaktık bence facebook sadece arkadaş bulma iletişim kurma ve konuşmak için facebooktan daha güzel şeylerde vardır bu dünyada sadece facebook yok her şey var isterseniz facebook oluşturun yada oyun oynayın bu sizin bileceiniz biz çocuklar nasılız güzeliz facebooktan daha güzel şeyler var veya facebooktan daha iyrenç şeylerde vardır bu dünyada anladınızmı?...

bence facebooktan daha güzel şeylerde vardır facebook sadece oyun poker iletişim kurma böyle şeyler için yaratılmıştır...

Koptum ya uyumayın bu gıbı oyunların hılesı cıktı dırek 400 lewel 999999999999 sınırısz para oluyor bunlara para yatıran bırak sanal alemı bıraksın

Sen de yorum yaz