Facebook profiliniz inceleme altında!

eÇift'in 'Dijital çağda Aşk' üzerine yaptığı araştırmaya göre Facebook profiliniz inceleme altında!

Profiliniz inceleme altında!

Yeni tanıştığınız birini İnternet üzerinden araştırır mısınız yoksa hiç bakmam kendim tanırım mı dersiniz sorusuna, araştırmaya katılanların %62'si İnternet üzerinden araştırırım derken %38'i araştırmam, kendim tanımaya çalışırım dedi. Biriyle tanıştığınızda ilk hangi sosyal medya hesabına bakarsınız sorusuna ankete katılanların %85'i Facebook derken %9'u Instagram,%4'ü Linkedin, %2'si ise Twitter dedi. Çıkan sonuca göre, Facebook profilinizdeki fotoğraflardan, paylaşımlarınıza, ortak arkadaşlarınızdan ilgili alanlarınıza kadar tüm bilgiler potansiyel sevgiliniz tarafından inceleniyor!

Günümüzde kavgalar analog, ayrılıklar dijital!

Sevgilinizle kavga ettiğinize kendinizi nasıl ifade etmeye çalışırsınız diye sorulduğunda katılımcıların %77'si yüz yüze dedi. Aklıma geleni telefonumdan sms atarım diyenler %11 ile ikinci sırada yer alırken, telefonda konuşarak derdimi anlatırım diyenler %9, uzun bir e-posta atarım diyenler ise katılımcıların sadece %3'üydü. Kavga ya da ayrılıkta ilk sosyal medya hareketiniz ne olur diye sorulduğunda eÇift üyelerinin %46'sı 'onu hemen arkadaşlıktan çıkarmak' dedi. Katılımcıların %22'si sosyal medya hesaplarımdan onu engellemek derken %18'i ilişki durumunu değiştirmek, %14'ü fotoğraflarını silmek dedi. Yaşadığımız dijital çağda aşk ve ilişkiler de eş zamanlı dijital dünyada da yaşanıyor ve güncelleniyor!

Teknoloji günümüz ilişkilerini negatif etkiliyor

Sizce sosyal medya ve teknoloji günümüz ilişkilerini pozitif mi negatif mi etkiliyor diye sorulduğunda ankete katılanların %64'ü ilişkilerinin negatif etkilediğini söylerken, %36'sı sosyal medya ve teknolojinin pozitif bir etkisi olduğunu söyledi.

Sevgilinizin sosyal medya hesaplarına gizlice girer miydiniz diye sorulduğunda ise %65'i hayır derken, %35'i evet tedbiri elden bırakmamak lazım ya da sadece şüphe duyunca sosyal medya hesaplarına bakarım dedi. Teknoloji ve sosyal medya aracılığıyla sevgilinizle 7/24 sürekli iletişimde olmaktan mutlu musunuz sorusuna ise ankete katılanların %40'ı bundan rahatsız olduğunu belirtti.

Aşkta dijital devrim yaşıyoruz

eÇift Pazarlama Direktörü Seda Dağaşan: "Yeni bir ilişkiye dijital ortamda başlayıp, dijital küsen ve barışan sayısı her geçen gün biraz daha artıyor.Bu nedenle 'Aşk ve ilişkiler' gibi kavramalarda da bir evrimleşme süreci gözlemiyoruz. Geçmişte analog aşklar yaşanırdı, şimdi ise aşklar arkadaşlık sitelerinde farklı şehir hatta ülkelerden kişilerin iki ekran karşısında online iletişime geçmesi olarak evrimleşti. İkili ilişki iletişiminde şüphesiz bir bilinç değişimi yaşanıyor. En önemli dönüm noktası sosyal medya kanalları ve arkadaşlık sitelerinin büyük bir ivme ile artması." dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Facebook profilim yok. Linkedin profilim yok. Instagram profilim yok. Twitter hesabım yok.

@04 Şubat 2016 11:17 Bendede sadece facebook var onuda internetten araba bakar gibi karı kız bakmak için açmadım :)

@04 Şubat 2016 11:17 Tamam sen zincirlerini kırmışsın, prangalardan kurtulmuşsun...özgürsün, tebrikler!

İnsanlar bir malı alırken o malı araştıracaklardır. Doğal olarak da bakacakları ilk yer sosyal medya verileridir ama unutulmamalıdır ki sosyal medya verileri de insanları yanıltabilir. Bu yüzden sosyal medya verilerine çok fazla güvenmemenizi tavsiye ederim. En iyi yöntem istihbarat toplama konusunda kalifiye bir hacker'dan yardım almanızdır. Hacker, tüm hesapları inceler, cihazları takip eder ve size bir rapor hazırlar. Eğer böyle bir hacker bulamıyorsanız, bir özel dedektife gidin!

Diğer taraftan bu dünyada herkes satılıktır. Sosyal medya verileri size araştırdığınız kişi hakkında her türlü bilgiyi sağlayacak insanları satın almanızı da sağlayacaktır. Paranın açamayacağı kapı çok azdır. Çok iyi bir sosyal mühendis iseniz, kimseyi satın almanıza bile gerek yoktur...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost